Дежурна Ординација! #2

Член од
13 април 2021
Мислења
3.180
Поени од реакции
10.594
@Riddler направи си ЕКГ едно, за да исклучиш срцева болка. Тркни на лекар таму каде што се наоѓаш ако имаш услови.

Мене ми иде како мускулна болка или болка од желудникот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.768
Поени од реакции
35.072
Да не претерам ама нонстоп е лево/десно поќе лево и зато ме плашит незнам да не е воспаление на плуќа нешто. Чудно ми е шо имам ждригање доста од оброк не е 99% сум сигурен во ова
... ждригање, можно при јадење онака забифтано, при што можно да внесуваш воздух (aerofagia), па навиката да јадеш со затворена уста, полека да се џавака храната не би било на одмет, кисела храна, зачини, употреба на газирани пијалаци честа причина за регургитација,
..стравот од К19 болеста не смееш да ја претвориш во стрес дека ти паѓа сатурацијата и дека имаш проблем со плуќата, па секоја болка, бодеж околу ребрата да го насочиш на таква помисла или да е срце или плуќа, биди сигурен дека ќе знаеш кога ќе биде од нив проблемот кога ќе дишеш брзо како уплашен зајак, недостаток на воздух при два чекори, замореност и омалаксаност!
... кога ти се јавува такви бодежи болка, пушти омилена музика, стани пешачи, скокај направи нешто лудо во движење, заборави на бодежот, уздригнувај, прди ако треба нека излезат гасовите од тебе, не го прави дигестивниот обичен проблем нешто опасно по живот, затоа што ништо не ти е, здрав си!
Исто сум ќе втерам сабајле еден ланзул па да видам ко ќе стигнам дома како ќе се понашам
... lansoprazol (Lanzul), omeprazol, pantoprazol, famotidin било кое би ти помогнало!
 
O

onefifty

Гостин
Препораки и совети за tennis elbow?
Веќе три дена едвај функционирам, заби неможам да измијам. Кршена ми е раката баш во лактот и првин мислев класична реума е ама чудно ми беше зошто со години, уште од средна школа немам осетено болка или реума при мењање време.
Се консултирав со еден ортопед ми рече tennis elbow ама ќе морам да одам да се снимам за да утврдиме, сега читам за симптомиве по интернет и слично, идентични симптоми и болка на исто место имам, ѓавол ипол.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Препораки и совети за tennis elbow?
Веќе три дена едвај функционирам, заби неможам да измијам. Кршена ми е раката баш во лактот и првин мислев класична реума е ама чудно ми беше зошто со години, уште од средна школа немам осетено болка или реума при мењање време.
Се консултирав со еден ортопед ми рече tennis elbow ама ќе морам да одам да се снимам за да утврдиме, сега читам за симптомиве по интернет и слично, идентични симптоми и болка на исто место имам, ѓавол ипол.
Пробај со Ибупрофен, ако не помогне Диклофенак, ако и тоа не помогне Ефридол.

Посебно претпазливо со Ефридол, не зимај повеќе од неколку дена до 1 недела максимум. Обавезно на снимање.
 
O

onefifty

Гостин
Пробај со Ибупрофен, ако не помогне Диклофенак, ако и тоа не помогне Ефридол.

Посебно претпазливо со Ефридол, не зимај повеќе од неколку дена до 1 недела максимум. Обавезно на снимање.
Сите три ги избегнувам бидејќи поради нив, денес имам проблеми со желудник, кога бев помал, истите ги пиев. Подобро ќе трпам болка и ќе лелекам отколку да пијам вакви работи.
Моментално се смири болката со многу лед и одмарање, на 22 имам термин да видиме што како.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.696
Поени од реакции
12.109
ek-MCH дозволени вредности 26.2-32.4, моментална вредност 32.7
Дали е опасен и како се лекува вишок од овој среден хемоглобин?
 
Член од
21 март 2014
Мислења
512
Поени од реакции
375
Интензивно кашлање вечерно време последниве 5-6 дена, може ли да е од загаден воздух и препорака за намалување на кашлицата?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.768
Поени од реакции
35.072
ek-MCH дозволени вредности 26.2-32.4, моментална вредност 32.7
Дали е опасен и како се лекува вишок од овој среден хемоглобин?
...просечна количина на хемоглобин во еден еритроцит, а ти мислиш дека имаш повеќе хемоглобин? па не е кој знае колку „вишок“, еден Витамин Б12 или фолна киселина можеби ќе го смали, ама не е нешто покачен за загриженост!
ете нека биде еден обичен Б комплекс:
  • Витамин Б1 1 mg
  • Витамин Б2 1,2 mg
  • Витамин Б3 10 mg
  • Витамин Б5 пантотенска киселина 5 mg
  • Витамин Б6 1,4 mg
  • Витамин Б9 фолна киселина 100 μg
  • Витамин Б 12 1,4 μg
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.345
Поени од реакции
7.402
...просечна количина на хемоглобин во еден еритроцит, а ти мислиш дека имаш повеќе хемоглобин? па не е кој знае колку „вишок“, еден Витамин Б12 или фолна киселина можеби ќе го смали, ама не е нешто покачен за загриженост!
ете нека биде еден обичен Б комплекс:
  • Витамин Б1 1 mg
  • Витамин Б2 1,2 mg
  • Витамин Б3 10 mg
  • Витамин Б5 пантотенска киселина 5 mg
  • Витамин Б6 1,4 mg
  • Витамин Б9 фолна киселина 100 μg
  • Витамин Б 12 1,4 μg
Со таблети витамин Б12 не се лекува недостаток на витамин Б12, сеа како да ти кажам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.768
Поени од реакции
35.072
Со таблети витамин Б12 не се лекува недостаток на витамин Б12, сеа како да ти кажам.
...мене сеа не мора да ми кажуваш, повели кажи му на членот Лурц, слободно пиши, тој прашува за MCH (mean corpuscular hemoglobin) малкуцка покачен, јас дадов опција за можна причина, зашто мене ми одговараш, а дополнително не образложуваш што сакаш да кажеш, односно како да кажеш!

ice_screenshot_20211118-160809.jpeg

- ако има нормални вредности на еритроцити, поради незабележителен повисок MCH (mean corpuscular hemoglobin), покрај другото се препоставува дека е можно од недостаток на Вит Б12, а пошто ситуацијата поради пандемијата е да се избегнува одење во болница само за да прима интрамускулно Вит Б12, што би било оправдано истиот да се зема како суплементи Вит Б12 и фолна киселина (највероватно нема проблем со апсорпција во дигестивниот тракт)!
ice_screenshot_20211118-160136.jpeg

„...Ако имате пернициозна анемија, се препорачуваат инјекции со витамин Б-12 за лекување. Ако вие и вашиот лекар размислите дали земате додатоци на витамин Б-12 орално, ќе ви треба внимателно следење од вашиот лекар.

Ако имате дефицит на витамин Б-12 поради други причини, како што е витаминот Б-12 што не се апсорбира поради операција на гастричен бајпас, обично се препорачуваат инекции со витамин Б-12.

На почетокот, може да ги примате снимките толку често како и секој втор ден. На крајот, ќе ви требаат инјекции само еднаш месечно, што може да продолжи доживотно, во зависност од вашата ситуација.

За поблаги случаи на недостаток на витамин Б-12, третманот може да вклучи промени во вашата исхрана и додатоци на витамин Б-12 во форма на таблети или како спреј за нос...“
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Terapija za zeludnik so Emanera I Eglonil 2 meseca, a domperidon 1 mesec.... Dobra Terapija ili.... Cisto onaka prasuvam informativno..
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
186
Поени од реакции
238
Здраво моментално не сум во земјава ама имам некој проблеми со здравје несвојствени а ќе се враќам назад како ми стојат работите. Осеќам болка Остра од лева страна кај срцево(сеа незнам ни кај е точно срцето ама болка имам)однапред некогаш и од назад како со иглада ме боцкат некој меѓутоа ја иам и од десна само поретко кога земам со полна плуќа воздух се закашлувам одма осеќам во грло / хранипровод како да иам нешто шо неможам да го исфрлам надвор. Невообичаено е шо многу на ждригање ми идет и ждригам нешто шо не го правев често. Притисокот ми е океј за мој стандарди имам низок притисок 110/55 отчукувала на срце 80-90. Ме плашит болкава шо ме удри еве недела дена веќе шо би можело да е се мислам да фатам прв автобус за назад налет и одмор и све
Според ГНМ / биологијата по Хамер, за овие тегоби причината е во доживување на силна и изненадна агресија врз она што ти припаѓа. Или просто доживување нешто гадно.

Ова го кажувам чисто да ја провериш таа теорија со реалностите на животот.

Ако е проблемот во стомакот (не во бели дробови или срце):
Dr Eric Berg вели дека за стомак е многу добар хлорофил.
Зелена храна.

А, за да хранливите состојки во темнозелени листови се апсорбираат (и да не пречат во апсорпцијата на калциум) треба да се динстаат, на кратко.

Најдобро да се конзумираат наутро, со масло и нешто животинска храна.

Ако корените на тегобата се психосоматски, треба човек да се стреми да што помалку се грижи, да што помалку се фокусира на лошото. За тоа, патиштата / начините се различни од човек до човек, од личност до личност.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.345
Поени од реакции
7.402
Terapija za zeludnik so Emanera I Eglonil 2 meseca, a domperidon 1 mesec.... Dobra Terapija ili.... Cisto onaka prasuvam informativno..
Со оваа терапија после некое време добиваш гратис упат за во Бардовци. Онака на одмор тро.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.810
Поени од реакции
29.385
,,,osven ovie dvajca shto se na ratna noga ,,,tuka pochnaa da davaat soveti koj kako ke stigne ,,,od nivni lični iskustva sto e sosema pogreshno pa do soveti čueni od televiziski emisii ,,,oti za se ima klasichen medicinski red i protokol,,,osven za kovidov,,,redno e da se stavi malku red koj može da dava tuka konkretni soveti na chlenovite shto imaat medicinski problemi,,,
Автоматски споено мислење:

Според ГНМ / биологијата по Хамер, за овие тегоби причината е во доживување на силна и изненадна агресија врз она што ти припаѓа. Или просто доживување нешто гадно.

Ова го кажувам чисто да ја провериш таа теорија со реалностите на животот.

Ако е проблемот во стомакот (не во бели дробови или срце):
Dr Eric Berg вели дека за стомак е многу добар хлорофил.
Зелена храна.

А, за да хранливите состојки во темнозелени листови се апсорбираат (и да не пречат во апсорпцијата на калциум) треба да се динстаат, на кратко.

Најдобро да се конзумираат наутро, со масло и нешто животинска храна.

Ако корените на тегобата се психосоматски, треба човек да се стреми да што помалку се грижи, да што помалку се фокусира на лошото. За тоа, патиштата / начините се различни од човек до човек, од личност до личност.
,,, :facepalm: ,,,me ubija tudj sram,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom