Дежурна Ординација! #2

Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
На левиот палец ми се појави темна лента ( црна ) веритикално , што може да биде , да посетам ли лекар ?
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Vo posledno vreme mnogu me boli glava i mi iskacaat nekoj cudni raboti na liceto denovive pocna jazikot da me pece i nesto mi e pobelen i nekoi bubulicki imam na jazikot vilicata me boli od vreme na vreme vise godina ipol pavkam cigari imam 16 godini mozno li e da imam rak na jazik??
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имам проблем со препонов...не можам фудбал да играм, кажувајте лек ќе се мрднам со памет без спорт. :)
Како да сум без нозе се осеќам.....има ли некои вежби, креми или што знам што. Цела зима си имам маки :place:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.546
Поени од реакции
7.934
Vo posledno vreme mnogu me boli glava i mi iskacaat nekoj cudni raboti na liceto denovive pocna jazikot da me pece i nesto mi e pobelen i nekoi bubulicki imam na jazikot vilicata me boli od vreme na vreme vise godina ipol pavkam cigari imam 16 godini mozno li e da imam rak na jazik??
Немаш рак на јазик него најверојатно имаш габична инфекција, оди на еким да ти препише иљачи и ќе се среди. :)
--- надополнето: 9 февруари 2014 во 18:53 ---
На левиот палец ми се појави темна лента ( црна ) веритикално , што може да биде , да посетам ли лекар ?
Посети, нема да е лошо ;), тоа како што го кажуваш личи на некроза, ама пошо сеа младата популација знае да преувеличува можно е и да не е тоа, тркни некој да те види.
--- надополнето: 9 февруари 2014 во 18:54 ---
Имам проблем со препонов...не можам фудбал да играм, кажувајте лек ќе се мрднам со памет без спорт. :)
Како да сум без нозе се осеќам.....има ли некои вежби, креми или што знам што. Цела зима си имам маки :place:
Играј шах ;)
 
Последно уредено од модератор:
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
1.Цело време имам болка во долниот дел од стомакот, ме боли веќе подолго време. Цело време имам тврда или па неретко течна столица и нешто ко шлаем во изметот. Збора на тоа имам и цело време нагон за повраќање и се нешто ми се гади.
-Кажете ако не нешто за болки да смирам барем малце.

2. Кога сум во гужва често ми се завртува и ме фаќа несвестица, се загушувам, зевам. Дури и дома ми се случува тоа кога се будам да не можам подолго време откако сум буден да станам од кревет само свесно гледам наоколу. Насабајле сум како месечар, во текон на денот зевам безвезе. Ми рекоа дека е можно да имам низок притисок дека не пијам кафе и газирано, а и слабо јадам благо. Сега сакам да прашам да пијам Кока-Кола насабајле ќе влијае нешто тоа или препорачувате нешто друго?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.546
Поени од реакции
7.934
1.Цело време имам болка во долниот дел од стомакот, ме боли веќе подолго време. Цело време имам тврда или па неретко течна столица и нешто ко шлаем во изметот. Збора на тоа имам и цело време нагон за повраќање и се нешто ми се гади.
-Кажете ако не нешто за болки да смирам барем малце.

2. Кога сум во гужва често ми се завртува и ме фаќа несвестица, се загушувам, зевам. Дури и дома ми се случува тоа кога се будам да не можам подолго време откако сум буден да станам од кревет само свесно гледам наоколу. Насабајле сум како месечар, во текон на денот зевам безвезе. Ми рекоа дека е можно да имам низок притисок дека не пијам кафе и газирано, а и слабо јадам благо. Сега сакам да прашам да пијам Кока-Кола насабајле ќе влијае нешто тоа или препорачувате нешто друго?
1. Потребно е да се изјасни причината за болките кои ги имаш долго време, најдобар дијагностички метод е колоноскопија, со ендоскоп ќе се види како изгледа макроскопски па ако има потреба и микроскопски мукозата на дебелото црево и ќе може да се каже со сигурност што е причината.
2. Пиј кафе, заеби кока кола.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
1. Потребно е да се изјасни причината за болките кои ги имаш долго време, најдобар дијагностички метод е колоноскопија, со ендоскоп ќе се види како изгледа макроскопски па ако има потреба и микроскопски мукозата на дебелото црево и ќе може да се каже со сигурност што е причината.
2. Пиј кафе, заеби кока кола.
Денес во амбуланта ми земаа крв за испитување. Ми дадоа и упат да идам во Државна Болница на Микробиологија и Паразитологија специјалисички упат Хеликобактер пилори.
Што испитувања ќе ми прават и колку пари да земам одприлика? Ми треба да знам затоа што треба да се позејмам.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.269
Поени од реакции
5.376
Дечки ми кажаа дека сум имал инфекција на мочниот меур и многу слаба крв
Дали тоа е страшно како можам да оздравам на природен начин
Докторот ми рече дека морам да пијам чаеви да јадам зеленчук и овошје сешто е здраво
Исплашен сум
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дечки ми кажаа дека сум имал инфекција на мочниот меур и многу слаба крв
Дали тоа е страшно како можам да оздравам на природен начин
Докторот ми рече дека морам да пијам чаеви да јадам зеленчук и овошје сешто е здраво
Исплашен сум
Немај гајле, ништо не е страшно, ќе помине :)
За инфекцијата само чаеви, посебно од камилица, а за тоа што ти е крвта слаба.... цвекло, спанаќ, брокула :)
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
326
Поени од реакции
56
Пред некој ден брат ми имаше црвенило на очите. Што може да биде, по разговор со него сватив дека нема никакво чешање, или болки во очите, само црвенило кое можеше да се види 3,4 дена по ред. Дали може стрес, или недоволна количина на неспиење е причина за ова, ќе Ве молам за одговор.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пред некој ден брат ми имаше црвенило на очите. Што може да биде, по разговор со него сватив дека нема никакво чешање, или болки во очите, само црвенило кое можеше да се види 3,4 дена по ред. Дали може стрес, или недоволна количина на неспиење е причина за ова, ќе Ве молам за одговор.
Ако мислиш како на црвени цртки низ окото, тоа претставува крв од капиларите и најчесто така стануваат очите од ненаспаност, напнување на очите ( од читање, од седење пред компјутер...) ...
Нека ги одмара очите и ќе помине:)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Пред некој ден брат ми имаше црвенило на очите. Што може да биде, по разговор со него сватив дека нема никакво чешање, или болки во очите, само црвенило кое можеше да се види 3,4 дена по ред. Дали може стрес, или недоволна количина на неспиење е причина за ова, ќе Ве молам за одговор.

одмор на очите само, тоа му е мајката, нека отспие малце повеќе.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Денес во амбуланта ми земаа крв за испитување. Ми дадоа и упат да идам во Државна Болница на Микробиологија и Паразитологија специјалисички упат Хеликобактер пилори.
Што испитувања ќе ми прават и колку пари да земам одприлика? Ми треба да знам затоа што треба да се позејмам.
Ако е истото што ми го правеа и мене пред две години, ќе ти земат мал шприц крв од рака, 150 денари и плаво картонче. Ако немаш плаво картонче, 1500.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom