Дежурна Ординација! #2

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Па зарем физиотерапевт ќе дијагностицира? Дека и кај мене одамна се сомневаа на Мениер, ама изгледа тоа не се потврди. Ама затоа, спондилозичето...
Јас се надевам дека не е Мениер. Нешто ми зуи едново уво... :)
 
Член од
20 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pilonidal sinus

...според лоцираната болка што ја укажуваш -значи овде каде има црвенило кај фоткава !



...највероватно според ова што укажуваш имаш веќе воспаление на Pilonidal sinus- превртено синусно влакно!



или зависно од интензитетот на силната болка можно веќе превртеното влакно да има оформено циста полна со гној и со секое движење доаѓа до силни болки ...



апцесот ( гнојот) како хронично воспаление на мекото ткиво во браздата над задникот е проследено со оток, црвенило и силна болка можна е и покачена телесна температура или грозница инаку може да има едно ама може и повеќе влакна во таа цистична формација инаку можат да пукнат сами, или пак хируршки да се засечат за да се исцеди гнојот со што се остранува гнојот а со тоа и самата инфекција ,



ама често повторно се појавува дали од премногу седење на задницата, дали од честа неправилна депилација или воопшто тоа е така вродена појава која баш сега се активирала... инаку се третира со антибиотик и аналгетици и ако може некако да се ,,пукне,, па да се дренира целиот тој гној но толку е тоа е болно да се оди со хирушка интервенција која воопшто не е страшна и со мало засечување да се исчисти и во должина и во длабочина таа циста која може да биде полна со влакна...
... ова сега вака е општо кажано и покажано визуелно , сега во која фаза си ТИ и дали е во прашање едно влакно, повеќе влакна, присуство на циста, хронично восплание...итн тоа ќе го одреди докторот кој највероватно ќе мораш да го посетиш !!! (y)


Внимавај, ако не можеш да гледаш крв не го гледај видеото !!!!!
Ауу многу лошо, посериозно од што сум мислела. Фала ти на одговорот, немаше шанси да најдам за што се работи, да не ми кажеше вака. Па се надевам ќе биде се добро на крај. :(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
За сите кои сакаат да се запознаат со фитотерапија и употреба на билки како алтернативна терапија,

http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/596_Fitoterapija_kompletna_fin.pdf

Книга од Д-р Светлана Кулеванова, одлична збирка на информации и докази поткрепени со студии и трудови.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Иљач за против стомачен вирус? Течна столица, повраќање, прво горев од температура, а сега се тресам од треска, гасови, сношти пиев линекс и парацетамол, од течности залудно е се што внесов, пак извадов надвор. Чекам да отвори аптеката за 15тина минути, што да земам што помага најмногу?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Иљач за против стомачен вирус? Течна столица, повраќање, прво горев од температура, а сега се тресам од треска, гасови, сношти пиев линекс и парацетамол, од течности залудно е се што внесов, пак извадов надвор. Чекам да отвори аптеката за 15тина минути, што да земам што помага најмногу?
Чаеви од анасон, пеперминт, камилица и ѓумбир, 2-ни дози. И витамин ц, 3x 1 грам на ден + многу вода со лимон.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Иљач за против стомачен вирус? Течна столица, повраќање, прво горев од температура, а сега се тресам од треска, гасови, сношти пиев линекс и парацетамол, од течности залудно е се што внесов, пак извадов надвор. Чекам да отвори аптеката за 15тина минути, што да земам што помага најмногу?
Стомачниот вирус е една од најгадните работи. Јес да трае два три дена, ама тие додека поминат ќе се испомачиш. Ако ти се качува температура пиј Парацетамол, за тоа што губиш течности и сила купи електролити од аптека (една ќесичка се раствара во пола литар зовриена вода, се чека да се олади водата и се пие) и за тоа што осеќаш болки во стомакот, имаш пролив и слушаш како гасови/свирења во цревата, земи од аптека Пролајф и излижи две три во текот на еден ден. Тоа се како пастили направени од група на Б витамини. За ден и пол ќе бидеш како нов. И секако треба да бидеш на диетски режим (читај да јадеш јаболко, двопек, сварен ориз, јогурт, чај од нане.....).
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Иљач за против стомачен вирус? Течна столица, повраќање, прво горев од температура, а сега се тресам од треска, гасови, сношти пиев линекс и парацетамол, од течности залудно е се што внесов, пак извадов надвор. Чекам да отвори аптеката за 15тина минути, што да земам што помага најмногу?
Medicinski jaglen
Dieta caj i dvopek, orizova voda
Lineks
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.041
Medicinski jaglen
Dieta caj i dvopek, orizova voda
Lineks[/QUOTnadopolnuvagore preporachanoto i plus,,,

,,,tableti streptoksazol odnosno streptosulfazol,,4x2/znachi na 6h
,,,,i nadopolnuvanje na izgubenite elektroliti ,,,nelitN,,,/a najdobro od supite vo kesichka pileshki,,,onie so malku fide i kockite/,,,,
,,,i najmalku 2/2.5litri voda,,,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Иљач за против стомачен вирус? Течна столица, повраќање, прво горев од температура, а сега се тресам од треска, гасови, сношти пиев линекс и парацетамол, од течности залудно е се што внесов, пак извадов надвор. Чекам да отвори аптеката за 15тина минути, што да земам што помага најмногу?
... да речеме дека имаш т.н. стомачен вирус или гастроентеритис поописно според твоите симптоми кои ги приложи и одговара на тоа, и тоа највероватно ти се случи поради внесување на неправилно подготвена храна или труење со храна и загадена вода или контакт со такви инфицирани лица кои се готвачи па ете во ресторан преку храна припремена од него си закачил таков вирус....



...основна работа (доколку не е многу тешко па да се иде со инфузија) се користи само орална рехидратација, но можно често пати да биде комбинација со бактериска инфекција па некогаш се дава и антибиотик од макролидна група како азитромицин



ако се нема многу висока телесна температура јас лично не би пиела парацетамол кој само би ми ги до наздразни гастоинтестиналниот тракт, а повраќањето ако е само како нагон или се поврати 2,3 пати подобро да не се пие ништо како антиеметик (против повраќање) да би се исфрлиле токсините побрзо преку уста отколку истите да идат во црева и дебело црево времетраењето на маката е поголема и повеќе временски ќе трае, напротив при вакви состојби на тровање со храна би било пожелно испровоцирано повраќање да би излегло побрзо низ уста од желудникот токсините пред да одат понатаму во цревата...



...медицински јаглен неутрализира било која да е причината за ова состојба, но кај нас за разлика од Источна Европа ретко го препорачуваат...



млечно киселински бактерии во која форма не е важно, за брзо формирање на веќе пореметена бактериска флора која мора да ја санира акутната ситуација на труење со храна и напад од ротавирус најчесто ....
кога ќе се смири ситуацијата телесната температура сама ќе се смири и ќе дојде во нормала !!
исхраната мора да биде малку повеќе ригурозна малтене да не се јаде ( вода и леб што велат постарите) !
.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Има ли ефект од фластери и гуми за џвакање за одвикнување од цигари ? Која цена се ? Ги има ли некој користено ? Не пушам многу, 5-6 цигари дневно, најчесто со кафе ама сакам и тие да ги баталам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
...
.основна работа (доколку не е многу тешко па да се иде со инфузија) се користи само орална рехидратација, но можно често пати да биде комбинација со бактериска инфекција па некогаш се дава и антибиотик од макролидна група како азитромицин


Сериозно? сумамед му препорача?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Сериозно? сумамед му препорача?
Може што сака да ми препорача и така не даваат антибиотик без рецепт.

Инаку бев на лекар, исхраната ми ја сменија на неколку денови само компири варени/печени, јаболки печени, многу течности, чај од нане, медицински јаглен и ми дадоа ципрофлоксацин, се сомневаат дека е некоја бактерија внесена преку храната.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Може што сака да ми препорача и така не даваат антибиотик без рецепт.

Инаку бев на лекар, исхраната ми ја сменија на неколку денови само компири варени/печени, јаболки печени, многу течности, чај од нане, медицински јаглен и ми дадоа ципрофлоксацин, се сомневаат дека е некоја бактерија внесена преку храната.
А ти ја проверија ли последната крвна слика претходно?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
А ти ја проверија ли последната крвна слика претходно?
Не споредија со претходна, ми зедоа на инфективна крв и според таа крвна слика претпоставуваат дека се работи за бактерија и некакво труење со храна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Сериозно? сумамед му препорача?
... па нормално дека бев сериозна со болест не се игра и тука како форумска ординација кажувам мое мислење не е лиценцирана ординација, кажувам искуство од повеќе места каде примена на антибитик при стомачен вирус кој се смета дека може да е комбиниран со бактериска инфекција на прво место е од макролидна група и тоа azithromhycin- Sumamed , ете му дадоа антибиотик од флоурохинолонска група-Ciprofloksacin, но лично го преферирам Sumamed поради дозажа еднаш дневно и само три дена ( а делува плус три дена иако не го пиеме, не можам да објаснам сега зошто така оти не е тема)...
еве едно искуство на пациентка во Словенија која укажува ,,...Na jutranji viziti mi je zdravnica predpisala Sumamed, linex in Hidrasec. Ob 14.je prisla v sobo, da lahko grem domov, da bo Sumamed pomagal...,,
исто се јавила со покачена телесна температура 39 , со дрисник- пролив, стомачни болови ...итн
еве прочитај си сам разбирливо е - клик!
еве шема на антибиотици при стомачен вирус (gastroenteritis) од различно потекло



и како што читам ...демек бил на лекар и ете исто све му препишаа освен ацидофили т.е. пробиотици кои и те како се важни при вакви ситуации, а не му дадоа на пример да пие Линекс- ете утка од нивна страна !;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom