Дежурна Ординација! #2

Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Епа тоа прашувам, кој е компетентно лице од оваа област? :)
Па психијатар најчесто , е сеа ако ептен се фураш има терапија се вика kognitive behavioral therapy и оваа ствар се решава во 99% од случаите со ова.


Иначе терапијата уствари те става во ситуации кој те фураат и автоматски тоа исчезнува...јас ова го напраив сам и еве веќе ептееен ретко тоа да ми се дешава .
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
А јас па премногу лесно се возбудувам. Пример се дешава некоја банална работа, мене срцево ми игра ненормално.

Некоја причина за ова?
Пиеш кафе?Чисто ме интересира. :) Па ке ти кажам што понатаму .
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Пиеш кафе?Чисто ме интересира. :) Па ке ти кажам што понатаму .
Пијам турско еднаш у 2-3 месеца. Сеа нешто зачестив со капучино, ама тој проблем што го имам, ако може да се нарече проблем, не е сега од брзо време :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Пијам турско еднаш у 2-3 месеца. Сеа нешто зачестив со капучино, ама тој проблем што го имам, ако може да се нарече проблем, не е сега од брзо време :)
Да не си имал во блиско минато некаква ситуација по која си се преплашил/шокирал/запрепастил како и да е, многу?
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Да не си имал во блиско минато некаква ситуација по која си се преплашил/шокирал/запрепастил како и да е, многу?
Епа у минатото, уште како дете, сум имал такви ситуации, трауми да кажеме од све и свашта.:)
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Пијам турско еднаш у 2-3 месеца. Сеа нешто зачестив со капучино, ама тој проблем што го имам, ако може да се нарече проблем, не е сега од брзо време :)
1:Намали малку со кафето...Никакво капучино и турски .Мислам дека ти е од тоа...
2:И намали малку со стресовите.Не гледај се така црно на работите......Ако ги имаш.
Повеке време да одмараш.:) Спиј на време.

Почекај друг совет. :icon_mrgr:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Епа у минатото, уште како дете, сум имал такви ситуации, трауми да кажеме од све и свашта.:)
Другар цел живот така се возбудува и му игра срцето и за најмали ситуации како што кажа ти, за баналности и кога бил во Австрија на посета на роднини отишол таму на лекар и му направиле ехо и му рекле дека преткоморите или коморите не знам точно биле поголеми него што требало, срцето се развило несразмерно и поради несразмерното пумпање е таков, емотивен, не дека ова е некоја аномалија тешка, наводно „уметничко срце“ го викале овој феномен :D Ама тој цел живот е таков, кај тебе како што пиша ова е од неодамна.
Друго, прадедо ми што се борел на фронт во втора светска има доживеано смрт на други војници, паднало граната близу него и 5-6 луѓе умреле и се преплашил па како што ми кажува дедо ми првите 10 години по случката ништо не му било ама потоа му зачестиле кошмарите навечер, станувал да пие апчиња за смирување, лесно се расплакувал на секакви ситуации итн :D

Значи ако не пиеш турско, ред були и чуда значи повеќе е на нервна база :)
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
1:Намали малку со кафето...Никакво капучино и турски .Мислам дека ти е од тоа...
2:И намали малку со стресовите.Не гледај се така црно на работите......Ако ги имаш.
Повеке време да одмараш.:) Спиј на време.

Почекај друг совет. :icon_mrgr:
Тоа лесно возбудување го имам осетено уште во 8 оделение, кафе тогаш јок, само цигари :)

А мислам дека ме удара на психа.:)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.511
Поени од реакции
7.841
Немам идеја што се прави на бајачка искрено :)
Не е психијатар подобро решение?
Пробај бе другар, што ќе изгубиш?

Ако не бива со бајачка, психијатарот нема да ти избега

*Никогаш не сум замислувал дека еден ден ќе препорачам бајачка
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Другар цел живот така се возбудува и му игра срцето и за најмали ситуации како што кажа ти, за баналности и кога бил во Австрија на посета на роднини отишол таму на лекар и му направиле ехо и му рекле дека преткоморите или коморите не знам точно биле поголеми него што требало, срцето се развило несразмерно и поради несразмерното пумпање е таков, емотивен, не дека ова е некоја аномалија тешка, наводно „уметничко срце“ го викале овој феномен :D Ама тој цел живот е таков, кај тебе како што пиша ова е од неодамна.
Друго, прадедо ми што се борел на фронт во втора светска има доживеано смрт на други војници, паднало граната близу него и 5-6 луѓе умреле и се преплашил па како што ми кажува дедо ми првите 10 години по случката ништо не му било ама потоа му зачестиле кошмарите навечер, станувал да пие апчиња за смирување, лесно се расплакувал на секакви ситуации итн :D

Значи ако не пиеш турско, ред були и чуда значи повеќе е на нервна база :)
Мислиш дека тоа би имало некаква врска со нагло растење? Зошто јас 7оделение према 8 летоска израснав наеднаш.

А исто така можам да кажам и дека сум доста емотивен уште како дете :D
Сеа се засрамив :X3:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ок е да посетите психијатар, само да бидете искрени и да не криете работи, самите ќе сфатите од каде доаѓаат проблемите :)
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Фала ви на одговрите, ќе барам чаре кај психијатер ако продужам по старо :)
 
A

AnFem

Гостин
Имам еден голем проблем...
Прво нешто што мораш да направиш е да се помириш со фактот дека си физички комплетно здрав. Многу тежок чекор, а во тие моменти на паника е скоро и невозможен. Значи јас ти гарантирам дека ова ти е на психичка база.
Продолжи со прошетките на Водно, пробај да се запишеш на часеви по јога, ако имаш желба, гледај секогаш да бидеш опкружен со луѓе што те сакаат, ако имаш девојка што те сака, те разбира и поддржува - најубаво. Во моментите на паника, ако си во гужва, претпоставувам дека сакаш да избегаш од таму, пробај да не бегаш, остани таму, диши длабоко, смири се и стави си во глава дека без оглед на тоа што го чувствуваш нема шанси ни срце да ти пукне, ни да се онесвестиш... ништо лошо нема да се случи. Единстено што ќе се случи е тоа што ќе ти помине нападот на паника за некоја минута. Многу битна работа - НЕ ГУГЛАЈ! Само ќе си наштетиш. Немој ни да читаш искуства од анксиозни луѓе, секоја индивидуа има различна перцепција за гледање на работите во животот. Ако јас страдам од ова 20 години, ти може ќе страдаш само 1-2. Намали со нервоза и не дозволувај да си ги заебеш најубавите години во животот поради анксиозност. Ова време никогаш нема да се врати. ;)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.602
Поени од реакции
70.001
Абе си имам јас метода која ми помага во моментите кога се гушам во гужва.
Кога и кажав на докторката се падна од смеење. И она имала слични проблеми, и одма излегувала од автобус, и вика нема спас од тоа.
Во такви ситуации подждригнувам тивко, ме враќа во живот :)
Баш како што кажа кога и да ми се случи нешто, си викам ништо не ти е, ајде ќе помине и поминува. Ама пак во себе чувствувам некој страв.
Фала на советот :)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Прво нешто што мораш да направиш е да се помириш со фактот дека си физички комплетно здрав. Многу тежок чекор, а во тие моменти на паника е скоро и невозможен. Значи јас ти гарантирам дека ова ти е на психичка база.
Продолжи со прошетките на Водно, пробај да се запишеш на часеви по јога, ако имаш желба, гледај секогаш да бидеш опкружен со луѓе што те сакаат, ако имаш девојка што те сака, те разбира и поддржува - најубаво. Во моментите на паника, ако си во гужва, претпоставувам дека сакаш да избегаш од таму, пробај да не бегаш, остани таму, диши длабоко, смири се и стави си во глава дека без оглед на тоа што го чувствуваш нема шанси ни срце да ти пукне, ни да се онесвестиш... ништо лошо нема да се случи. Единстено што ќе се случи е тоа што ќе ти помине нападот на паника за некоја минута. Многу битна работа - НЕ ГУГЛАЈ! Само ќе си наштетиш. Немој ни да читаш искуства од анксиозни луѓе, секоја индивидуа има различна перцепција за гледање на работите во животот. Ако јас страдам од ова 20 години, ти може ќе страдаш само 1-2. Намали со нервоза и не дозволувај да си ги заебеш најубавите години во животот поради анксиозност. Ова време никогаш нема да се врати. ;)
Е и јас на почетокот се заебав со ова гуглање уште неколку ствари ми стави во глава...сакав да му кажам дека ептен може да те заебе гуглањето кога си на почеток со оваа ситуација .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom