Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
http://www.ujp.gov.mk/e/fizicki_lica/category/125

Оданочувањето на каматите на орочени штедни и други депозити ќе се применува од 1 јануари 2013 година.
Значи на 31 декември да си ги повлечам парите од депозитите, не се големи пари ама не дозволувам и по овој основ да ме стрижат.
И така каматите се драстично паднати, уште ова фалеше.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.678
Поени од реакции
18.157
Машала види ги умни колку се портокалчињава, колку што знам банката има право на дискретност и ако не се води истрага не би требало да ги кажува висината на депозитите и примањата на своите клиенти.
Уште една причина да си извадам бугарски пасош од причина што дебиливе имаат закон да не смееш да имаш сметка во туѓа држава.
Јас од нареден месец почнувам постапка за бугарски пасош. Кој ги ебе дебиливе, сите пари од даноци што ќе ги земат во споменици за себе да ги вложат, уште малце по дома ќе ни влагаат и ќе ни земаат пари, стока комуњарска.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Стар закон е ова од од 01.01 2008 годона - стапката изнесува 10%. Дури и го згрешиле годона :confused:
Даночна основа
  • За дивидендите и другите приходи остварени со учество во добивката кај правните и физичките лица основа претставува бруто дивидендата, односно приходите од учество во добивката распределени на обврзникот.
  • За камати по заеми дадени на физички и правни лица, камати на обврзници или други хартии од вредност и камати на орочени штедни и други депозити основа претставува износот на пресметаната камата.
  • Оданочувањето на каматите на орочени штедни и други депозити ќе се применува од 1 јануари 2013 година.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Извор на веста?
Колку што знам го одложија ова до почеток на 2015, или можеби сум помешал со друг данок.
Извор една пријателка од Комерцијална значи неофицијално е
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Извор една пријателка од Комерцијална значи неофицијално е
Во 2010та го одложија во ноември за 1 јан 2013 а требаше 1 јан 2011 така да можно е и оваа година така направија веќе 3 пати зошто да не и 4рти пат. Криза е уште тоа им треба луѓе пари од банки да вадат. Така да можно е да се одложи наскоро за 2015 но нема гаранција.
--- надополнето: 15 септември 2012 во 13:24 ---
Јас од нареден месец почнувам постапка за бугарски пасош. Кој ги ебе дебиливе, сите пари од даноци што ќе ги земат во споменици за себе да ги вложат, уште малце по дома ќе ни влагаат и ќе ни земаат пари, стока комуњарска.
Најголема предност на БГ пасош е што може да тргуваш на странски берзи директно а не преку инвестиционен фонд како во МК. Македонските инвеститори ги држат како диви племиња во резерват. А мислам дека данок на капитална добивка во БГ е исто 10%.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Машала види ги умни колку се портокалчињава, колку што знам банката има право на дискретност и ако не се води истрага не би требало да ги кажува висината на депозитите и примањата на своите клиенти.
Уште една причина да си извадам бугарски пасош од причина што дебиливе имаат закон да не смееш да имаш сметка во туѓа држава.
Ха-хахаха да да... знам, со тој КОМУЊАРСКИ закон, кој забранува сметки во други земји да отвараат државјани на РМ, закон од некои времиња на заедничка држава, а имаме аспирации да влеземе во ЕУ... најверојатно по флоскулата од дамнешни времиња, уште од илинденците: ‘‘Проток на луѓе, стоки, идеи и КАПИТАЛ.... многу ми се допаѓа овој закон!
Сакаш уште еден ‘‘дебилски‘‘ закон!? БАрем во УНИ банка ми кажаа кога прашав за процедурата префрлање од УНИ кон нивната банка мајка во Бугарија Прва Бугарско Америчка (така некако се вика).... Префрлање на сметка со дознака, значи по канален ред, значи преку институција регистрирана во РМ... можело само до 2 или 3,000 Евра месечно. а ќеш у џеб преку граница можеш до 9,999! По-дебилска работа јас не сум видел!? До душа можеби е изменето нешто, јас лани прашував во УНИ Банка....
А не сум сигурен и за БГ пасош дека е неопходен. Па кој ќе докаже ако си ги изнесеш парите дека имаш отворено сметка таму? Кого ќе викнат за сведок овде у единица? Претседателот на Токуда? Или на Рајфајзен? Смешки мислам! Ко нивните пари те. на побитните (на закононосциве мислам) да не се у Швицарска!? Е кога ја спомнав... еве еден добар закон за ‘‘пороманживе‘‘ од оваа нам пријателска земја...Значи не се грижеле само за нашите текстилни работници! Значи банките нивни ќе ги даночеле влоговите на сите што ги држат парите таму, а данокот ќе го праќале на земјите од каде потекнуваат сопствениците на депозити! Сега ние во Б‘лгарија ќе мора да штедиме, а овие што го носат законот или нивните финансиери на Кајмански острови! Е сега данок таму данок тука... овдека се штеди да се преживее, а таму се знае кој имаат депозити - најголемите поштењачини во Светов па и наши! Да и уште една работа. Од тие влогови нема Швајцарската држава толку зависност колку што има нашата од депозитите во нашите банки....
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.751
Поени од реакции
7.566
Извор една пријателка од Комерцијална значи неофицијално е
Значи така треба да биде, ама неколку години наназад го поместуваат датумот.
Дали така ќе биде и годинава, јбг ризик.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Ха-хахаха да да... знам, со тој КОМУЊАРСКИ закон, кој забранува сметки во други земји да отвараат државјани на РМ, закон од некои времиња на заедничка држава, а имаме аспирации да влеземе во ЕУ... најверојатно по флоскулата од дамнешни времиња, уште од илинденците: ‘‘Проток на луѓе, стоки, идеи и КАПИТАЛ.... многу ми се допаѓа овој закон!
Сакаш уште еден ‘‘дебилски‘‘ закон!? БАрем во УНИ банка ми кажаа кога прашав за процедурата префрлање од УНИ кон нивната банка мајка во Бугарија Прва Бугарско Америчка (така некако се вика).... Префрлање на сметка со дознака, значи по канален ред, значи преку институција регистрирана во РМ... можело само до 2 или 3,000 Евра месечно. а ќеш у џеб преку граница можеш до 9,999! По-дебилска работа јас не сум видел!? До душа можеби е изменето нешто, јас лани прашував во УНИ Банка....
А не сум сигурен и за БГ пасош дека е неопходен. Па кој ќе докаже ако си ги изнесеш парите дека имаш отворено сметка таму? Кого ќе викнат за сведок овде у единица? Претседателот на Токуда? Или на Рајфајзен? Смешки мислам! Ко нивните пари те. на побитните (на закононосциве мислам) да не се у Швицарска!? Е кога ја спомнав... еве еден добар закон за ‘‘пороманживе‘‘ од оваа нам пријателска земја...Значи не се грижеле само за нашите текстилни работници! Значи банките нивни ќе ги даночеле влоговите на сите што ги држат парите таму, а данокот ќе го праќале на земјите од каде потекнуваат сопствениците на депозити! Сега ние во Б‘лгарија ќе мора да штедиме, а овие што го носат законот или нивните финансиери на Кајмански острови! Е сега данок таму данок тука... овдека се штеди да се преживее, а таму се знае кој имаат депозити - најголемите поштењачини во Светов па и наши! Да и уште една работа. Од тие влогови нема Швајцарската држава толку зависност колку што има нашата од депозитите во нашите банки....

сме префрлувале пари од комерцијална пред неколку год за американска фирма/банка
тогаш лимитот беше 5000 евра. и на шалтер па во канцеларија разговори преговори како иде и нема никаква провизија ама кога стигна извештајот од таму испадна дека ИМА
и така му отиде мм на тој банкарот што беше сигурен дека нема и ни гарантираше такво нешто, па испадна прв пат се сретнувал со такво нешто тоа е ИЗГОВОР нема друго
знаете веќе како ни функционира државата институциите затоа убаво се распрашувајте за сите транскации
 
Член од
16 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
3
Здраво на сите, дали има некој на форумов искуство со депозити во Халкбанк? Пред неколку дена реков да орочам депозит таму пошто каматите за денари беа најатрактивни. Е сега, сумљиво ми падна тоа што вработената на шалтерон кога ја прашав дали се каматите фиксни или променливи кажа дека се променливи ама “банката имала политика за сите постојани депозити, сите промени на каматните стапки да се применуваат по реорочување на истите“ што во превод како сфатив би му дошло фиксна каматна стапка ама нормално ова не би го пишело во договорот. Дури и ми даде лист со каматни каде го пишит истото. Денес гледам на странава од Халкбанк ги намалиле депозитите за повеќе од 2% и од најатрактивни испаднаа најмизерни камативе а нигде не прочитав дека новиве камати се однесуваат за сите нови депозити. Знајт некој за ваква политика на банкава или оваа вработенава ме дриблала цело време?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Здраво на сите, дали има некој на форумов искуство со депозити во Халкбанк?
Овие се шекнале. Која будала таму би штедела за таква мизерна камата. Оди си во Еуростандард ако ги орочош на 24 месеци, имаш договор дека 12 месеци ќе ти биде каматата фиксна како што била на денот кога е склучен договорот.
Инаку јас се двоумев помеѓу халк и еуростандард. Изгледа не погрешив за еуростандард.

Ги смениле каматите во халкбанк мизерни ги направиле.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Здраво на сите, дали има некој на форумов искуство со депозити во Халкбанк? Пред неколку дена реков да орочам депозит таму пошто каматите за денари беа најатрактивни. Е сега, сумљиво ми падна тоа што вработената на шалтерон кога ја прашав дали се каматите фиксни или променливи кажа дека се променливи ама “банката имала политика за сите постојани депозити, сите промени на каматните стапки да се применуваат по реорочување на истите“ што во превод како сфатив би му дошло фиксна каматна стапка ама нормално ова не би го пишело во договорот. Дури и ми даде лист со каматни каде го пишит истото. Денес гледам на странава од Халкбанк ги намалиле депозитите за повеќе од 2% и од најатрактивни испаднаа најмизерни камативе а нигде не прочитав дека новиве камати се однесуваат за сите нови депозити. Знајт некој за ваква политика на банкава или оваа вработенава ме дриблала цело време?
Каматите се променливи воглавно секаде. Единствено кај Овие не е.... http://www.eurostandard.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=145:2012-02-17-00-27-27&catid=37:2010-05-04-22-54-21&Itemid=140&lang=mk односно ти нудат фиксна камата само за првата година на орочување (за депозит орочен на 2г.) за втората висината на каматата е зависна од политиката на банката, те најчесто од економските услови...
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Аиии, од 8 ги мавнале на 6 на 24 месеца. За малце ќе се залетав, бев да прашам ми рекоа фиксни се, освен во вонредни случаи. Добро шо не стаив пари ќе си каснев од таквото сеа
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 21:26 ---
Каматите се променливи воглавно секаде. Единствено кај Овие не е.... http://www.eurostandard.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=145:2012-02-17-00-27-27&catid=37:2010-05-04-22-54-21&Itemid=140&lang=mk односно ти нудат фиксна камата само за првата година на орочување (за депозит орочен на 2г.) за втората висината на каматата е зависна од политиката на банката, те најчесто од економските услови...
И Уни банка нуди слични (исти) каматни стапки за депозити во денари
http://www.unibank.com.mk/categories/view/459
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
Не се залетувајте по големи камати!
Висината на каматата е обратнопропорционална со сигурноста на банката. Нека ви текне на ТАТ.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не се залетувајте по големи камати!
Висината на каматата е обратнопропорционална со сигурноста на банката. Нека ви текне на ТАТ.
ТАТ беа со 30% камата ако добро се сеќавам, тоа е вон секој памет.
Депозитите се осигурани во Фондот за осигурување на депозити.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
6
Поени од реакции
3
Не се залетувајте по големи камати!
Висината на каматата е обратнопропорционална со сигурноста на банката. Нека ви текне на ТАТ.
Ко така овие од Халкбанк станале најсигурни преку ноќ :D. Во право си за тоа само мислам дека во случајов овие од Халк се насобрале со нови депозити и на крај ги паднале каматите за милион посто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom