Девалвација на денарот?

D

Deleted member 12196

Гостин
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Ме интересира, што сакате/очекувате да дознаете од пратење на официјалниот среден курс на НБРМ ....
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ме интересира, што сакате/очекувате да дознаете од пратење на официјалниот среден курс на НБРМ ....
Ако тргне курсот нагло да се зголемува, денарите ќе ги претвораме во евра. Не јас, оние што имаат поголема сума на денари. Јас за 5-10 000 денари не се заморувам.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Ако тргне курсот нагло да се зголемува, денарите ќе ги претвораме во евра. Не јас, оние што имаат поголема сума на денари. Јас за 5-10 000 денари не се заморувам.
НБРМ сега за сега има девизи да покрие притисокот. Така да тоа нема да се види на нивниот сајт. А кога би се видело на нивната страна курсот дека е 62.5 тогаш касно ќе е :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
Со носење и менување на одлуки на секои 5мин, повлечена е забраната за исплата на дивиденда на странците.
Е сега доколку сите фирми кои се во сопственост на странски компании, решат да извлечат парите надвор, тоа би требало да значи намалување на девизните резерви за најмалку 300 милиони евричиња.
Тик -Так, Тик -Так. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
доколку сите фирми
А замисли доколку сите физички лица решат да ги извлечат сите пари?

Како беше она со „ако баба ми имаше...“
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.807
Поени од реакции
7.185
А замисли доколку сите физички лица решат да ги извлечат сите пари?

Како беше она со „ако баба ми имаше...“
Не знам за баба ти, ама имаме ситуација кога светската економија е стопирана. Во таква ситуација сигурно е мала веројатноста фирмите да си повлечат капиталот кај мајките (некои и кај бабите). (y)

Физичките лица, секој сам си е фирма за себе, па нека си мисли, нека слуша политичарите дека се е под контрола. :misticen: .
Мурто и Курто почнаа јавно да зборат за пензискиот систем, сигурно случајно им текна баш за тоа да зборат...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Нагло почна да се зборува помеѓу народ дека ќе девалвира денарот. Сите ќе почнат да менуваат сега. :motorce:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
За банка која има само 1,5% удел во пазарот и која дала 75% од тие 1,5% на две фирми без покритие, а овие не го вратиле кредитот и нормално е банката да пропадне (иако има и дворски игри), премногу бука се крена.

Без гајле уште е рано за девалвација, коронава ни заштеди добар дел од парите кој ги трошевме во странство за одмори, значи во тој дел сме во позитива, имаме пад на извозот, но и пад на увозот со стандарндниот дефицит, така да немајте гајле.
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
Нагло почна да се зборува помеѓу народ дека ќе девалвира денарот. Сите ќе почнат да менуваат сега. :motorce:
Македонија е мала економија, прашањето е политичко дали некој од страна ќе ги покрие со заем или не претстојните „кусоци.“
Како и да е, ако се стигне до тоа наместо странски приватни институции да не финансираат државни или меѓународни, тоа ќе си дојде со барања за рационализација на „државната потрошувачка“ и олабавување на „пазарната економија.“
Се разбира ако не се согласиме на бараните услови за нужната девизна инекција, или денарот ќе девалвира, или НБРМ ќе повлекува денари од оптеќ до нивото на девизните „резерви“ (на нивото на разменскиот курс кој сака да го одреди), или некоја комбинација од двете.
Според мене првата варијанта е со веројатност од 99%.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Ако има девалвација, голем дел од фирмите и народот ќе паднат. Дури тогаш од државата ќе остане пепел. Она што стои како информација е дека компаниите се задолжени околу 2.5 милијарди евра. Исто и граѓаните.
Тоа НБРМ не треба и не смее да го дозволи заради интерес на неколкумина.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Ако има девалвација, голем дел од фирмите и народот ќе паднат. Дури тогаш од државата ќе остане пепел. Она што стои како информација е дека компаниите се задолжени околу 2.5 милијарди евра. Исто и граѓаните.
Тоа НБРМ не треба и не смее да го дозволи заради интерес на неколкумина.
А депозитите колку се?
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Без гајле уште е рано за девалвација, коронава ни заштеди добар дел од парите кој ги трошевме во странство за одмори, значи во тој дел сме во позитива, имаме пад на извозот, но и пад на увозот со стандарндниот дефицит, така да немајте гајле.
Ама пак и бааѓи помалку приливи има од туристите и гастарбајтерите кои не дојдоа и Грците кои идеа да пазарат и точат гориво на дневна база
 

Kajgana Shop

На врв Bottom