Дежурна Ординација! #2

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
... па нормално дека бев сериозна со болест не се игра и тука како форумска ординација кажувам мое мислење не е лиценцирана ординација, кажувам искуство од повеќе места каде примена на антибитик при стомачен вирус кој се смета дека може да е комбиниран со бактериска инфекција на прво место е од макролидна група и тоа azithromhycin- Sumamed , ете му дадоа антибиотик од флоурохинолонска група-Ciprofloksacin, но лично го преферирам Sumamed поради дозажа еднаш дневно и само три дена ( а делува плус три дена иако не го пиеме, не можам да објаснам сега зошто така оти не е тема)...
еве едно искуство на пациентка во Словенија која укажува ,,...Na jutranji viziti mi je zdravnica predpisala Sumamed, linex in Hidrasec. Ob 14.je prisla v sobo, da lahko grem domov, da bo Sumamed pomagal...,,
исто се јавила со покачена телесна температура 39 , со дрисник- пролив, стомачни болови ...итн
еве прочитај си сам разбирливо е - клик!
еве шема на антибиотици при стомачен вирус (gastroenteritis) од различно потекло



и како што читам ...демек бил на лекар и ете исто све му препишаа освен ацидофили т.е. пробиотици кои и те како се важни при вакви ситуации, а не му дадоа на пример да пие Линекс- ете утка од нивна страна !;)
Линексот го пиев и без нивна препорака.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Линексот го пиев и без нивна препорака.
... ете супер , се надевам дека си добар и набргу ќе го почуствуваш барем позитивното од сево ова ,,,малку порамен стомак,, демек ослабен ( оптички од изгубени течности, а не од салцето кое треба најмалку три недели таква диета да почне да се топи масното ткиво, а тоа дава знак како... ај друг пат тоа!
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Јас немам проблеми со стомачни вируси, но еднаш во Албанија ме фати такво повраќање, вероватно од водата, бев на плажата во Драч а таму е грозно...цревата ќе ги извадев и само кока кола едно шише испив, ми помогна многу.
Моабетот ми е дека кока колата делува многу ефикасно при повраќање и течни столици.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Сериозно? сумамед му препорача?
,,,,mha,,,a zoshto mislish deka ne e vo pravo ,,,,ako si veke vo klubot na prokletata medicina ,,,nabroj mi barem eden antibiotik koj shto ima relevantno dokazhano dejstvo vrz virusnite infekcii,,,i zgora na se ,,,daj mi primer na lek koj mozhe da dopre do frontalnite sinusi ,,,yup :),,,tolku okolu toa ,,,
,,,tuku aj da mu dademe i neshto blagichko na choekon da se osladi i okrepi ,,,
,,,poktaj dokazhanoto vo praksa deluvanje na colata vrz enterocolitite,,,,jas bi mu preporachal i chokolada,,,,da dobro prochita ,,,chokolada ,,,amaaaa,,onaa crna za gotvenje,,,
,,,i PS,,,posle sevo kazhanovo ,,,pacientov ke ni dobie opstipacija,,,,:pos:,,,,:icon_mrgr:



,,,,i namesto hemija od lactobacilus bifudus,,,,ke mu bide dovolno samo kiseli mleko ,,,i da seriozen sum,,,:icon_mrgr:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Линексот го пиев и без нивна препорака.
Јас имам приметено дека стомачните вируси најчесто се јавуваат во лето и периодот околу летото. Така да во иднина ако повторно ти се појави јас топло ти препорачувам наместо Линекс да земаш Пролајф. Тоа се пастили составени од витамини од Б групата и за разлика од Линексот, својот ефект го даваат уште по првиот внесен пастил, што значи дека денес ќе се мачиш со стомачен вирус, утре си како нов.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Јас имам приметено дека стомачните вируси најчесто се јавуваат во лето и периодот околу летото. Така да во иднина ако повторно ти се појави јас топло ти препорачувам наместо Линекс да земаш Пролајф. Тоа се пастили составени од витамини од Б групата и за разлика од Линексот, својот ефект го даваат уште по првиот внесен пастил, што значи дека денес ќе се мачиш со стомачен вирус, утре си како нов.
...е ако, де може примена ДОПОЛНИТЕЛНО и на витаминскиот комплекс на Б витамини при дијареични состојби ама тоа нема никаква сличност со млечнокиселински бактерии т.е. ацидофили, т.е.пробиотици , Б- комплекс тоа се витамини од Б група, а ова се ,,заспани добри бактерии,, :)



инаку за твоја информација, а и за другите кои ти го прочитаа коментарот на препораката ,,Пролајф,, не се пастили составени од витамини од Б група ( тоа е како секундарно дополнување) туку тоа е современ регулатор на цревната микрофлора додаток на исхраната и ги содржи пробиотикот Bacillus coagulans (Lactobacilus sporogenes) и пребиотикот глукоолигосахарид
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Јас немам проблеми со стомачни вируси, но еднаш во Албанија ме фати такво повраќање, вероватно од водата, бев на плажата во Драч а таму е грозно...цревата ќе ги извадев и само кока кола едно шише испив, ми помогна многу.
Моабетот ми е дека кока колата делува многу ефикасно при повраќање и течни столици.
Кока колата не е добра за бактериски, јас се напив во саботата, али ми стана полошо.

... ете супер , се надевам дека си добар и набргу ќе го почуствуваш барем позитивното од сево ова ,,,малку порамен стомак,, демек ослабен ( оптички од изгубени течности, а не од салцето кое треба најмалку три недели таква диета да почне да се топи масното ткиво, а тоа дава знак како... ај друг пат тоа!
Такви диети само жени може да земат :P
Средено е со стомакот, средена исхрана уште 2-3 денови со супи, двопек, печени и варени компири, варен ориз, банани и ќе бидам како нов.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Кока колата не е добра за бактериски, јас се напив во саботата, али ми стана полошо.


Такви диети само жени може да земат :P
Средено е со стомакот, средена исхрана уште 2-3 денови со супи, двопек, печени и варени компири, варен ориз, банани и ќе бидам како нов.
Верувај дека и доктори препорачуваат пиење на кока кола кога ќе се има стомачен вирус...содата прочистува а шекерот и водата ти се како инфузија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Верувај дека и доктори препорачуваат пиење на кока кола кога ќе се има стомачен вирус...содата прочистува а шекерот и водата ти се како инфузија.
Види не знам од кои доктори го имаш овој лек како препорака, но кога му спомнав на инфективна дека сум пиел кока кола за да се освежам и да ми биде подобро ме направија будала, шеќери не смеам да внесам никако во оваа недела.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Види не знам од кои доктори го имаш овој лек како препорака, но кога му спомнав на инфективна дека сум пиел кока кола за да се освежам и да ми биде подобро ме направија будала, шеќери не смеам да внесам никако во оваа недела.
Единствено ако си дијабетичар па да неможеш...незнам друга причина навистина.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Шеќерот ми смета и мене на стомак кога имам болки.
Единствено ако си дијабетичар па да неможеш...незнам друга причина навистина.
Па фала богу дека нема да знаеш друга причина кога немаш учено.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685


Кока-Кола како почетно позната како кока_вино како измислен рецепт бил направен во аптеката на Џон Пембертон во Колумбија , Џорџија 1885 год и се продавал како лек од 5 центи мислејќи дека самиот состав на ова газирана вода делувало добро на здравјето, а и примена на стимуланси бензоилметил екгонин - кокаин и кофеин од каде иде и асоцијацијата на двете КК букви т.е. C_oca C_ola и тоа цели 9 мг кокаин на чаша и демек биле остранети во 1904 да се применува кока од свежи листови туку само остатоци од екстракција на кокаинот од кола листови кои се применува денес и демек не содржело кокаин што јас лично се сомневам, затоа што кога се почнува со пиење на овој пијалок некако не се допира желбата и количината да се внесува уште. уште и уште...



и затоа лично јас повеќе ја преферирам конкуренцијата на Кока Кола , пијалокот кој содржи пепсин ( чиј измислен рецепт 1893 год во аптека на Калеб Брадхем со додавање на дигестивниот ензим пепсин т.е. Пепси чија почетна примена била како лек за подобро варење на храната !!! )



*затоа би рекла ДА ! за Пепси при дигестивни проблеми !!!
-пиење на Пепси пијалок можно да делува на подобра дигестија на храната поради содржината на дигестивниот ензим- пепсин и секогаш би го препорачала при побилни ручеци како пропратен пијалок, :rolleyes:
* затоа би рекла НЕ ! за Кока Кола при дигестивни проблеми!!!
која сигурна сум дека и самата мала присутност на супстанции од кока листовите има трагови од кокаин, а богами и од кофеин што ќе ни делува да бидеме можеби посвежи и поактивни, но и позависни да го внесеме повеќе и повеќе ...тука е и шеќерот и др.несакани работи што ќе оди со тоа уште,уште да се пие ! :cautious:
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Штетноста од конзумирање на кока кола ја знаеме сите и нема потреба да ја пишувам, јас сакав само да кажам дека има и позитивни работи, делува брзо и ефективно при стомачни проблеми...значи дека препорачувам слободно секој што ке се соочи со проблеми од повраќање, проливи, главоболка, малаксалост, да земе да испие две три чаши, толку е доволно.
Бидејќи кај мене има ефект, слушам некои мои колешки и на своите деца им дават исто, се за побрзо стопирање на болеста, загоа и пишав, па сега ако не помогне кока кола., тогаш веќе се знае кои лекови треба да се земат.
Интересно е што со нејзе може да се чистат рерни, загорени тенџериња, скари, зарѓани штрафови, флеки и многу други работи...е сега можете да замислите како ги чисти цревата од бактериите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Шеќерот ми смета и мене на стомак кога имам болки.
Па фала богу дека нема да знаеш друга причина кога немаш учено.
...за да знаеш нешто не мораш да го учиш, односно ако си учел не значи дека го знаеш, ако секојдневно не го надградуваш, сознаеш, отфрлиш, додадеш, споделиш - ова е мое мото ! :rolleyes:
еве јас одговорно ти кажувам дека дури е препорачливо да се конзумира шеќери зависно за кои шеќер се работи значи ПРЕПОРАЧЛИВО Е ПРИМЕНА НА ШЕЌЕР т.н. ОЛИГОСАХАРИДИ со краток ланец пример glukooligosaharid, galaktooligosaharidi- oligogalaktozillaktoza, oligogalaktoza, oligolaktoza кои спаѓаат во група на пребиотици кои не се исто со пробиотици,



пребиотици би рекла се несварливи компоненти на храна кои позитивно делува на домаќинот да си ги поврати добрите бактерии во цревата кои со стомачниот вирус со диjареја ги изгуби од цревата, дигестивниот систем на човекот не ги апсорбира (не е додатен извор на енергија и поминува со непроменет облик), ги стимулира ензимските процеси во варењето на скробот, целулозните влакна и спречува нивен застој и ферментација ...
најчесто во поново време доколку се има такви дигестивни турбуленци од тип на стомачен вирус и те како се корисни препарати комбинирани со пробиотици кои се колонија на млечно киселински бактерии нашите добри бактерии ( може со исхрана све што е помалку ферментирано јогурт, краставички кисели...итн само да бидат ладни ! ) и со пребиотици кои се јагленохидрати односно ШЕЌЕРИ (олигосахариди) кои ги ,,хранат,, нашите добри млечно киселински бактерии да се вратат во првобитен број пред стомачниот вирус, а исто природни демек од исхрана се во бананите, овесните снегулки, јаболката, лукот, кромидот,



... е сега прашање дали е правилно да не се внесува шеќери во ваква ситуација?
ако Ви кажат ДА ! треба да се објасни барем горе доле народски ЗОШТО ДА?
ако Ви кажат НЕ ! пак треба да се каже ЗОШТО НЕ ?
...значи ако се каже само ДА ! или само НЕ ! проблематика при внес на шеќери не значи дека и се знае зошто ако не се објасни при двата случаеви :D



правилно е да се каже ДЕКА НЕ СМЕ ПРЕСЛАТКИ, ПРЕБЛАГИ работи да се користат при вaква ситуација на стомачен вирус ( enterogastrit) оти основен проблем ни е проливот и губење ем на течности ем на добрите бактерии од цревата, оти ПРЕСЛАТКИТЕ работи создаваат забрзана цревна работа (перисталтика) и проливот нели не се смирува повеќе се провоцира, ама тоа не значи дека не сме да се внесува ШЕЌЕРИ од тип на олигосахариди што ги спомнав погоре кои и те како ТРЕБА ДА СЕ ВНЕСААТ оти е храна на нашите млечно киселински бактерии за да ги повратиме во нормалниот број и тие ќе го средат и проливот, дигестијата воопшто! (y)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom