Девалвација на денарот?

Ф

Флеш

Гостин
Фунтата падната ми се чини .... Од 70 на 67 денари
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
добро јас не сум министер но да бидеме малку реални знаеш дека имаме преценета вредност на валутата кога си си ја проценил колку валутата на една русија или двојно поведна од на една јапонија, која економија, ресурси и стопанство ги имаат тие земји а кои ние?
Значи куни, динари, круни, левови, гривни, се тоа е преценето?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.068
Поени од реакции
11.045
Јас сум за 75 да го направат на неколку дена, за еден тон глуп народ да појде и да купува по 2000е за 150000 денари, па после тоа да го вратат во нормала.

Малце аматерски мислењево, ама ништо чудно и да е поради тоа 63 денари на таа страната, оти еден куп народ побрзува да смени денари=евра.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
884
Поени од реакции
1.407
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Според Universal currency converter и во 2012 и 2013 имало пандемија со вирусов.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Се додека оваа е поголемо од 0 денарот ќе биде толку колку ќе каже народната банка.
На крајот на февруари 2020 година, официјалните девизни резерви изнесуваат 3.084,5 милиони евра и во однос на претходниот месец бележат намалување за 16,1 милиони евра. Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (81,1%) по што следува монетарното злато (10,7%) и валутите и депозитите (8,1%).
Со други зборови и кога би се закрпила дупката на Црпе од 1 до 2 милијарди пак ќе остане нешто.

Да не почнат да ме напаѓат поупатените за погорниот пасус, знам дека девизните резерви не се користат за крпење на државните дупки, ама во тешки времиња мора да се снаоѓаш.:P
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Денес прашав по менувачници , и само едма продаваше евра по цена од 62, другите рекоја не за сега
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Мое мислење, врзано е стопанството за курсот на денарот. Сите овие кредити од надвор се со девизни калузули, што би рекло оде воз у кукуруз ако рипа денаро, така што НБРМ ќе реагира соодветно. Најлош случај е пуштање на девизни резерви у оптек за стабилизација, а ако е точно дека се дуоплирани од 2008ма тоа значи дека иаме некаде 2,6 милјарди. Три дена по ред е фиксиран на 61,695, ја лично го пратам пошто иам кредит во девизна и на мала сума не е страшно. Фактот дека Заев ја остави заменичката на Богов, за прв човек кажува рацете подалеку од политика у НБРМ, посебно за гувернерот. Мое мислење е паника и дека иаме снага да се стабилизираме.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Пријави ги одма, еби му матер на шпекулантот
Менувачница е тоа, не е банка. Па и во банка да идеш, ако бараш поголема сума, ќе ти речат или дојди покасно или иди до централа.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.334
Поени од реакции
3.276
Три дена по ред е фиксиран на 61,695, ја лично го пратам пошто иам кредит во девизна и на мала сума не е страшно.
Ima li nekade statistika od NBRM od den za den da vidam kako fluktuira sredniot kurs na denarot nanazad?
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Менувачница е тоа, не е банка. Па и во банка да идеш, ако бараш поголема сума, ќе ти речат или дојди покасно или иди до централа.
А што има врска што е менувачница ?
Курсот го определува нбрм не го определува газдата на менувачницата, и тие работат со лиценца.
Автоматски споено мислење:

WOW !
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
А што има врска што е менувачница ?
Курсот го определува нбрм не го определува газдата на менувачницата, и тие работат со лиценца.
Автоматски споено мислење:


WOW !
И што ако работи по лиценца.... НБРМ не им одредува по кој курс да тргуваат со девизи.
Кој колку сака може да си одреди курсот. Банките имаат различни купопродажни курсеви, а не па менувачниците.
Ако сака, може и 71 денар да направи да му е продажен на еврото, нема основ да биде казнет.
Автоматски споено мислење:

Ima li nekade statistika od NBRM od den za den da vidam kako fluktuira sredniot kurs na denarot nanazad?
Па и НБРМ имаат вебсајт, не се до толку па и ти
https://www.nbrm.mk/kursna_lista.nspx
 

Kajgana Shop

На врв Bottom