Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

1. Agda Beata

Agda Beata (A)

Член од:
    12 февруари 2014
    Мислења:
    4.416
    Допаѓања:
    11.881
    Јас се надевам дека не е Мениер. Нешто ми зуи едново уво... :)

На gurman2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Aa1996

Aa1996

Член од:
    20 април 2017
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ауу многу лошо, посериозно од што сум мислела. Фала ти на одговорот, немаше шанси да најдам за што се работи, да не ми кажеше вака. Па се надевам ќе биде се добро на крај. :(

3. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.133
    Допаѓања:
    14.064
    За сите кои сакаат да се запознаат со фитотерапија и употреба на билки како алтернативна терапија,

http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/596_Fitoterapija_kompletna_fin.pdf

Книга од Д-р Светлана Кулеванова, одлична збирка на информации и докази поткрепени со студии и трудови.

На Agda Beata и Anon им се допаѓа ова.
  4. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    3.133
    Допаѓања:
    3.295
    Иљач за против стомачен вирус? Течна столица, повраќање, прво горев од температура, а сега се тресам од треска, гасови, сношти пиев линекс и парацетамол, од течности залудно е се што внесов, пак извадов надвор. Чекам да отвори аптеката за 15тина минути, што да земам што помага најмногу?

5. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.133
    Допаѓања:
    14.064
    Чаеви од анасон, пеперминт, камилица и ѓумбир, 2-ни дози. И витамин ц, 3x 1 грам на ден + многу вода со лимон.

Последно уредено: 30 април 2017
    На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sungerot Bob

Sungerot Bob Живеј го животот

Член од:
    7 август 2012
    Мислења:
    29.112
    Допаѓања:
    35.492
    Стомачниот вирус е една од најгадните работи. Јес да трае два три дена, ама тие додека поминат ќе се испомачиш. Ако ти се качува температура пиј Парацетамол, за тоа што губиш течности и сила купи електролити од аптека (една ќесичка се раствара во пола литар зовриена вода, се чека да се олади водата и се пие) и за тоа што осеќаш болки во стомакот, имаш пролив и слушаш како гасови/свирења во цревата, земи од аптека Пролајф и излижи две три во текот на еден ден. Тоа се како пастили направени од група на Б витамини. За ден и пол ќе бидеш како нов. И секако треба да бидеш на диетски режим (читај да јадеш јаболко, двопек, сварен ориз, јогурт, чај од нане.....).

На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
  7. maja-maja

maja-maja

Член од:
    24 декември 2013
    Мислења:
    214
    Допаѓања:
    260
    Medicinski jaglen
    Dieta caj i dvopek, orizova voda
    Lineks

На shutrak му/ѝ се допаѓа ова.
  8. shutrak

shutrak opsenar

Член од:
    3 јуни 2011
    Мислења:
    17.096
    Допаѓања:
    11.978

На maja-maja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bijons

bijons Lady in red

Член од:
    7 септември 2016
    Мислења:
    1.128
    Допаѓања:
    997
    ... да речеме дека имаш т.н. стомачен вирус или гастроентеритис поописно според твоите симптоми кои ги приложи и одговара на тоа, и тоа највероватно ти се случи поради внесување на неправилно подготвена храна или труење со храна и загадена вода или контакт со такви инфицирани лица кои се готвачи па ете во ресторан преку храна припремена од него си закачил таков вирус....

...основна работа (доколку не е многу тешко па да се иде со инфузија) се користи само орална рехидратација, но можно често пати да биде комбинација со бактериска инфекција па некогаш се дава и антибиотик од макролидна група како азитромицин

ако се нема многу висока телесна температура јас лично не би пиела парацетамол кој само би ми ги до наздразни гастоинтестиналниот тракт, а повраќањето ако е само како нагон или се поврати 2,3 пати подобро да не се пие ништо како антиеметик (против повраќање) да би се исфрлиле токсините побрзо преку уста отколку истите да идат во црева и дебело црево времетраењето на маката е поголема и повеќе временски ќе трае, напротив при вакви состојби на тровање со храна би било пожелно испровоцирано повраќање да би излегло побрзо низ уста од желудникот токсините пред да одат понатаму во цревата...

...медицински јаглен неутрализира било која да е причината за ова состојба, но кај нас за разлика од Источна Европа ретко го препорачуваат...

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

млечно киселински бактерии во која форма не е важно, за брзо формирање на веќе пореметена бактериска флора која мора да ја санира акутната ситуација на труење со храна и напад од ротавирус најчесто ....
    кога ќе се смири ситуацијата телесната температура сама ќе се смири и ќе дојде во нормала !!
    исхраната мора да биде малку повеќе ригурозна малтене да не се јаде ( вода и леб што велат постарите) !
    .

krkac, Dallas Mavericks, shutrak и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. X3m

X3m Титула по желба

Член од:
    20 јуни 2007
    Мислења:
    363
    Допаѓања:
    129
    Има ли ефект од фластери и гуми за џвакање за одвикнување од цигари ? Која цена се ? Ги има ли некој користено ? Не пушам многу, 5-6 цигари дневно, најчесто со кафе ама сакам и тие да ги баталам.

11. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.133
    Допаѓања:
    14.064

Сериозно? сумамед му препорача?

12. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    3.133
    Допаѓања:
    3.295
    Може што сака да ми препорача и така не даваат антибиотик без рецепт.

Инаку бев на лекар, исхраната ми ја сменија на неколку денови само компири варени/печени, јаболки печени, многу течности, чај од нане, медицински јаглен и ми дадоа ципрофлоксацин, се сомневаат дека е некоја бактерија внесена преку храната.

13. Psyside

Psyside Nocturnal

Член од:
    30 јануари 2009
    Мислења:
    15.133
    Допаѓања:
    14.064
    А ти ја проверија ли последната крвна слика претходно?

14. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    3.133
    Допаѓања:
    3.295
    Не споредија со претходна, ми зедоа на инфективна крв и според таа крвна слика претпоставуваат дека се работи за бактерија и некакво труење со храна.

На Psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bijons

bijons Lady in red

Член од:
    7 септември 2016
    Мислења:
    1.128
    Допаѓања:
    997
    ... па нормално дека бев сериозна со болест не се игра и тука како форумска ординација кажувам мое мислење не е лиценцирана ординација, кажувам искуство од повеќе места каде примена на антибитик при стомачен вирус кој се смета дека може да е комбиниран со бактериска инфекција на прво место е од макролидна група и тоа azithromhycin- Sumamed , ете му дадоа антибиотик од флоурохинолонска група-Ciprofloksacin, но лично го преферирам Sumamed поради дозажа еднаш дневно и само три дена ( а делува плус три дена иако не го пиеме, не можам да објаснам сега зошто така оти не е тема)...
    еве едно искуство на пациентка во Словенија која укажува ,,...Na jutranji viziti mi je zdravnica predpisala Sumamed, linex in Hidrasec. Ob 14.je prisla v sobo, da lahko grem domov, da bo Sumamed pomagal...,,
    исто се јавила со покачена телесна температура 39 , со дрисник- пролив, стомачни болови ...итн
    еве прочитај си сам разбирливо е - клик!
    еве шема на антибиотици при стомачен вирус (gastroenteritis) од различно потекло

и како што читам ...демек бил на лекар и ете исто све му препишаа освен ацидофили т.е. пробиотици кои и те како се важни при вакви ситуации, а не му дадоа на пример да пие Линекс- ете утка од нивна страна !;)

Последно уредено: 2 мај 2017

Сподели преку: