Девалвација на денарот?

Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Моментално на xe.com
1 eur = 63.6419 денари
на народна банка е како што беше

грешка или ?

Firefox_Screenshot_2020-03-27T21-43-20.691Z.png
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
каква грешка и на други сајтови е слична ситуацијата еве и овде опасно се приближува кон 63 ден. за 1 евро,

јас во понеделникот сменив некои денари во евра и ги купив по 61,85 со што сега односот евра/денари ми е некаде 45/55 и сум релативно заштитен од ценовни скокови/падови на пазарот но во секој случај не ми стои наивна работава кога екс премиер и вице премиер за економски прашање се расфрлаат со кусок на пари во буџетот во вредност од 1,2-2 милијади евра.

не знам како ќе оди понатаму работава, будно следам и по потреба сум спремен да реагирам брзо со промена на соодност користам електронско банкарство, ама по правило девалвациите се случуваат преку ноќ и најчесто ако немаш инсајдерски информации невозможно е да реагираш правовремено.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
да но до кога и по која цена,

тоа што на менувачкиот пазар не се менува не значи дека не го плаќаш индирекно, и мора да знаеш дека стоката што ја имаш ти не секогаш вреди онолку колку што ти мислиш.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
да но до кога и по која цена,

тоа што на менувачкиот пазар не се менува не значи дека не го плаќаш индирекно, и мора да знаеш дека стоката што ја имаш ти не секогаш вреди онолку колку што ти мислиш.
ок министре, и пред некоја година имаше вакви и слични вариации па ги напунивте пари менувачницине.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
добро јас не сум министер но да бидеме малку реални знаеш дека имаме преценета вредност на валутата кога си си ја проценил колку валутата на една русија или двојно поведна од на една јапонија, која економија, ресурси и стопанство ги имаат тие земји а кои ние?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
ок министре, и пред некоја година имаше вакви и слични вариации па ги напунивте пари менувачницине.
I jas se sekavam na toa, pred nekoja godina koga imase edna hajka deka denarot ke devalvira deka ke propadnata bankite i tn. samo ne mi teknuva koja bese pricinata za toa.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
добро јас не сум министер но да бидеме малку реални знаеш дека имаме преценета вредност на валутата кога си си ја проценил колку валутата на една русија или двојно поведна од на една јапонија, која економија, ресурси и стопанство ги имаат тие земји а кои ние?
:pos:
Ако беше така евро дена требаше да биде 1:250, ало курсот на денарот е врзан за курсот на еврото.
Се додека народна банка на македонија купува и продава по официален курс ич не ми чуе колку е цената на некој сајт. Шпекуланти од секогаш имало па и сега ќе ги има почнувајки од менувачници ( на кој што пред некоја година на многу им беа одземени лиценците поради поради не почитување на официален курс ) иди утре или у понеделник и купи евра па кажи по кој курс си ги сменил
Автоматски споено мислење:

I jas se sekavam na toa, pred nekoja godina koga imase edna hajka deka denarot ke devalvira deka ke propadnata bankite i tn. samo ne mi teknuva koja bese pricinata za toa.
Шарена револуција почињаше тогаш протести ти реков ми рече.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
јас во понеделникот сменив некои денари во евра и ги купив по 61,85 со што сега односот евра/денари ми е некаде 45/55 и сум релативно заштитен од ценовни скокови/падови на пазарот
Ќути уф добро си направил да не те мислам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom