Дежурна Ординација! #2

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.099
Поени од реакции
15.995
Да, топло ладно стимулира циркулација и е добра работа за кожни воспалителни проблеми.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да ама ако имаш срцеви проблеми таква топла вода пареа да искача може да има и смртни последици, земајте се во предвид.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.058
Поени од реакции
6.670
Многу. Секој ден трчам смрзната под туш да се загреам. :)
е па грешка...........

за зиморливи во поладни периоди препорачувам црвено/црно вино(може БАМБУС со кока кола уште повеќе жештина дава) и топло балканско момче

туширање по премрзнување нарочито со жешка вода е катастрофа комбинација
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
... немаш појма колку може човек да се адаптира и прилагоди ако си создаде секојдневна навика ! ;) напротив, за тие со слаба циркулација препорачливо е токму такво туширање со ред топли ред студени млазеви да би се испровоцирала уште подобро циркулацијата ! :)
Реков не секој може да го постигне тоа, знам како делува. Kај некои прави далеку поголем проблем.
е па грешка...........

за зиморливи во поладни периоди препорачувам црвено/црно вино(може БАМБУС со кока кола уште повеќе жештина дава) и топло балканско момче
Подобро да не препорачуваш.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Здраво друштво.
Имам некаков проблем со секрет и шлајмови па да прашам.
Во текот на годината џогирам и возам точак (не пушам и не пијам алкохол). Пред некој ден бидејќи трчав на отворено (ладно) качив температура и имав треска. Гледам откако ми поминаа болките во грлото сеуште имам секрет кој како топка го чувствувам кај синусите или во грлото па најчесто го исфрлам преку уста (како "зелен" шлајм). Како можам да го излечам овој проблем навистина е одвратно после некоја физичка активност или подолг разговор да исфрлаш шлајм преку устата.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Здраво друштво.
Имам некаков проблем со секрет и шлајмови па да прашам.
Во текот на годината џогирам и возам точак (не пушам и не пијам алкохол). Пред некој ден бидејќи трчав на отворено (ладно) качив температура и имав треска. Гледам откако ми поминаа болките во грлото сеуште имам секрет кој како топка го чувствувам кај синусите или во грлото па најчесто го исфрлам преку уста (како "зелен" шлајм). Како можам да го излечам овој проблем навистина е одвратно после некоја физичка активност или подолг разговор да исфрлаш шлајм преку устата.
Имаш бактериска инфекција. иди на доктор.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Имаш бактериска инфекција. иди на доктор.
Ако продолжи секретот ќе одам обавезно. Исто така, спомнав дека "џогирам" па има ли срцето некаков проблем со џогинг од 5-10-15км ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Ако продолжи секретот ќе одам обавезно. Исто така, спомнав дека "џогирам" па има ли срцето некаков проблем со џогинг од 5-10-15км ?
Срцето? како мислиш дали има проблем? ако не ти се врти, ако не си премногу задишан нема проблем. Си имал историја со кардиоваскуларни проблеми или?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Живеам во Шведска, ебате, точак ми е превозно средство и зимо и лето. :D
Нема врска тоа, на здрав човек никаде не треба да му е ладно.
Имаш некој underlying проблем.
Кај и да е, Псај ќе го лоцира. Ако веќе не го сторил тоа (немам прочитано има уште една страна).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Нема врска тоа, на здрав човек никаде не треба да му е ладно.
Имаш некој underlying проблем.
Кај и да е, Псај ќе го лоцира. Ако веќе не го сторил тоа (немам прочитано има уште една страна).
Секој што мисли поинаку нема појма.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Срцето? како мислиш дали има проблем? ако не ти се врти, ако не си премногу задишан нема проблем. Си имал историја со кардиоваскуларни проблеми или?
Сум немал некакви проблеми, само сакам да прашам дали има нешто негативно како слабеење на срцето доколку 3х во неделата се трча. Секој би бил задишан од трчање (џогинг) не гледам зошто не би бил.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Секој би бил задишан од трчање (џогинг) не гледам зошто не би бил.
Здрав човек не се задишува освен ако не е спринт.
Здрав човек нема болки во мускули, премореност, DOMS и слично после вежбање, без разлика на интензитет.
Имаш некој underlying проблем.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Сум немал некакви проблеми, само сакам да прашам дали има нешто негативно како слабеење на срцето доколку 3х во неделата се трча. Секој би бил задишан од трчање (џогинг) не гледам зошто не би бил.
Не зборам за задишан, него она да ти се врти, да губиш свест, стегање во гради, ако немаш такви ситуации немаш гајле.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Не зборам за задишан, него она да ти се врти, да губиш свест, стегање во гради, ако немаш такви ситуации немаш гајле.
Не, не ми се вртело. Прашањето ми беше дали џогингот може да влијае негативно на срцето ако се трча околу 40мин и 3х во неделата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom