Дежурна Ординација! #2

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Крон и улцерозен колитис се такви болести кои како што и веќе и кажа Џимеј, нема шанси да не осетиш дека ги имаш, да не се види црно на бело на колоноскопија и вредностите да се само малку покачени. Џабе девојчево ќе проаѓа низ незгодна процедура за кратко време и ќе биде ставена на мисла, не за друго.

А постов као ќе видите дека сум во право е без коментар, и да си сигурна 99,99% дека е некоја ваква болест до последно треба да се молиш да бидеш разубеден како доктор, само ајде.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Здраво
Можеби ке звучам смешно но дали може некој да ми каже е што толку многу ме чешаат веѓите. Има моменти кога не можам да престанам да ги чешам и двете веѓи и приметувам црвенило и отеченост ова трае веке 2 месеци и никако да сфатам од што
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво
Можеби ке звучам смешно но дали може некој да ми каже е што толку многу ме чешаат веѓите. Има моменти кога не можам да престанам да ги чешам и двете веѓи и приметувам црвенило и отеченост ова трае веке 2 месеци и никако да сфатам од што
Провери шеќер. Другар ми се жалеше на истото и испадна имал шеќер.
Иначе, и он настапи со истиотот став „сега ќе ми се смееш ама...“.
Но, најверојатно е друго.
Читај тука
https://www.healthline.com/health/itchy-eyebrows
 
K

Kalista

Гостин
Колку време помина од една колоноскопија до ова што си ја закажала? И кој гастролог ти ја прави? Мислам дека ќе го покаже истото како првата, само џабе ќе пиеш фортранс за прочистување.
Пред 5 месеци ја правев, кај Трајков во Систина... Бев и кај Василевски и кај Дерибан, ама никој не ми кажа ништо конкретно, освен дека постојат неколку улцерации површни, во терминален илеум, ама ги немам симптомите за Крон.
Работата е што мене првичните симптоми поради кои првпат бев на доктор, а немав никаква намера да правам гастро и колоноскопија ми останаа, а деновиве ми се појавија и 2 афти во уста и тоа заедно со ЦРП-то и железото кое е 8 беше доволно да се убедам дека е Кронова.
...тоа значи што? што ти напишав јас да се потсетиме, ли?

...како и да е кажав мое мислење, иако гледам плеада од потсмев на членови што немат појма од ова област, туку ланчано си пишувааат како да знаат, има време ќе се потврди моето сомневање околу твојот проблем (y) ... и не знам што е смешно од твоја страна? можеби не требаше воопшто да обрнам внимание на твојот пост :toe:
Супер тоа, ама не е убаво на некој да му потврдуваш дијагноза која ни лекари не ја потврдиле. Сериозно од памет ме извади. Важен е и на начинот на кој се кажува, без разлика што е ова форум.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Пред 5 месеци ја правев, кај Трајков во Систина... Бев и кај Василевски и кај Дерибан, ама никој не ми кажа ништо конкретно, освен дека постојат неколку улцерации површни, во терминален илеум, ама ги немам симптомите за Крон.
Работата е што мене првичните симптоми поради кои првпат бев на доктор, а немав никаква намера да правам гастро и колоноскопија ми останаа, а деновиве ми се појавија и 2 афти во уста и тоа заедно со ЦРП-то и железото кое е 8 беше доволно да се убедам дека е Кронова.

Супер тоа, ама не е убаво на некој да му потврдуваш дијагноза која ни лекари не ја потврдиле. Сериозно од памет ме извади. Важен е и на начинот на кој се кажува, без разлика што е ова форум.
Majkami ima Kron. Od 20 i kusur godini sto ja ima, moze pred edno deset godini dobi dijagnoza. Baraj go dr. Avramovski na gastro vo drzavna. Jas sum prezadovolna od toa kako raboti covekot.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Провери шеќер. Другар ми се жалеше на истото и испадна имал шеќер.
Иначе, и он настапи со истиотот став „сега ќе ми се смееш ама...“.
Но, најверојатно е друго.
Читај тука
https://www.healthline.com/health/itchy-eyebrows
Шеќер??? Зар и тоа би можело да е!!! Чудно ми е што осеќам пецкање и можам без престан да ги чешам веѓите џабе пак исто дури и болка осеќам од толку чешање. Фала за одгпворот обавезно ке проверам за шеќер
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Мене не само веѓите и челото ме чеша,а немам шеќер,ми рекоа сува кожа
 
K

Kalista

Гостин
Majkami ima Kron. Od 20 i kusur godini sto ja ima, moze pred edno deset godini dobi dijagnoza. Baraj go dr. Avramovski na gastro vo drzavna. Jas sum prezadovolna od toa kako raboti covekot.
Владимир Аврамовски? Он не е во Систина, абдоменален хирург?
Можеш ли да ми кажеш какви и беа симптомите на мајка ти и како ја држи под контрола? Фала ти
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
@annaja01 па искрено јас не е дека имам сува кожа. А за шеќерот пред една година бев бидејки коа јадам благо осеќам гадење и ми се врти ми беше 8 и ми рекоа ништо страшно но пази што помалку благо да јадеш. Ама сега еве месец два трае ова со веѓиве и се дешава на сред ноќ да станам хистерично се чешам
 
K

Kalista

Гостин
@annaja01 па искрено јас не е дека имам сува кожа. А за шеќерот пред една година бев бидејки коа јадам благо осеќам гадење и ми се врти ми беше 8 и ми рекоа ништо страшно но пази што помалку благо да јадеш. Ама сега еве еден месец трае ова со веѓиве и се дешава на сред ноќ да станам хистерично се чешам
Па 8 не е баш малку, си била да провериш пак од тогаш? Најдобро направи го тој тестот што ти вади просек од 3 месеци шеќер во крв.
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
@Kalista па искрено и не сум осетила потреба да одам зошто и не сум јадела ни благо ретко осеќав потреба за благо е сега у задње време се опуштив и јадам малку повеќе. Само се зачудив не ни помислив дека веѓите имаат врска со тоа мада навечер се будам сува уста многу вода пијам не знам можно е. Јас утре понеделнички за сигурно право кај матичната
 
K

Kalista

Гостин
@Kalista па искрено и не сум осетила потреба да одам зошто и не сум јадела ни благо ретко осеќав потреба за благо е сега у задње време се опуштив и јадам малку повеќе. Само се зачудив не ни помислив дека веѓите имаат врска со тоа мада навечер се будам сува уста многу вода пијам не знам можно е. Јас утре понеделнички за сигурно право кај матичната
Да, најдобро е така, на мајка ми сува уста и беше прв знак дека и е покачен шеќерот.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Владимир Аврамовски? Он не е во Систина, абдоменален хирург?
Можеш ли да ми кажеш какви и беа симптомите на мајка ти и како ја држи под контрола? Фала ти
Ne znam dali raboti i vo Sistina. Majka mi ide vo drzavna. Ne mozm da ti kazam bidejki ne znam, prvite problemi i se javile koga bila okolu 20 i nesto godini. Pod kontrola...koga kako. Ima terapija koja redovno ja prima ali nekogas pomaga nekogas ne. Bidejki nejze digedtivniot trakt i reagira na promena na vreme i stres.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom