Дежурна Ординација! #2

Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Со оваа терапија после некое време добиваш гратис упат за во Бардовци. Онака на одмор тро.
A zosto tolku Se zavisni ovie lekovi ili? Moze Da mi po objasnis, imav problemi so zeludnikot... Zatoa mi ja prepisaa ovaa terapija.... Moze podetalno malku bi te zamolil...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.257
A zosto tolku Se zavisni ovie lekovi ili? Moze Da mi po objasnis, imav problemi so zeludnikot... Zatoa mi ja prepisaa ovaa terapija.... Moze podetalno malku bi te zamolil...
Тој што ти ја препишал терапијата е сигурно некоја комуњара пред пензија која последна книга што ја прочитал била "Волшебното самарче" од Видое Подгорец.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Terapija za zeludnik so Emanera I Eglonil 2 meseca, a domperidon 1 mesec.... Dobra Terapija ili.... Cisto onaka prasuvam informativno..
Какви ви се овие информативни прашања?
Демек го проверуваш докторот што ти ги препишал какво знаење има?
Ако се чувствуваш подобро со терапијата си ја тераш, ако не имаш секако контрола претпоставувам.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Какви ви се овие информативни прашања?
Демек го проверуваш докторот што ти ги препишал какво знаење има?
Ако се чувствуваш подобро со терапијата си ја тераш, ако не имаш секако контрола претпоставувам.
Ne go proveruvam doktorot, slusnav deka eglonylot e jak lek taka da malce mi e nezgodno.... Inace so terapija ta e OK.... Sakav Da znam dali moze zavisen od niv da se stane ili nekoi nesakani efekti posledici posle nivni koristenje.....
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
183
Поени од реакции
237
Според ГНМ / биологијата по Хамер, за овие тегоби причината е во доживување на силна и изненадна агресија врз она што ти припаѓа. Или просто доживување нешто гадно.

Ова го кажувам чисто да ја провериш таа теорија со реалностите на животот.

Ако е проблемот во стомакот (не во бели дробови или срце):
Dr Eric Berg вели дека за стомак е многу добар хлорофил.
Зелена храна.

А, за да хранливите состојки во темнозелени листови се апсорбираат (и да не пречат во апсорпцијата на калциум) треба да се динстаат, на кратко.

Најдобро да се конзумираат наутро, со масло и нешто животинска храна.

Ако корените на тегобата се психосоматски, треба човек да се стреми да што помалку се грижи, да што помалку се фокусира на лошото. За тоа, патиштата / начините се различни од човек до човек, од личност до личност.
Да се надополнам, во случај на психосоматски проблем во стомакот, ако лицето е „левучар“, тогаш предизвикувачкиот стрес е по правило од неуспех во адаптација во нова средина.


,,,osven ovie dvajca shto se na ratna noga ,,,tuka pochnaa da davaat soveti koj kako ke stigne ,,,od nivni lični iskustva sto e sosema pogreshno pa do soveti čueni od televiziski emisii ,,,oti za se ima klasichen medicinski red i protokol,,,osven za kovidov,,,redno e da se stavi malku red koj može da dava tuka konkretni soveti na chlenovite shto imaat medicinski problemi,,,
Автоматски споено мислење:


,,, :facepalm: ,,,me ubija tudj sram,,,
Ме убива туѓ срам : тоа доживување и самиот го имам често, па не ми е тешко да сочувствувам. Жал ми е што сум зазвучел глупо и заникаде на тебе, на Дамблдор, и што веројатно така ќе зазвучам и на други.

Не се каам :

1. Диететската препорака е заснована на низа научни студии, и е комплетно дел од етаблираниот корпус на знаење. А коментарите во поглед на психосоматско потекло ги презентирав
* како теорија која секој треба сам да си ја потврди, а НЕ како „ти тврдам јас тебе што ти е“ . Кој не ја приметил разликата, пропустот и „срамот“ е на него.
* со референца за студии врз кои е базирана теоријата, кои НЕ сте ги читале....

па малку да посматрач се воздржи од судење дека нешто е ѓубре пред да со тоа се запознае, би било на место. Посебно што

2. Кризата во етаблираната медицина е признаена како длабока и од најреспектабилните лица во самата струка:

Dr. Marcia Angell, NY Review of Books, January 15, 2009:
It is simply no longer possible to believe much of the clinical research that is published, or to rely on the judgment of trusted physicians or authoritative medical guidelines. I take no pleasure in this conclusion, which I reached slowly and reluctantly over my two decades as an editor of The New England Journal of Medicine………


Со кое тоа право тогаш секое алтернативно истражување треба да се отфрлува ад хок?

Richard Horton, editor-in-chief, The Lancet, 11 April, 2015:
The case against science is straightforward: much of the scientific literature, perhaps half, may simply be untrue. ….. Science has taken a turn towards darkness………


Погодете кои се консеквенците, генерално, и во однос на карактерот на мојата објава.

3. На крајот на краиштата, и Исус Христос обичните луѓе го шутнале ... па што има да некој како мене очекува нешто поарно за себеси.

Поздрав, јунаци
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
Да се надополнам, во случај на психосоматски проблем во стомакот, ако лицето е „левучар“, тогаш предизвикувачкиот стрес е по правило од неуспех во адаптација во нова средина.




Ме убива туѓ срам : тоа доживување и самиот го имам често, па не ми е тешко да сочувствувам. Жал ми е што сум зазвучел глупо и заникаде на тебе, на Дамблдор, и што веројатно така ќе зазвучам и на други.

Не се каам :

1. Диететската препорака е заснована на низа научни студии, и е комплетно дел од етаблираниот корпус на знаење. А коментарите во поглед на психосоматско потекло ги презентирав
* како теорија која секој треба сам да си ја потврди, а НЕ како „ти тврдам јас тебе што ти е“ . Кој не ја приметил разликата, пропустот и „срамот“ е на него.
* со референца за студии врз кои е базирана теоријата, кои НЕ сте ги читале....

па малку да посматрач се воздржи од судење дека нешто е ѓубре пред да со тоа се запознае, би било на место. Посебно што

2. Кризата во етаблираната медицина е признаена како длабока и од најреспектабилните лица во самата струка:

Dr. Marcia Angell, NY Review of Books, January 15, 2009:
It is simply no longer possible to believe much of the clinical research that is published, or to rely on the judgment of trusted physicians or authoritative medical guidelines. I take no pleasure in this conclusion, which I reached slowly and reluctantly over my two decades as an editor of The New England Journal of Medicine………


Со кое тоа право тогаш секое алтернативно истражување треба да се отфрлува ад хок?

Richard Horton, editor-in-chief, The Lancet, 11 April, 2015:
The case against science is straightforward: much of the scientific literature, perhaps half, may simply be untrue. ….. Science has taken a turn towards darkness………


Погодете кои се консеквенците, генерално, и во однос на карактерот на мојата објава.

3. На крајот на краиштата, и Исус Христос обичните луѓе го шутнале ... па што има да некој како мене очекува нешто поарно за себеси.

Поздрав, јунаци
,,,iizvini ama spored poslednata rečenica ti misliš deka si Isus,,,a koj si ti nekoj kako tebe,,,
,,,ne slučajno rekov deka postavuvanje na komentari treba da se dozvoli samo na ,,, kako shto ti velish,,,etablirani chlenovi,,,kako kadaif i bjons,,,ima tuka ushte nekolku kvalitetni chlenovi,,,si znaat tie koi se,,,
iPS,,, malku ke bidam tuka oftopik,,,moe lichno mislenje,,,za moderatori na ovoj pdf samo ovie dvajcata shto se raspravaat ,,,fali ushte da se stepaat))),,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Terapija za zeludnik so Emanera I Eglonil 2 meseca, a domperidon 1 mesec.... Dobra Terapija ili.... Cisto onaka prasuvam informativno..
Esomeprazole - Emanera - инхибитори на протонска пумпа кои ја потиснуваат секрецијата на хлороводородна киселина во желудникот,

- се зема на индивидуална основа, во зависност од дијагнозата, во гастроезофагеална рефлуксна болест, времетраењето на третманот е 4 недели, се зема 40 mg езомепразол секој ден.

- за третман на пептичен чир предизвикан од Helicobacter pylori, лекот "Emanera" се комбинира со антибактериски лекови, во овој случај, дозата не треба да надминува 20 mg дневно, третман - 7 дена.

- да се намали производството на хлороводородна киселина во чир на желудник, предизвикано од продолжено лекување со НСАИЛ, треба да се земе капсули во рок од еден месец, дозирање - 40 mg еднаш на ден.

Supirid - Eglonyl
- со умерена неуролептична активност со антидепресивни ефект, делува на централниот нервен систем со блокирање на допаминергични рецептори, во мали дози сулпирид дополнително се администрира во лекувањето на психосоматски заболувања,
- ефикасен во намалувањето на негативните ефекти на гастричен улкус, синдром нервозно дебело црево, намалување на интензитетот на болки во стомакот.
- во ниски дози Supirid - Eglonyl (50-300 mg) ја елиминира и вртоглавица,

Domperidone - Motilium
- има антиеметски ефект, против повраќање, може да елиминира гадење и смирување на икање и блокада на централно допаминските рецептори, како последица на тоа со инхибиторен ефект на допаминот врз функцијата на гастроинтестиналниот тракт, дневната доза не треба да надминува 80 mg, (3-4 mg по килограм телесна тежина),

ice_screenshot_20211119-163115.jpeg

издолжен и спуштен желудник полн со желудачна киселина често е причина од долг постојан стрес!

инаку според мое мислење два месеци ова терапија е многу (месец дена и контрола), ако се подобрува после 3,4 дена се исфрлува Domperidone, исто и еглонилот, па да се замени со диазепам или лексилиум, а не да се тера со него,

ова е мое мислење,

инаку требале да те тестираат за Хеликобактер пилори,

проблемот што после прекинување на терапија не значи дека пак нема да ти се појават тегоби, треба да јадеш почесто и помалку, после јадење никогаш да не легнеш, навечер да не вечераш, луто, газирано и многу мрсно да избегаваш, и све што има зелена кора или е зелено, како брокула, краставица, зелена пиперка, никогаш да не носиш нешто што те стега околу струк да го притиска желудникот,

сите сме такви и имаме слични проблеми, па по потреба пиеме омепразол ако ептен имаме болка и киселина, или Гастрогард или Рупурут ќе се излиже некоја таблетка против кислелина, а и нешто за смирување уз тоа, дали лексилиум, диазепам, или ако си анксиозен нешто како асентра!

еглонилот не требаше толку долго, па ниту другиот лек што се дава против повраќање, али тоа е мое мислење, немој да се базираш, туку сам размисли од што би можел да ти биде така желудникот и пак ќе кажам задолжително да се направи хеликобактери пилори тестот!
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Дали има врска користење антибиотик со вакцинирање од ковидот? Причините ради кои си земал антибиотик веќе ги нема (излекувана). Да кажеме завршуваш со антибиотик во петок, а сабота сакаш да се вакцинираш со класична кинеска.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Член од
13 април 2021
Мислења
3.108
Поени од реакции
10.410
Дали има врска користење антибиотик со вакцинирање од ковидот? Причините ради кои си земал антибиотик веќе ги нема (излекувана). Да кажеме завршуваш со антибиотик во петок, а сабота сакаш да се вакцинираш со класична кинеска.
Антибиотиците не се контраиндикација за вакцинација. Препораката е да не си болен во моментот на вакцинација.

Сепак ја би почекала некој ден пред да се вакцинирам ако не е толку нож до коска работата. Сепак извесни антбиотици имаат и продолжено дејство, па зошто да ти влијае и тоа на имунитетот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Сам да си одговорам :)
Is it safe to take an antibiotic before or after receiving a COVID-19 vaccine?
COVID-19 vaccines do not influence or interact with antibiotics, so when indicated, antibiotics may be taken at any time relative to COVID-19 vaccine administration.
... не си одговараш сам, туку линкот ти одговара, а ти одговара дека нема интеракција меѓу антибиотикот и антиковид вакцината и дека може слободно да се примени антибиотикот и во истовремено да се вакцинира пациентот!
ДА! може, но никој не пишува што со твоето тело, интеракција на супстанциите нема да има, ама што со ситуацијата на твоето тело кое е во друга „состојба“ кога внесува антибиотик и дополнително друга„состојба“ кога се внесува минимален инактивиран вирус, дел од инактивиран вирус, генетски материјал или протеински спајк од вирусот, што нема потреба за таков имунолошки шок на телото!
... антибиотикот и вакцината може не се во интеракција, ама во интеракција е состојбата на твоето тело (имунитетот) при примена на двете работи во исто време, така да најмалку 5 дена да си поминат од „стабилизација“ на телото од антибиотикот, за да биде спремен да прими друг вештачки „антиген“ во себе што телото пак ќе рагира (преоптоварено, преиритирано во исто време) како при инфекција за што се претходно се испи антибиотикот, со температура, главоболки,
П.С
( „Антибиотиците не се контраиндикација за вакцинација. Препораката е да не си болен во моментот на вакцинација“),
...чудна логика, препорака да не се вакцинира пациентот додека е болен, ама може да се вакцинираш иако земаш антибиотик, оти не влегува во итеракција со вакцината, па не е контраиндицирано!
-па за што се пие антибиотик, не се пие за бактериска инфекција-болест?:toe:
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
... не си одговараш сам, туку линкот ти одговара, а ти одговара дека нема интеракција меѓу антибиотикот и антиковид вакцината и дека може слободно да се примени антибиотикот и во истовремено да се вакцинира пациентот!
ДА! може, но никој не пишува што со твоето тело, интеракција на супстанциите нема да има, ама што со ситуацијата на твоето тело кое е во друга „состојба“ кога внесува антибиотик и дополнително друга„состојба“ кога се внесува минимален инактивиран вирус, дел од инактивиран вирус, генетски материјал или протеински спајк од вирусот, што нема потреба за таков имунолошки шок на телото!
... антибиотикот и вакцината може не се во интеракција, ама во интеракција е состојбата на твоето тело (имунитетот) при примена на двете работи во исто време, така да најмалку 5 дена да си поминат од „стабилизација“ на телото од антибиотикот, за да биде спремен да прими друг вештачки „антиген“ во себе што телото пак ќе рагира (преоптоварено, преиритирано во исто време) како при инфекција за што се претходно се испи антибиотикот, со температура, главоболки,
П.С
( „Антибиотиците не се контраиндикација за вакцинација. Препораката е да не си болен во моментот на вакцинација“),
...чудна логика, препорака да не се вакцинира пациентот додека е болен, ама може да се вакцинираш иако земаш антибиотик, оти не влегува во итеракција со вакцината, па не е контраиндицирано!
-па за што се пие антибиотик, не се пие за бактериска инфекција-болест?:toe:
значи да си почекам уш неколку дена. Во ред. Оти пред неколку месеци реков, ноември ми е време од прележаност да се боцнам. Ок, ќе почекам, фала.
 
Член од
1 август 2016
Мислења
26
Поени од реакции
1
Здраво на сите,
Неколку години поткашлувам не е цело време ама по неколку пати во денот ке се налашлам.Дали му се случило на некој и дали е сериозно? Особено на сабајле кога ке излезам надвор
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
Здраво на сите,
Неколку години поткашлувам не е цело време ама по неколку пати во денот ке се налашлам.Дали му се случило на некој и дали е сериозно? Особено на сабајле кога ке излезам надвор
,,,instaliraj aplikacija za zagadenost na vozduh,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom