Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.681
Поени од реакции
34.925
na 30 godini, vo poslednata godina 2 pati mi se sluci ova. ednas na izleguvanje, so knap patiki, osekjav stegnato cela vecer. toa pomina vo nekoj period 2-3 meseci odprilika. ova sega e od igranje basket, i togas osekjav deka nekako epten se stegnati prstite napred.
modrici po telo, osven od udari, od drugo sum nemam dosega.
nemam zemano nisto od toa so pisa
... тогаш ќе внимаваш да не носиш кнап патики, ама и да внимаваш кога одиш подолго време низ удолница, стапалото кога „кочи“ прстот пак удира на патиката и колку да ти е поголема, телото ти дава знак со болка прво, ама ти продолжуваш и на тоа место ти прска крвен сад поради „притисокот“ од обувката, примени и исхрана која содржи повеќе Витамин К,
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
Здраво форумџии денеска накај пладне почна да ме болат муслулите и се јавив кај матичната за ковид тест замисли се е букирано евентуално следна недела па утре планирам приватно да се тестирам, некоја препорака каде да се тестирам и кој тест. Уште едно нешто температура ми варираше 37. Максимум до 38. Меѓутоа сеа болката од телото ми помина и температурата ми се симна на 36. Уште една работа не памтам кога сум покачил температура.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.537
...нели, клиндамицин е скроз промашен антибиотик за ова индикација, дренажа и испирање со физиолошки и антибиотик ампицилин, амоксицилин евентуално некогаш цефалексин, ама клиндамицин, не знам!
Pri alegicnost na penicilini, vtor izbor pri odontogeni abscesi e klindamicin.
Izborot na antibiotik ne e pogresen, tamam si e.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Здраво форумџии денеска накај пладне почна да ме болат муслулите и се јавив кај матичната за ковид тест замисли се е букирано евентуално следна недела па утре планирам приватно да се тестирам, некоја препорака каде да се тестирам и кој тест. Уште едно нешто температура ми варираше 37. Максимум до 38. Меѓутоа сеа болката од телото ми помина и температурата ми се симна на 36. Уште една работа не памтам кога сум покачил температура.
Нема потреба да брзаш и да фрлаш пари..матичниот нека ти закаже тест.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
После хоспитализација поради Ковид 19 и одреден временски период мирување дома, член од семејството има направено испитување на Д-димери и резултатие се 950. Каде треба да се обрати сега(кај кој доктор) и што да превземе?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
После хоспитализација поради Ковид 19 и одреден временски период мирување дома, член од семејството има направено испитување на Д-димери и резултатие се 950. Каде треба да се обрати сега(кај кој доктор) и што да превземе?
Треба доктор трансфузиолог, ќе мора со антикоагуланси да почне.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.323
После хоспитализација поради Ковид 19 и одреден временски период мирување дома, член од семејството има направено испитување на Д-димери и резултатие се 950. Каде треба да се обрати сега(кај кој доктор) и што да превземе?
Д-димерите се неспецифични и без клиничка слика не значат ништо. Сега 950, не знам колку е нормалната вредност јас знам за други мерни единици. Како и да е. Тие можат и лесно да бида покачени при траума (удар) инфекција, операција, проблеми со црн дроб, не мора да значи дека има белодробна тромбоемобија или венска тромбоза. Д-димерите се или негативни или позитивни. Негативните служат за да се исклучи тромбоза. Позитивните бараат понатамошна анализа на ситуацијата.

Кога ја гледав емисијата на КОД на Лупевска и коментарите од соговниците дека им требале д-димери за да лекуваат му се иде на чоек да заплаче од мука.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Д-димерите се неспецифични и без клиничка слика не значат ништо. Сега 950, не знам колку е нормалната вредност јас знам за други мерни единици. Како и да е. Тие можат и лесно да бида покачени при траума (удар) инфекција, операција, проблеми со црн дроб, не мора да значи дека има белодробна тромбоемобија или венска тромбоза. Д-димерите се или негативни или позитивни. Негативните служат за да се исклучи тромбоза. Позитивните бараат понатамошна анализа на ситуацијата.

Кога ја гледав емисијата на КОД на Лупевска и коментарите од соговниците дека им требале д-димери за да лекуваат му се иде на чоек да заплаче од мука.
Нормално е да бидат до 500...знам затоа што на сопругот му беа 720 дидимерите и одма му препишаа клексан.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.681
Поени од реакции
34.925
Д-димерите се неспецифични и без клиничка слика не значат ништо. Сега 950, не знам колку е нормалната вредност јас знам за други мерни единици. Како и да е. Тие можат и лесно да бида покачени при траума (удар) инфекција, операција, проблеми со црн дроб, не мора да значи дека има белодробна тромбоемобија или венска тромбоза. Д-димерите се или негативни или позитивни. Негативните служат за да се исклучи тромбоза. Позитивните бараат понатамошна анализа на ситуацијата.

Кога ја гледав емисијата на КОД на Лупевска и коментарите од соговниците дека им требале д-димери за да лекуваат му се иде на чоек да заплаче од мука.
... сосема се сложувам, за таа возраст дури се нормални тие вредности, ете тоа не ни чини, ќе кажат „тој е мој пациент“ и нема други консултации и потоа ќе чуеш, изливи во мозок, срце, плуќа, абдомен, фатални руптури, па дури ниту не се трудат да дадат антидот, као „ај ништо не е“ , „поарно тромб да не удри“, ако „удри тромб“ може има шанса да се спаси човекот, па и жив да остане, ама со пукање на крвните садови од предозирање на антикоагуланси, чао засекогаш!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.325
Поени од реакции
7.323
Нормално е да бидат до 500...знам затоа што на сопругот му беа 720 дидимерите и одма му препишаа клексан.
Антикогуланси и колку време треба да се земаат, се препишуваат врз основа на дијагноза, а не врз основа на еден лабораториски показател. По некои литератури пишува, ако на твојот сопруг е 750 а тежи 75 килограми, тоа е пак за него нормална вредност.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Антикогуланси и колку време треба да се земаат, се препишуваат врз основа на дијагноза, а не врз основа на еден лабораториски показател. По некои литератури пишува, ако на твојот сопруг е 750 а тежи 75 килограми, тоа е пак за него нормална вредност.
Примаше фраксипарин од 0,40 два пати на ден, десет дена така.
Незнам Кадаиф, не сум доктор, но тука таква терапија даваат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Да го смениш докторот
Сите заболени од корона вирусот кои имаа покачени вредности на дидимери, лекарите( интернисти, инфектолози, трансф.,) ги лечеа со антикоагулантна терапија.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Барем да го лечеле твојот сопруг со соодветна доза. Таа пропишана доза, е за пациент од 40 килограми или за пациент со 80 килограми со 50% намалена функција на бубрезите. Ајде каде концептот е спорен пак и дозата е уште поише утната. Куде плови овај брод?
Веројатно затоа два пати на ден.
А колку треба, ете он има 110 кгр!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom