Дежурна Ординација! #2

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
3-4 саати пред трчање вежбам во теретана, а пред трчање обавезно се истегнувам
Навечер пијам магнезиум, б6 и цинк.
Ќе пробам од коњскава маст, само гледам по нет има 2 врсти едната загрева другата лади, каква ми треба? Ваљда во аптека ќе знаат да ми препорачаат
:toe:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
За време а и после трчање осеќам некој discomfort на петите, десното колено и левиот колк и цеваниците/листовите. Не е некоја голема болка да не можам да трчам. Инаку трчам 5-6 пати неделно по 5-6 км.
Имам слушнато за коњска маст, ќе помогне? Ако да, каде може да се најде ја има по аптеки?
Или некоја друга маст?
Фала
Со какви патики трчаш? Пробај со некој друг модел, можеби не ти одговараат тие патики.
 

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
Со какви патики трчаш? Пробај со некој друг модел, можеби не ти одговараат тие патики.
nike free run 2.0
дизајнирани се за трчање, и ептен се лесни не се осеќа дека носиш патики
Ќе земам утре коњска маст па ќе видам дали ќе има нешто подобрување
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
nike free run 2.0
дизајнирани се за трчање, и ептен се лесни не се осеќа дека носиш патики
Ќе земам утре коњска маст па ќе видам дали ќе има нешто подобрување
Без разлика што се дизајнирани за трчање, можеби тебе ти треба друг тип на поддршка на стапалото. Има мал милион различни патики за трчање, ако имаш можност побарај Brooks, убедливо најдобри модели за трчање имаат. Пробај со коњската маст и ако продолжи болката можеш евентуално да се посоветуваш со физиотерапевт или ортопед да видиш каде е проблемот пред да направиш некаква штета.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wap
Член од
6 април 2014
Мислења
4.990
Поени од реакции
6.301
Незнам колку се гледа но на раката пред 2-3 месеци имам излезано бели брунки во вид на брунки се до пред извесен ден не почна да поцрвеневат и да србат. Беа само на раката долу на зглобот а сега почна да се шират и на горниот дел од раката. Што може да се тие бели во вид на брунки и од што може да излеват?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
nike free run 2.0
дизајнирани се за трчање, и ептен се лесни не се осеќа дека носиш патики
Ќе земам утре коњска маст па ќе видам дали ќе има нешто подобрување
Истите ги имам ама не сум нешто задоволна од како ми лежат на стапалото, убаво ти вика Алтернатив. Моделите на Рибок мене ми одговараат, ме боли стапалото кога трчам со истиве патики. Види смени ги и како ќе биде.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Wap
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Епа затоа никогаш не треба да купувате според изглед и бренд. Може изгледаат удобно, но се зависи и од видот на стапалото (нормален облик, спуштено и стапало со супинација), телесната тежина и подлогата по која планирате да трчате. Секој бренд има различни димензии. Пр ако од Адидас носите 40ка, не значи дека и од Најк или Рибок треба да барате ист број.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
3-4 саати пред трчање вежбам во теретана, а пред трчање обавезно се истегнувам
Навечер пијам магнезиум, б6 и цинк.
Ќе пробам од коњскава маст, само гледам по нет има 2 врсти едната загрева другата лади, каква ми треба? Ваљда во аптека ќе знаат да ми препорачаат
Додај омега 3, и земи магнезиум цитрат, не оксид. Да не пиеш ZMA?
 

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
Додај омега 3, и земи магнезиум цитрат, не оксид. Да не пиеш ZMA?
Да али сам си комбинирам, 25мг цинк 250мг магнезиум 50мг Б6 пред спиење.
Ќе земам омега деновиве.
3 дена одмарав, ќе видам од утре како ќе биде
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Да али сам си комбинирам, 25мг цинк 250мг магнезиум 50мг Б6 пред спиење.
Ќе земам омега деновиве.
3 дена одмарав, ќе видам од утре како ќе биде
Рака на срце ZMA користи напредни форуми на цинк, и магнезиум, не е исто.

Види кои форми се на кутиите, ако се оксид имаат слаба ефикасност - абсорција и џабе ги пиеш.
 

Wap

Член од
26 јануари 2016
Мислења
61
Поени од реакции
14
Рака на срце ZMA користи напредни форуми на цинк, и магнезиум, не е исто.

Види кои форми се на кутиите, ако се оксид имаат слаба ефикасност - абсорција и џабе ги пиеш.
Магнезиум оксид и хелиран цинк
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Епа затоа никогаш не треба да купувате според изглед и бренд.
Океј, тогаш како да купи некој што купува првпат патики за трчање? Да се регистрира и да ја праша AlternativeF на форумов?
Фала богу дека никој не е до толку ретардиран да земе само ради изглед и бренд а при пробување да осети дека не му се во ред патиките. После доаѓа проблемот.
Ако не па да им каже, „видете вака океј се патикиве ама јас прво ќе фатам ќе трчам со нив една недела па ако имам болки ќе дојдам да ги вратам“?
Како еден просечен човек ќе знае дали патиката ќе му одговара за трчање на неговата нога?
Да фати да си ја скенира ногата, да ја скенира патиката во внатрешноста (lol) и да ги даде на стручно лице да види дали му одговараат па после да ги земе? :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Читај подолу дека си одредува какво стапало има, па според тоа и си бира модел.

how-to-choose-right-running-shoes-2.jpg

how-to-choose-running-shoes-7-16-15.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
И што се дешава @Дињата на Анчо ако имам вака?

Со оглед на тоа што првите 2 arch types се најчести, кај пенис да ги најдам оние патики што првпат ги слушам? lol na net
a, asics биле, тие уште постојат :O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom