Дебати

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.408
Поени од реакции
58.352
Кратко и јасно: тема за видеа од јавни дебати на било какви теми.

Јас ќе започнам со Hitchens Vs. Blair и Hitchens Vs. Hitchens. И двете на иста тема.


 
W

Werther

Гостин
Првата дебата е помеѓу Коплстон и Расел, за Космичкот Аргумент.


Втората, е помеѓу Хиченс и некоја неписмена вехабија од КСА, за „Дали Исламот е Религија на Мирот“.

 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.525
Поени од реакции
33.717
Која е замислата на темата? Постирање и предлози или и.. дебатирање?

Mr. Zappa е цар. Одлична дебата, само требаше во стилот на Карлин да им се стави на јавнава телевизија за седумте зборови.
There are some people who would have you not use certain words. Yeah, there are 400,000 words in the English language, and there are seven of them that you can't say on television. What a ratio that is. 399,993 to seven. They must really be bad. They'd have to be outrageous, to be separated from a group that large. All of you over here, you seven. Bad words. That's what they told us they were, remember? 'That's a bad word.' 'Awwww.' There are no bad words. Bad thoughts. Bad Intentions.
And words, you know the seven don't you? Shit, Piss, Fuck, Cunt, Cocksucker, Motherfucker, and Tits, huh? Those are the heavy seven. Those are the ones that will infect your soul, curve your spine and keep the country from winning the war.
Shit, Piss, Fuck, Cunt, Cocksucker, Motherfucker, and Tits, wow. Tits doesn't even belong on the list, you know. It's such a friendly sounding word. It sounds like a nickname. 'Hey, Tits, come here. Tits, meet Toots, Toots, Tits, Tits, Toots.'
Само одбраната му е малку лабава за фашистичката теократија, имено цел правен систем скоро ни се базира на римското право кое е куп кодификации на црковни, обичајни права. Легислатура на морални закони само оти се во десничарска ил религиозна конотација не значи дека води кон фашистичка теократија, дека, како што реков, баш на тоа се базираат модерниве правни системи а видиш, убаво сме се развиле. Како и да е, натаму го однесе конзервативецот. За другото апсолутно се согласувам, се додека не се појавија раперите и пушеа курови.

Овај, нивните верзии на табу теми во музички спот.

Ио, ако можеш следните видеа да напишеш околу што дебатираат, или реченица како опис за филтрација кој што сака да гледа/слуша http://i.imgur.com/ZKAUK3y.jpg
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238

Неам време у моментов, темава е закон!
Иам изглеано миљарда дебати, ќе ги пастирам сите шо се јаки и шо ќе ми текнат во темева!
Исто, или отворете нова тема за Lectures или оваа надоградете ја.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.408
Поени од реакции
58.352
Посебно нека оди Lectures, имаме цел подфорум за документарци има место :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949

Richard Dawkins и Neil deGrasse Tyson - не е дебата, повеќе е лекција, се надоврзуваат еден на друг.
Сега читам баш книга од Докинс, а Тајсон редовно го вртам по youtube-ов, добра комбинација.....неверојатна леснотија во говорењето и на двајцата....
Кога ли ќе почне овие работи проста маса да ги гледа за да научи нешто :facepalm: Толку е јасно и разбирливо, барем кога вакви луѓе зборуваат....
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238

Атеист сум, ама муслимов го измоча Крауз!
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
За сите на кои ништото им е животна преокупација....


Lawrence Krauss и William Lane Craig - Life, the Universe and Nothing: Why is there something rather than nothing?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
hu da fak is Dersovic?
Познат американски адвокат во областа на кривичното право, има некое еврејско потекло и често се плетка и во политички теми, посебно со Израел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom