Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.778
  Допаѓања:
  12.538
  Јас се надевам дека не е Мениер. Нешто ми зуи едново уво... :)
   
  На gurman2 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Aa1996

  Aa1996

  Член од:
  20 април 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ауу многу лошо, посериозно од што сум мислела. Фала ти на одговорот, немаше шанси да најдам за што се работи, да не ми кажеше вака. Па се надевам ќе биде се добро на крај. :(
   
 3. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.227
  Допаѓања:
  14.872
  За сите кои сакаат да се запознаат со фитотерапија и употреба на билки како алтернативна терапија,

  http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/596_Fitoterapija_kompletna_fin.pdf

  Книга од Д-р Светлана Кулеванова, одлична збирка на информации и докази поткрепени со студии и трудови.
   
  На Agda Beata и Anon им се допаѓа ова.
 4. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.933
  Допаѓања:
  4.419
  Иљач за против стомачен вирус? Течна столица, повраќање, прво горев од температура, а сега се тресам од треска, гасови, сношти пиев линекс и парацетамол, од течности залудно е се што внесов, пак извадов надвор. Чекам да отвори аптеката за 15тина минути, што да земам што помага најмногу?
   
 5. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.227
  Допаѓања:
  14.872
  Чаеви од анасон, пеперминт, камилица и ѓумбир, 2-ни дози. И витамин ц, 3x 1 грам на ден + многу вода со лимон.
   
  Последно уредено: 30 април 2017
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.219
  Допаѓања:
  36.141
  Стомачниот вирус е една од најгадните работи. Јес да трае два три дена, ама тие додека поминат ќе се испомачиш. Ако ти се качува температура пиј Парацетамол, за тоа што губиш течности и сила купи електролити од аптека (една ќесичка се раствара во пола литар зовриена вода, се чека да се олади водата и се пие) и за тоа што осеќаш болки во стомакот, имаш пролив и слушаш како гасови/свирења во цревата, земи од аптека Пролајф и излижи две три во текот на еден ден. Тоа се како пастили направени од група на Б витамини. За ден и пол ќе бидеш како нов. И секако треба да бидеш на диетски режим (читај да јадеш јаболко, двопек, сварен ориз, јогурт, чај од нане.....).
   
  На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
 7. maja-maja

  maja-maja

  Член од:
  24 декември 2013
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  265
  Medicinski jaglen
  Dieta caj i dvopek, orizova voda
  Lineks
   
  На shutrak му/ѝ се допаѓа ова.
 8. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  17.854
  Допаѓања:
  12.215
   
  На maja-maja му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.875
  Допаѓања:
  1.871
  ... да речеме дека имаш т.н. стомачен вирус или гастроентеритис поописно според твоите симптоми кои ги приложи и одговара на тоа, и тоа највероватно ти се случи поради внесување на неправилно подготвена храна или труење со храна и загадена вода или контакт со такви инфицирани лица кои се готвачи па ете во ресторан преку храна припремена од него си закачил таков вирус....

  [​IMG]

  ...основна работа (доколку не е многу тешко па да се иде со инфузија) се користи само орална рехидратација, но можно често пати да биде комбинација со бактериска инфекција па некогаш се дава и антибиотик од макролидна група како азитромицин

  [​IMG]

  ако се нема многу висока телесна температура јас лично не би пиела парацетамол кој само би ми ги до наздразни гастоинтестиналниот тракт, а повраќањето ако е само како нагон или се поврати 2,3 пати подобро да не се пие ништо како антиеметик (против повраќање) да би се исфрлиле токсините побрзо преку уста отколку истите да идат во црева и дебело црево времетраењето на маката е поголема и повеќе временски ќе трае, напротив при вакви состојби на тровање со храна би било пожелно испровоцирано повраќање да би излегло побрзо низ уста од желудникот токсините пред да одат понатаму во цревата...

  [​IMG]

  ...медицински јаглен неутрализира било која да е причината за ова состојба, но кај нас за разлика од Источна Европа ретко го препорачуваат...

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  млечно киселински бактерии во која форма не е важно, за брзо формирање на веќе пореметена бактериска флора која мора да ја санира акутната ситуација на труење со храна и напад од ротавирус најчесто ....
  кога ќе се смири ситуацијата телесната температура сама ќе се смири и ќе дојде во нормала !!
  исхраната мора да биде малку повеќе ригурозна малтене да не се јаде ( вода и леб што велат постарите) !
  .
   
  krkac, Dallas Mavericks, shutrak и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. X3m

  X3m Титула по желба

  Член од:
  20 јуни 2007
  Мислења:
  380
  Допаѓања:
  136
  Има ли ефект од фластери и гуми за џвакање за одвикнување од цигари ? Која цена се ? Ги има ли некој користено ? Не пушам многу, 5-6 цигари дневно, најчесто со кафе ама сакам и тие да ги баталам.
   
 11. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.227
  Допаѓања:
  14.872

  Сериозно? сумамед му препорача?
   
 12. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.933
  Допаѓања:
  4.419
  Може што сака да ми препорача и така не даваат антибиотик без рецепт.

  Инаку бев на лекар, исхраната ми ја сменија на неколку денови само компири варени/печени, јаболки печени, многу течности, чај од нане, медицински јаглен и ми дадоа ципрофлоксацин, се сомневаат дека е некоја бактерија внесена преку храната.
   
 13. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.227
  Допаѓања:
  14.872
  А ти ја проверија ли последната крвна слика претходно?
   
 14. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.933
  Допаѓања:
  4.419
  Не споредија со претходна, ми зедоа на инфективна крв и според таа крвна слика претпоставуваат дека се работи за бактерија и некакво труење со храна.
   
  На Psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.875
  Допаѓања:
  1.871
  ... па нормално дека бев сериозна со болест не се игра и тука како форумска ординација кажувам мое мислење не е лиценцирана ординација, кажувам искуство од повеќе места каде примена на антибитик при стомачен вирус кој се смета дека може да е комбиниран со бактериска инфекција на прво место е од макролидна група и тоа azithromhycin- Sumamed , ете му дадоа антибиотик од флоурохинолонска група-Ciprofloksacin, но лично го преферирам Sumamed поради дозажа еднаш дневно и само три дена ( а делува плус три дена иако не го пиеме, не можам да објаснам сега зошто така оти не е тема)...
  еве едно искуство на пациентка во Словенија која укажува ,,...Na jutranji viziti mi je zdravnica predpisala Sumamed, linex in Hidrasec. Ob 14.je prisla v sobo, da lahko grem domov, da bo Sumamed pomagal...,,
  исто се јавила со покачена телесна температура 39 , со дрисник- пролив, стомачни болови ...итн
  еве прочитај си сам разбирливо е - клик!
  еве шема на антибиотици при стомачен вирус (gastroenteritis) од различно потекло

  [​IMG]

  и како што читам ...демек бил на лекар и ете исто све му препишаа освен ацидофили т.е. пробиотици кои и те како се важни при вакви ситуации, а не му дадоа на пример да пие Линекс- ете утка од нивна страна !;)
   
  Последно уредено: 2 мај 2017

Сподели преку: