Дежурна Ординација! #2

A

AnFem

Гостин
Абе си имам јас метода која ми помага во моментите кога се гушам во гужва.
Кога и кажав на докторката се падна од смеење. И она имала слични проблеми, и одма излегувала од автобус, и вика нема спас од тоа.
Во такви ситуации подждригнувам тивко, ме враќа во живот :)
Баш како што кажа кога и да ми се случи нешто, си викам ништо не ти е, ајде ќе помине и поминува. Ама пак во себе чувствувам некој страв.
Фала на советот :)
Има спас, менување на начинот на кој гледаш кон животот. Ако размислиш подобро, ќе сфатиш дека буквално, ама буквално без исклучок, секој страв ти доаѓа поради стравот од смртта.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.803
Поени од реакции
72.067
Брат си за пензија? :)))
Семките и у ложа на Јужна, очигледно не сме веќе за адреналин :D

А на бајачка ќе ти баат, друго што би можеле да ти прават? :icon_lol:
А исто така можам да кажам и дека сум доста емотивен уште како дете :D
Сеа се засрамив :X3:
Мислиш не сум размислувал за пензија? :D
Џабе е, со самото тргнување кон стадион се знае дека ќе завршам на запад :icon_mrgr:

А и на некои мечеви што сум на семкарска трибина, пак неможам да се додржам... Ептен нервоза ме јаде :icon_mrgr:
Општо и кога седам дома, мрдам со ногата цело време, таков сум, и во основно и во средно и на факс, тие што седеле до мене се жалле дека им ја мрдам клупата.
Ilumious знае што се случуваше лани на финалето ракомет, кога дојдов како семкар, а завршив во први редови со неколку опомени од обезбедувањето сда се смирам во спортивно ќе бидам избацен од трибина :icon_mrgr:
Али кажав мене ме возбудуваат стриктно неправди кога гледам...
Некој може да ме пцуе, нема да се изнервирам, некогаш може накај заебанции да затерам. Ама каже ли некој нешто што не е така или прави некоја неправда (малтретира некој послаб на пример), одма накај тепање и карање ми оди...

Иначе најсмрт ми е полна сала без воздух за дишење...
Е тогаш... Незнам ни сам како преживувам.
Во Куманово ми беше најлошо, таму ако не скинав конци и на Вардар-Магдебург, се друго можам да издржам :)

Иначе и јас сум ептен емотивен уште како дете. Претерано емотивен и незнам да држам лутина, ако избувнам се е моментално после ми е криво иако не била моја вината :icon_mrgr:

Забегавме оф топик, ама вака со правење муабети укапирав дека пола трибина сличен проблем имаме :) Не сме единственио да знаеш :D
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 18:09 ---
Има спас, менување на начинот на кој гледаш кон животот. Ако размислиш подобро, ќе сфатиш дека буквално, ама буквално без исклучок, секој страв ти доаѓа поради стравот од смртта.
Токму така, значи мил ми е животот :icon_mrgr:
Иначе и тука има спротивност, значи ептен сум оптимист јас, секогаш сум ведар и насмеан, позитивен, ама ете изгледа додека гледам дека се повеќе млади умираат од срцеви удари веројатно на тоа поле ме прави да бидам доста исплашен.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Ти го соматизираш психолошкиот стрес, немај гајле, нити ќе се угушиш нити срцев удар ќе имаш нити рак имаш, би ти препорачал неврологија(таму ќе поминеш исто како што помина на ЕКГ и крвна слика) за да ти проверат моторика, па на психијатар. Ќе те навлече на медикаментска терапија што не сум сигурен дали е исправно ама консултирај се и со матичната.
Не барај физички симптоми во себе, не ти помага тоа.
храната нема врска здрава мрсна вегетаријанска, се додека е онаа што ја сакаш.

Има многу луѓе со таков проблем, би те изненадиле бројките. Некои го влечат тоа цел живот, други им поминува, битно не е нешто што не се третира.

избегавај кофеин, ама јади благо онака основен совет што у момент ми текнува и биди почесто со луѓе што ти се стварно блиски... избегавај стресни ситуации колку можеш некое време. И иди си на психијатар со време
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 18:19 ---
Не знам дали го виде постот каде што е опишано што е ешерихија коли и која терапија се користи за да се излечи. Затоа реков дека не препорачувам да се зема терапија. И во двата поста имам пишано да се иде на доктор да се испита мокрача.
И не пишувам тука за да се натпреварувам дали ќе погодам или не, туку за да помогнам.
Видов и ништо лошо не кажа, и кај ти е натпреварувачкиот дух?
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 18:24 ---
Прво нешто што мораш да направиш е да се помириш со фактот дека си физички комплетно здрав. Многу тежок чекор, а во тие моменти на паника е скоро и невозможен. Значи јас ти гарантирам дека ова ти е на психичка база.
Продолжи со прошетките на Водно, пробај да се запишеш на часеви по јога, ако имаш желба, гледај секогаш да бидеш опкружен со луѓе што те сакаат, ако имаш девојка што те сака, те разбира и поддржува - најубаво. Во моментите на паника, ако си во гужва, претпоставувам дека сакаш да избегаш од таму, пробај да не бегаш, остани таму, диши длабоко, смири се и стави си во глава дека без оглед на тоа што го чувствуваш нема шанси ни срце да ти пукне, ни да се онесвестиш... ништо лошо нема да се случи. Единстено што ќе се случи е тоа што ќе ти помине нападот на паника за некоја минута. Многу битна работа - НЕ ГУГЛАЈ! Само ќе си наштетиш. Немој ни да читаш искуства од анксиозни луѓе, секоја индивидуа има различна перцепција за гледање на работите во животот. Ако јас страдам од ова 20 години, ти може ќе страдаш само 1-2. Намали со нервоза и не дозволувај да си ги заебеш најубавите години во животот поради анксиозност. Ова време никогаш нема да се врати. ;)
Од искуство? БРАВО
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
А јас па премногу лесно се возбудувам. Пример се дешава некоја банална работа, мене срцево ми игра ненормално.

Некоја причина за ова?
и мене ова ми се случува во последно време (неколку месеци у назад). не пијам кафе, не пушам, а сепак кога очекувам нешто, некаков резултат или треба да зборувам со некој над мене, готово срцево ќе ми излезе од гради.
пробувам да дишам длабоко за да се смирам ама нема шанси (n)
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Ќе терам офф топик, ваљда нема некој да ми замери. Однапред се извинувам :)

Коњаникот Сабја
Потполни исти сум и јас :D
Живчан сум до немај каде, неможам да трпам ама баш никаква неправда. Тоа со мрдањето на ногата ми е доста познато :icon_lol: Седење на едно место повеќе од 2 саата не доаѓа у обзир. Мора увек да имам нешто во раце, да си играм со него, 3 телефона имам така заебано играјќи си и па пау на земја :D Додека бев у средно, претежно на сите часови држев клуч во рака и си играв :pipi: Или па клуч со врвца! Како јојо сум го вртел :icon_mrgr:

И мене страшно ми сметаат гужви, гостувањата групно ги избегнувам ради тоа, гужва во автобус, внатре, алкохол, цигари, траВа :D и неможам да седам на такви места, нагон за повраќање, и плус ме мава на психа. Затоа или одам во сопствена режија, или се соживувам со твојот извештај :D

Уште еднаш се извинувам ради оф топик, ама си најдов доста сличен човек на мене, и мораше да го споделам со него ова :D
 
C

cige

Гостин
Мене ми се вкусни овошја и зеленчуци. Ако боледувам од висок притисок не смеам тоа да го јадам? :)



Како што кажа розовиот Фројд, лимонот го намалува притисокот. Нека пие билни чаеви, нека батали кафе, иако викаат дека една шолја може да делува како диуретик, нека јаде многу свеж лук, кромид и општо многу зеленчук и овошје. Солта минимално да ја користи, нека избегнува месо, особено сувомеснати производи и такви преработки. Значи здрава домашно подготвена храна. Ако имаш желба, ќе те упатам каде можеш да најдеш рецепти.
Високиот притисок бара менување на начинот на исхрана за навек. Ретко кој го почитува ова.
Гледам на многу места пишува дека за висок притисок треба да се јаде целер. Па да те прашам дали се јаде свеж или се приготвува? Дали се јадат листовите или коренот? Досега дома немаме купено целер.
 
A

AnFem

Гостин
Гледам на многу места пишува дека за висок притисок треба да се јаде целер. Па да те прашам дали се јаде свеж или се приготвува? Дали се јадат листовите или коренот? Досега дома немаме купено целер.
Еј да, го заборавив целерот! Може да се ренда коренот и да се користи во супа. Го имам ставено и во пире, а го имам јадено и свеж во салата. Дури и листовите ги имам ставено свежи во салата, мада не знам колку е ова исправно, сепак, ова го практикував цело зимо и ништо не ми беше. :) Дај ми време да разбуричкам во книжулињата, ќе ти пишам пп за повеќе рецепти и употреби на целер. Исто што заборавив да ти спомнам, му пишав на некоја тема и на Виндфакерот, нека пие чај од магдонос со лимон внатре. Многу е битно сокот од лимонот или ако ставате парче лимон, небитно, да не се ставаат додека чајот е врел. Нека го стави кога ќе може да го поднесе да го пие чајот, затоа што витаминот ц се уништува на високи температури. И нека пие повеќе, да не биде една-две шолји на ден. Најмалку три.
 
Член од
25 февруари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Имам проблеми уште од мал неможам да с*рам како што треба секогаш кога одам во ВЦ, како и да е, цело со убава големина или лепливо никогаш неможам да го искарам до крај и после како да ми е затнат во г*з...и многу често се случува да почне да тече.... ВИ СЕ МОЛАМ СТВАРНО МИ ТРЕБА ПОМОШ ШТО ДА ПРАВАМ? ЈАДАМ ЖЕЛЕЗО, ПИЈАМ ВОДА... НО НИКАКО НЕМОЖАМ ДА ГО СРЕДАМ ОВОЈ ПРОБЛЕМ ВИ СЕ МОЛАМ НАЈМНОГУ ШТО МОЖАМ ПОМАГАЈТЕ!!!!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Коњаникот Сабја

Препорачувам јога. Штом си во Скопје, можеш да одиш кај Владо Ѓоргиев.
Кога те фаќа паника, застани и диши со дијафрагма. Тоа може и дома да го вежбаш. Битно е ’рбетот да е исправен.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.231
Поени од реакции
6.914
Коњаникот Сабја

Препорачувам јога. Штом си во Скопје, можеш да одиш кај Владо Ѓоргиев.
Кога те фаќа паника, застани и диши со дијафрагма. Тоа може и дома да го вежбаш. Битно е ’рбетот да е исправен.
одличен совет,нека се зафати со јога ќе се осеќа многу посигурен по некое време во себе
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Коњаникот Сабја

Препорачувам јога. Штом си во Скопје, можеш да одиш кај Владо Ѓоргиев.
Кога те фаќа паника, застани и диши со дијафрагма. Тоа може и дома да го вежбаш. Битно е ’рбетот да е исправен.
одличен совет,нека се зафати со јога ќе се осеќа многу посигурен по некое време во себе
Техниката на дишење помага при анксиозност и слични состојби, ама не ми е јасно како тоа мислите дека јогата ќе му помогне. Некако ми доаѓа слично како да се препорача скиентологија или фитнес.
Ако може да објасните како јогата помага би бил благодарен. И не треба цела студија, во една реченица би било доволно.
 

L-A-V

who cares? =)
Член од
2 декември 2008
Мислења
477
Поени од реакции
57
во последно време од кога ќе доручувам во стомаков ми се случува нешто неверојатно. почнува да ми кркори, грчеви ме фаќаат и гасови. го знаете чувството кога ви се иде до вц ама ништо не можете да направите, а во стомакот војни се бијат.
не можам ни да седам, ни да лежам, ни да одам тоа време.
не трае многу ама не се идржува, а и плус ми е непријатно ако сум опкружен со луѓе зашто звучи како да испуштам гасови.
а уствари стомакот ми кркори и стварно е гадно чувството.
дај кажете чаре што да пијам, што да правам
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
во последно време од кога ќе доручувам во стомаков ми се случува нешто неверојатно. почнува да ми кркори, грчеви ме фаќаат и гасови. го знаете чувството кога ви се иде до вц ама ништо не можете да направите, а во стомакот војни се бијат.
не можам ни да седам, ни да лежам, ни да одам тоа време.
не трае многу ама не се идржува, а и плус ми е непријатно ако сум опкружен со луѓе зашто звучи како да испуштам гасови.
а уствари стомакот ми кркори и стварно е гадно чувството.
дај кажете чаре што да пијам, што да правам
Кока Кола ;)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.231
Поени од реакции
6.914
Техниката на дишење помага при анксиозност и слични состојби, ама не ми е јасно како тоа мислите дека јогата ќе му помогне. Некако ми доаѓа слично како да се препорача скиентологија или фитнес.
Ако може да објасните како јогата помага би бил благодарен. И не треба цела студија, во една реченица би било доволно.
мислам дека смиреноста која ќе ти се пружи ќе ти даде поголема самодоверба,можеби грешам ?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.618
Поени од реакции
35.113
во последно време од кога ќе доручувам во стомаков ми се случува нешто неверојатно. почнува да ми кркори, грчеви ме фаќаат и гасови. го знаете чувството кога ви се иде до вц ама ништо не можете да направите, а во стомакот војни се бијат.
не можам ни да седам, ни да лежам, ни да одам тоа време.
не трае многу ама не се идржува, а и плус ми е непријатно ако сум опкружен со луѓе зашто звучи како да испуштам гасови.
а уствари стомакот ми кркори и стварно е гадно чувството.
дај кажете чаре што да пијам, што да правам
Да си тркнеш докај матичниот доктор, можно е да станува збор за Хеликобактер пилори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom