Дежурна Ординација! #2

Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
неограничени
Да, тоа е клучниот збор, ама верувам никој не пие литро-две вода пред да појде на лабораториски тест. Во таков случај и основните параметри ќе бидат променети.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Да, тоа е клучниот збор, ама верувам никој не пие литро-две вода пред да појде на лабораториски тест. Во таков случај и основните параметри ќе бидат променети.
офтопик е ова има цела тема за ова ,али уште ова...значи постојат пациенти кои не прават разлика кога ке им речеш пиј слободно,зборот неограничено во биохемиски анализи е многу специфичен...како што рече ти баш клучен.Значи верувај дека постојат луѓе што испиле литро ко ништо во текот на ноќта пред анализа и после се чудат на резултатите...Од искуство го зборувам ова...
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
офтопик е ова има цела тема за ова ,али уште ова...значи постојат пациенти кои не прават разлика кога ке им речеш пиј слободно,зборот неограничено во биохемиски анализи е многу специфичен...како што рече ти баш клучен.Значи верувај дека постојат луѓе што испиле литро ко ништо во текот на ноќта пред анализа и после се чудат на резултатите...Од искуство го зборувам ова...
Во текот на ноќта мислам дека и нема големо значење, има време да се измоча течноста, единствено непосредно пред тестирањето утрото да се изнапијат, па да се одрази тоа, а точно е тоа дека треба да се биде внимателен и прецизен со зборовите пошто некои луѓе си ги врзуваат во крпче. На пример кога ќе им речеш дека не треба да доручкуваат, некои стварно не доручкуваат, ама ќе си каснат некое парче баклава или торта, пошто тоа технички не им е доручек :)
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Дали некој има искуство со зелен чај, од вчера почнав да го пијам и ме препотува, нормална појава или да прекинам, иначе 2 пати дневно го пијам?

Порано имав мачнини у желудник од него, па го оставив, сега пак почнав и таков проблем немам, ама ме препотува.
Има Кофеин т.е малку намали кафе, верувам дигестивниот систем ке се адаптира.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Во последно време почна да ме боли глава назад позади ушите секој ден и да ми се врти ненормално многу. Насабајле највеќе не можам ни на нозе да стојам.. онака како пијанство. А преселена сум од друга држава немам книшка не можам да идам на лекар. Ако има некој да ми даде совет нешто било што ќе му бидам мнооогу благодарна.
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
До толку омалаксаност не е на арно но би ти препорачал Б витамини и наутро малку мед и лимон нема да ти смета.

Барем четири дена обиди се па може и green tea plus ginseng истовремено.

Можеби за недела дена се надевам ке не известиш позитивно.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Дечки устата ми е разранета, со што да ја мачкам, што да и правам?
Од надворешна страна на левиот дел од усната иам ко резанки, а од внатре раната е поголема и ме пече чат пат кога јадам:unsure:
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Дечки устата ми е разранета, со што да ја мачкам, што да и правам?
Од надворешна страна на левиот дел од усната иам ко резанки, а од внатре раната е поголема и ме пече чат пат кога јадам:unsure:
Можеш да ја испираш со чај од камилица,ама не е лошо и да одиш до аптека има препарати еден куп за такви работи...повекето се на природна база,ке ти дадат некој раствор.:)
 
Член од
22 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Дечки устата ми е разранета, со што да ја мачкам, што да и правам?
Од надворешна страна на левиот дел од усната иам ко резанки, а од внатре раната е поголема и ме пече чат пат кога јадам:unsure:
Мислам дека хексорал и малку жабуркане нема да наштети напротив.(течноста после 45-90 сек жабуркане се плука-никако голтане!!!).
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Дечки устата ми е разранета, со што да ја мачкам, што да и правам?
Од надворешна страна на левиот дел од усната иам ко резанки, а од внатре раната е поголема и ме пече чат пат кога јадам:unsure:
Трк до аптека ќе ти дадат гел за мачкање на база на прополис за да ја мачкаш раната од внатрешната страна. Ако добро разбрав раната ти е внатре во усната шуплина. Ако пак станува збор за испукани усни, значи надвор од усната шуплина, земи маст од невен.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Трк до аптека ќе ти дадат гел за мачкање на база на прополис за да ја мачкаш раната од внатрешната страна. Ако добро разбрав раната ти е внатре во усната шуплина. Ако пак станува збор за испукани усни, значи надвор од усната шуплина, земи маст од невен.
Имам и од надворешна страна и од внатрешна на истиот дел.Надвор се резанки ко некој да ми ја сецкал усната, а од внатре е раната поголемка :) Фала посекако :)))
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Во последно време почна да ме боли глава назад позади ушите секој ден и да ми се врти ненормално многу. Насабајле највеќе не можам ни на нозе да стојам.. онака како пијанство. А преселена сум од друга држава немам книшка не можам да идам на лекар. Ако има некој да ми даде совет нешто било што ќе му бидам мнооогу благодарна.
Ти се врти како да си во центрифуга или ти се врти како да ќе колабираш? Кога лежиш како? Друг симптом некој? Сега брзо се пресели и од каде(климата само кажи ја, надморска висина, влажност и сл.). Некој друг симптом? Апетит? Работиш, искачаш, алкохол пиеш, нормален сон?
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Ти се врти како да си во центрифуга или ти се врти како да ќе колабираш? Кога лежиш како? Друг симптом некој? Сега брзо се пресели и од каде(климата само кажи ја, надморска висина, влажност и сл.). Некој друг симптом? Апетит? Работиш, искачаш, алкохол пиеш, нормален сон?
Па нешто како пијанство така. Главата нели ме боли позади, вратот некогаш ми е укочен. Се будам на сред ноќ со силна главоболка... Од Србија се доселив. Апетит немам баш, но можам да јадам. Не работам не се движам цело време сум дома, искачам еден ден у месецот да кажам.. Пијам само бело вино и тоа само тогаш кога ќе искочам. Не пушам.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Па нешто како пијанство така. Главата нели ме боли позади, вратот некогаш ми е укочен. Се будам на сред ноќ со силна главоболка... Од Србија се доселив. Апетит немам баш, но можам да јадам. Не работам не се движам цело време сум дома, искачам еден ден у месецот да кажам.. Пијам само бело вино и тоа само тогаш кога ќе искочам. Не пушам.
Оди на преглед приватно,колку и да чини,не е поскап од твоето здравје:) напрај анализа на крв...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom