Дежурна Ординација! #2

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Мислам дека е доволно ракијата. Ќе ти помине. :) Донт вори
абе не го лажи човеков, ќе го носиш на душа.
ја би ти препорачал консултација со лекар. не е мала работа глушец да те касне. кој знае какви инфекции и бакретии има во него.....појди си утре, оти после тешко дека ќе најдеш доктор за празников.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
абе не го лажи човеков, ќе го носиш на душа.
ја би ти препорачал консултација со лекар. не е мала работа глушец да те касне. кој знае какви инфекции и бакретии има во него.....појди си утре, оти после тешко дека ќе најдеш доктор за празников.
Ок, можда си у право. Не е лошо до лекар чисто да ја исчисти он со некој таму ствари, али пак мислам дека ништо страшно не е.
 
B

BrunoFresh

Гостин
абе не го лажи човеков, ќе го носиш на душа.
ја би ти препорачал консултација со лекар. не е мала работа глушец да те касне. кој знае какви инфекции и бакретии има во него.....појди си утре, оти после тешко дека ќе најдеш доктор за празников.
Ќе појдам утре секако, муабето беше да не треба сеа одма да реагирам. За утре не е проблем :))
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.064
Поени од реакции
6.676
Итно ми треба помош !
Пред 1 час ме касна мало улично глувче кое бегаше од мачка. Исплашео беше пикнато на едно место, и сакав да му помогнам и го тргнав мачето и сакав да го пуштам глувчето на друго место, и ме поткасна малце, ми направи мало дупче но веднаш со ракија го измив. Моментално се ми е ок освен што ме боли местото каде што ме касна. Помош, дали знае некој што треба друго да правам освен за инекција во брза помош.
оди пријави се кај стручно лице - тие најдобро ќе проценат.........глувците пренесуваат болести....
 
B

BrunoFresh

Гостин
Sluzbarski , Sade_Adu , ~DaRko
Ви благодарам многу за вчера, сабалје појдов се проверив и бидејќи незнаат какво е глушецот ми рекоја да се вакцинирам со тетанус и вакцина против беснило. Арно ама каде што живаем во Прилеп нема во болниците таква вакцина за беснило а ни Битола што ми е најблиску. Тоа е најдегенското нешто што сум го слушнал и ме пратија во Скопје, па денеска ме вакцнираа и ми дадоја уште 3-4 други термини за вакцинирање на 1 недела. :)
Болнициве се ужас..идиоти сето.
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Вака. Веќе трет ден имам покачена температура, главоболки, суво кашлам и ми „тече“ носот. На лекар не сум бил, фатија празнициве, а и се обидувам што помалку да користам лекарства. Се третирам само со Риностоп + витамин Ц, многу чаеви (шипка, зелен чај и ѓумбир), свежа аронија, лимони и пилешка супа. Благо подобрување има, ама не е тоа-тоа. Други симптоми немам, нит имам болка во градите и тешко дишење, ниту имам проблем со голтање храна, ниту дијареја и повраќање. Прашањето ми е дали(по симптомите што ги пишав погоре) имам само обична настинка или евентуално грип? И како да се откачам побрзо? Ај што фатија летни температури, па е неподносливо да седиш внатре, туку идната недела имам колоквиуми и веќе изгубив три златни дена за учење.
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Вака. Веќе трет ден имам покачена температура, главоболки, суво кашлам и ми „тече“ носот. На лекар не сум бил, фатија празнициве, а и се обидувам што помалку да користам лекарства. Се третирам само со Риностоп + витамин Ц, многу чаеви (шипка, зелен чај и ѓумбир), свежа аронија, лимони и пилешка супа. Благо подобрување има, ама не е тоа-тоа. Други симптоми немам, нит имам болка во градите и тешко дишење, ниту имам проблем со голтање храна, ниту дијареја и повраќање. Прашањето ми е дали(по симптомите што ги пишав погоре) имам само обична настинка или евентуално грип? И како да се откачам побрзо? Ај што фатија летни температури, па е неподносливо да седиш внатре, туку идната недела имам колоквиуми и веќе изгубив три златни дена за учење.
Кафетин макс. Со топла вода кесичка е со прашоче, има се парацетамоли и триста ствари. Ако ме фане повеќе настинка а ме фана сега пред недела од нив ми помина. Уште кога ќе ја испиеш осеќаш како ти е подобро. Ако не сакаш антибиотици и апчиња ептен ете тоа.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
осеќам дека ќе има многу барања за помош од прејадување :D
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Денеска имав мала незгода паднав дирекно на носот,крв ми течеше што ми течеше за едно 5 минути се смири. Сега послем случкава ко да имам болки кај горниот преддел од носот.Да не е нешто сериозно или да почекам до утре да видам каква ке е ситуацијата.Ако имате совети што да правам добродојдени ке бидат
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Денеска имав мала незгода паднав дирекно на носот,крв ми течеше што ми течеше за едно 5 минути се смири. Сега послем случкава ко да имам болки кај горниот преддел од носот.Да не е нешто сериозно или да почекам до утре да видам каква ке е ситуацијата.Ако имате совети што да правам добродојдени ке бидат
Отиди до хирургија, ќе те снимаат и ќе те видат. Такви повреди отпосле може да почнат гадно да болат. Не чекај до утре имаш дежурни доктори и денес.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Sluzbarski , Sade_Adu , ~DaRko
Ви благодарам многу за вчера, сабалје појдов се проверив и бидејќи незнаат какво е глушецот ми рекоја да се вакцинирам со тетанус и вакцина против беснило. Арно ама каде што живаем во Прилеп нема во болниците таква вакцина за беснило а ни Битола што ми е најблиску. Тоа е најдегенското нешто што сум го слушнал и ме пратија во Скопје, па денеска ме вакцнираа и ми дадоја уште 3-4 други термини за вакцинирање на 1 недела. :)
Болнициве се ужас..идиоти сето.
абе јас ретко давам совети ама кога ги давам барем сигурен сум во тоа. не знам кој член ти викаше да не одиш на болница демек ништо не ти е, абе тоа стварно може ништо не ти е ама што ќе те кошта да појдеш и да се привериш? ништо...
најсигурно ќе си појдеш до болница (убаво си постапил) и ете ти рекле да се вакцинираш. сега барем си на раат :)
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Ауууууу времево растури еј ме стега глава ко да ми е еден тон се осеќам малаксано поспано и тн.некое чаре за да се ококоравам има?
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Изгледа 8мица ми расте ме скина цела лева страна од лицево .... чаре некое ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom