Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Член од
28 јануари 2024
Мислења
28
Поени од реакции
20
Toj si ima pogolem problem.
Edinstveno sto e vo pravo deka nemalo "seriozni privatni biznisi".
Primer:

... млад електротехнички инженер стана директор на Соле 24, новоетаблирана компанија за тргување со електрична енергија во Македонија, која редовно му продава големи количества струја на ЕСМ...

Ovakvo nesto vo kletata komunisticka diktatura ne bilo mozno, ama zatoa sega cveta biznisot. Jebalo ve kapitalizam...

Inaku, doticniot "mlad I uspesen inzener", slucajno e kerka na minister :)

I toa ne e se.... ta daaaam..
Osven sto pred 10 dena kerkata na ministerkata stanala direktorka, pred 7 dena stanala I gazdarica (dodusa ortacki so kerkata na direktorot na Katastar) na kafic vo Dajamond...

Stvarno, sreka sto ja unistija YU, posto site ovie biznismeni ke bea strelani u toa vreme....
Капитализмот во денешната форма дозволува слобода и прогрес. Растот е одржлив и има подобари услови за сите. Ако се занимаваме со бизнис може да не работиме и живееме од капитал.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
Капитализмот во денешната форма дозволува слобода и прогрес. Растот е одржлив и има подобари услови за сите. Ако се занимаваме со бизнис може да не работиме и живееме од капитал.
Ah, be dete, ne znam kolku godini imas za da kines vakvi zeleni...

Eve ti dva perioda (vremenski isti) :
1960-1990, "klet" socijalizam
1991-2024, "progresiven" kapitalizam

Objasni go toj, sto vikas, "rast I progres"(?), vo bilo koj segment od zivotot - - Zdravstvo, (kvalitet, dostapnost...)
- Obrazovanie, (kvalitet)
-bezbednost (ubistva, razbojnistva, teski krazbi
-infrastruktura (patista, mostovi, sistemi za navodnuvanje)
-kapitalni objekti (hidro/termo central, brani, bolnici, skoli, gradinka)
- Industrija
- nadvoresna politika
- sport
- procent na nevraboteni, procent na samoubistva, procent na siromasni, procent na luge sto nemozat da otidat na letocanje, procent na isseleni, procent na koristenje na antidepresivi, kreditna zadolzenost....
....
Znaci, ne samo kako papagal da povtoruvas glupavi frazi, tuku objasni kade e toa, kako sto vikas :" podobri uslovi za site"
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.340
Поени од реакции
887
Ah, be dete, ne znam kolku godini imas za da kines vakvi zeleni...

Eve ti dva perioda (vremenski isti) :
1960-1990, "klet" socijalizam
1991-2024, "progresiven" kapitalizam

Objasni go toj, sto vikas, "rast I progres"(?), vo bilo koj segment od zivotot - - Zdravstvo, (kvalitet, dostapnost...)
- Obrazovanie, (kvalitet)
-bezbednost (ubistva, razbojnistva, teski krazbi
-infrastruktura (patista, mostovi, sistemi za navodnuvanje)
-kapitalni objekti (hidro/termo central, brani, bolnici, skoli, gradinka)
- Industrija
- nadvoresna politika
- sport
- procent na nevraboteni, procent na samoubistva, procent na siromasni, procent na luge sto nemozat da otidat na letocanje, procent na isseleni, procent na koristenje na antidepresivi, kreditna zadolzenost....
....
Znaci, ne samo kako papagal da povtoruvas glupavi frazi, tuku objasni kade e toa, kako sto vikas :" podobri uslovi za site"
капатилазимот мислам дека не е добар за обичниот народ и работникот
,за крупната буржазија да и за ситната кој сака да биди крупна , е одличен
впрочем кога беше погребот на горбачов не видов ниеден работник
сите беа од средна и ситна буржазија луѓе прозападни
ама се си има свое на некој капитлизамот му е подобар на некој комунизмаит тоа е субјективно
Работничката класа и сите работни луѓе беа носители на власта и управувањето со другите општествени работи.

е сеа некој викат работниците комунистите биле неписмени и неможеле да управувват со власта добро
капиталистите тоа подобро го правеле итн.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
@zmija1 , абе змијуга зарем беше на погребот на Горбачов!
И уште нешто ти си најдобриот трол на форумов, барај да ти дадат награда :zver:
Автоматски споено мислење:

Ah, be dete, ne znam kolku godini imas za da kines vakvi zeleni...

Eve ti dva perioda (vremenski isti) :
1960-1990, "klet" socijalizam
1991-2024, "progresiven" kapitalizam

Objasni go toj, sto vikas, "rast I progres"(?), vo bilo koj segment od zivotot - - Zdravstvo, (kvalitet, dostapnost...)
- Obrazovanie, (kvalitet)
-bezbednost (ubistva, razbojnistva, teski krazbi
-infrastruktura (patista, mostovi, sistemi za navodnuvanje)
-kapitalni objekti (hidro/termo central, brani, bolnici, skoli, gradinka)
- Industrija
- nadvoresna politika
- sport
- procent na nevraboteni, procent na samoubistva, procent na siromasni, procent na luge sto nemozat da otidat na letocanje, procent na isseleni, procent na koristenje na antidepresivi, kreditna zadolzenost....
....
Znaci, ne samo kako papagal da povtoruvas glupavi frazi, tuku objasni kade e toa, kako sto vikas :" podobri uslovi za site"
А во тој социјализам имаше ли мобилни?

Многу си интересен затоа што не сакаш да видиш со кого имаш работа и тоа што мислиш дека ќе можеш нешто да постигнеш со аргументација при што забораваш дека: Со луѓе од тој профил кои не се упатени во проблематиката е многу тешко да се води квалитетна расправа. Тешко е затоа што треба да се почне во однос на нивната едукација.
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.340
Поени од реакции
887
@zmija1 , абе змијуга зарем беше на погребот на Горбачов!
И уште нешто ти си најдобриот трол на форумов, барај да ти дадат награда :zver:
Автоматски споено мислење:


А во тој социјализам имаше ли мобилни?

Многу си интересен затоа што не сакаш да видиш со кого имаш работа и тоа што мислиш дека ќе можеш нешто да постигнеш со аргументација при што забораваш дека: Со луѓе од тој профил кои не се упатени во проблематиката е многу тешко да се води квалитетна расправа. Тешко е затоа што треба да се почне во однос на нивната едукација.
vo zivo imase na jutup so redici cekaja da mu odadat pocit putin ne bese na pogreba samo prethodniot den polozi cvejche,
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
Многу си интересен затоа што не сакаш да видиш со кого имаш работа и тоа што мислиш дека ќе можеш нешто да постигнеш со аргументација...
Abe, znam....
Ama: od 100 luge sto ke procitaat, ako samo 1 malku se zamisli, ili nesto procita I istrazi - dovolno e...
A za ostanatite papagali ko ovoj, stvarno ne ocekuvam deka ke smenat mislenje, ama bar da znaat deka ne se site operirani od zdrava logika
 
Член од
28 јануари 2024
Мислења
28
Поени од реакции
20
Ah, be dete, ne znam kolku godini imas za da kines vakvi zeleni...

Eve ti dva perioda (vremenski isti) :
1960-1990, "klet" socijalizam
1991-2024, "progresiven" kapitalizam

Objasni go toj, sto vikas, "rast I progres"(?), vo bilo koj segment od zivotot - - Zdravstvo, (kvalitet, dostapnost...)
- Obrazovanie, (kvalitet)
-bezbednost (ubistva, razbojnistva, teski krazbi
-infrastruktura (patista, mostovi, sistemi za navodnuvanje)
-kapitalni objekti (hidro/termo central, brani, bolnici, skoli, gradinka)
- Industrija
- nadvoresna politika
- sport
- procent na nevraboteni, procent na samoubistva, procent na siromasni, procent na luge sto nemozat da otidat na letocanje, procent na isseleni, procent na koristenje na antidepresivi, kreditna zadolzenost....
....
Znaci, ne samo kako papagal da povtoruvas glupavi frazi, tuku objasni kade e toa, kako sto vikas :" podobri uslovi za site"
Ah, be dete, ne znam kolku godini imas za da kines vakvi zeleni...

Eve ti dva perioda (vremenski isti) :
1960-1990, "klet" socijalizam
1991-2024, "progresiven" kapitalizam

Objasni go toj, sto vikas, "rast I progres"(?), vo bilo koj segment od zivotot - - Zdravstvo, (kvalitet, dostapnost...)
- Obrazovanie, (kvalitet)
-bezbednost (ubistva, razbojnistva, teski krazbi
-infrastruktura (patista, mostovi, sistemi za navodnuvanje)
-kapitalni objekti (hidro/termo central, brani, bolnici, skoli, gradinka)
- Industrija
- nadvoresna politika
- sport
- procent na nevraboteni, procent na samoubistva, procent na siromasni, procent na luge sto nemozat da otidat na letocanje, procent na isseleni, procent na koristenje na antidepresivi, kreditna zadolzenost....
....
Znaci, ne samo kako papagal da povtoruvas glupavi frazi, tuku objasni kade e toa, kako sto vikas :" podobri uslovi za site"
Нема везе...се е ок.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Ah, be dete, ne znam kolku godini imas za da kines vakvi zeleni...

Eve ti dva perioda (vremenski isti) :
1960-1990, "klet" socijalizam
1991-2024, "progresiven" kapitalizam

Objasni go toj, sto vikas, "rast I progres"(?), vo bilo koj segment od zivotot - - Zdravstvo, (kvalitet, dostapnost...)
- Obrazovanie, (kvalitet)
-bezbednost (ubistva, razbojnistva, teski krazbi
-infrastruktura (patista, mostovi, sistemi za navodnuvanje)
-kapitalni objekti (hidro/termo central, brani, bolnici, skoli, gradinka)
- Industrija
- nadvoresna politika
- sport
- procent na nevraboteni, procent na samoubistva, procent na siromasni, procent na luge sto nemozat da otidat na letocanje, procent na isseleni, procent na koristenje na antidepresivi, kreditna zadolzenost....
....
Znaci, ne samo kako papagal da povtoruvas glupavi frazi, tuku objasni kade e toa, kako sto vikas :" podobri uslovi za site"
Капитализмот во Македонија почнува да се чувствува некаде после 2008-2009 година со странските инвестиции, забрзувањето на ИТ развојот и полесното сезонско заминување надвор на печалба по разни основи (ворк и травел, бугарски пасоши, бродови, што и да е…).
Од 1991 до 2009 слободно може да го пишеш како брутален феудализам со примеси на робовладетелство и анархија под закрила на (екс)удбашки мрсули. Повозрасните генерации од кои што си дел и ти според пишувањето, го мешаат тоа со капитализам бидејќи така биле лажени. Не дека и после 2009 е целосен капитализам, ама за млад здрав и прав човек спремен за работа и со раце и со нозе и со мозок е многу подобро, макар и заминал да работи на брод.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
242
Ah, be dete, ne znam kolku godini imas za da kines vakvi zeleni...

Eve ti dva perioda (vremenski isti) :
1960-1990, "klet" socijalizam
1991-2024, "progresiven" kapitalizam

Objasni go toj, sto vikas, "rast I progres"(?), vo bilo koj segment od zivotot - - Zdravstvo, (kvalitet, dostapnost...)
- Obrazovanie, (kvalitet)
-bezbednost (ubistva, razbojnistva, teski krazbi
-infrastruktura (patista, mostovi, sistemi za navodnuvanje)
-kapitalni objekti (hidro/termo central, brani, bolnici, skoli, gradinka)
- Industrija
- nadvoresna politika
- sport
- procent na nevraboteni, procent na samoubistva, procent na siromasni, procent na luge sto nemozat da otidat na letocanje, procent na isseleni, procent na koristenje na antidepresivi, kreditna zadolzenost....
....
Znaci, ne samo kako papagal da povtoruvas glupavi frazi, tuku objasni kade e toa, kako sto vikas :" podobri uslovi za site"
...не е како папагали, нажалост се папагали, :)
Автоматски споено мислење:

Капитализмот во Македонија почнува да се чувствува некаде после 2008-2009 година со странските инвестиции, забрзувањето на ИТ развојот и полесното сезонско заминување надвор на печалба по разни основи (ворк и травел, бугарски пасоши, бродови, што и да е…).
Од 1991 до 2009 слободно може да го пишеш како брутален феудализам со примеси на робовладетелство и анархија под закрила на (екс)удбашки мрсули. Повозрасните генерации од кои што си дел и ти според пишувањето, го мешаат тоа со капитализам бидејќи така биле лажени. Не дека и после 2009 е целосен капитализам, ама за млад здрав и прав човек спремен за работа и со раце и со нозе и со мозок е многу подобро, макар и заминал да работи на брод.
Ако млад , здрав човек спремен за работа ...заминал да работи на брод е катастрофа. Патем околу странските инвестиции...познато е дека само к..р расте у туѓи руки, а од странските инвестиции овде остануваат само малите плати за аргатите и нормално ѓубрето и загадувањето.Профитот оди ча, што би рекле далматинци. Патем на просторот на бивша YU ништо битно освен ситнеш не е веќе во рацете на домицилните жители...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
Капитализмот во Македонија почнува да се чувствува некаде после 2008-2009 година со странските инвестиции, забрзувањето на ИТ развојот и полесното сезонско заминување надвор на печалба по разни основи (ворк и травел, бугарски пасоши, бродови, што и да е…).
Од 1991 до 2009 слободно може да го пишеш како брутален феудализам со примеси на робовладетелство и анархија под закрила на (екс)удбашки мрсули. Повозрасните генерации од кои што си дел и ти според пишувањето, го мешаат тоа со капитализам бидејќи така биле лажени. Не дека и после 2009 е целосен капитализам, ама за млад здрав и прав човек спремен за работа и со раце и со нозе и со мозок е многу подобро, макар и заминал да работи на брод.
Prijatel, ako se zadrzime na poentata na temata, ne bitno e kako ke go krstis sistemot, dali feudalizam, robovladetelstvo ili anarhija... (zab. anarhija ne e toa sto ocigledno mislis).

Duri I na gi trgneme nastrana site opiplivi razliki megu ex Yu I sega, vo smisla na zdravstvo, sudstvo, obrazovanie, kriminal I sl.... ostanuva biten moment, po mene najbiten, sto malku se spomnuva : LUGETO VO TOA VREME BEA SREKNI!
Ostaj toa sto mene komunjarite me lazele, realno vo toa vreme sum bil mal za da voopsto nekoj me laze, ama jas ubavo se sekavam deka lugeto bea zadovolni. Da, primer, odele na letovanje po kampovi I satori, ama skoro site odele. Pred nekoj den citam istrazuvanje deka poveke od polovina gragani sega ne mozat da si dozvolat letovanje. Razbiras? Nikoj, primer, togas ne mislel dali moze da si dozvoli finansiski operacija po bolnici, ili dali ke umre dodeka ceka 6 meseci termin za eho.... Nikoj togas ne mislel dali moze da si dozvoli kvalitetno obrazovanie za talentirano dete (akcent na kvalitetno), ako nema dovolno finansii... Ne znam dali tvojata generacija ova voopsto moze da go zamisli? Ili deka obicen rabotnik ke dobie besplatno stan? Ke se leci I ke studira besplatno?

A toa, deka za "mlad, zdrav... e podobro sega... ", e mnogu diskutabilno. Ne znam koj kogo laze.... Od takva ubavina, 85% anketirani studenti planiraat da zaminat od "ubavinava"... Od site zaminati, 90% rabotat naj losi raboti...

Ama, jebi ga... Komunjarite ne lazele...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
Ако млад , здрав човек спремен за работа ...заминал да работи на брод е катастрофа. Патем околу странските инвестиции...познато е дека само к..р расте у туѓи руки, а од странските инвестиции овде остануваат само малите плати за аргатите и нормално ѓубрето и загадувањето.Профитот оди ча, што би рекле далматинци. Патем на просторот на бивша YU ништо битно освен ситнеш не е веќе во рацете на домицилните жители...
Пред странските инвестиции, домашните феудалци под капата на (екс)удбашките квази комунисти на робовладетелски начин се изживуваат со аргатите овде.
Колку и генерално да не е добро тоа што користат многу бенефеции и не даваат којзнае колку високи плати, за аргатите беа/се голем чекор напред.

Млад човек заминат да работи на брод е катастрофа за тоталитарните феудалци, робовладетели и удбаши. За младиот човек бродот е спас од истите.
Автоматски споено мислење:

Prijatel, ako se zadrzime na poentata na temata, ne bitno e kako ke go krstis sistemot, dali feudalizam, robovladetelstvo ili anarhija... (zab. anarhija ne e toa sto ocigledno mislis).

Duri I na gi trgneme nastrana site opiplivi razliki megu ex Yu I sega, vo smisla na zdravstvo, sudstvo, obrazovanie, kriminal I sl.... ostanuva biten moment, po mene najbiten, sto malku se spomnuva : LUGETO VO TOA VREME BEA SREKNI!
Ostaj toa sto mene komunjarite me lazele, realno vo toa vreme sum bil mal za da voopsto nekoj me laze, ama jas ubavo se sekavam deka lugeto bea zadovolni. Da, primer, odele na letovanje po kampovi I satori, ama skoro site odele. Pred nekoj den citam istrazuvanje deka poveke od polovina gragani sega ne mozat da si dozvolat letovanje. Razbiras? Nikoj, primer, togas ne mislel dali moze da si dozvoli finansiski operacija po bolnici, ili dali ke umre dodeka ceka 6 meseci termin za eho.... Nikoj togas ne mislel dali moze da si dozvoli kvalitetno obrazovanie za talentirano dete (akcent na kvalitetno), ako nema dovolno finansii... Ne znam dali tvojata generacija ova voopsto moze da go zamisli? Ili deka obicen rabotnik ke dobie besplatno stan? Ke se leci I ke studira besplatno?

A toa, deka za "mlad, zdrav... e podobro sega... ", e mnogu diskutabilno. Ne znam koj kogo laze.... Od takva ubavina, 85% anketirani studenti planiraat da zaminat od "ubavinava"... Od site zaminati, 90% rabotat naj losi raboti...

Ama, jebi ga... Komunjarite ne lazele...
Само накратко да појаснам бидејќи се излегува надвор од темата, поентата ми е дека капитализмот не е толку лош колку што овде се мисли дека е од причина што овде никогаш суштински и го нема(ло) истиот, а од 1991 до 2010 некаде (скоро) воопшто го нема за овој период и лично знам, нема потреба никој да ми кажува.

За ЈУ не би сакал да пишувам од причина што не сум живеел во тоа време, но впечатокот кој го имам од кажувањата на постарите е половичен, системот колку што имал добри толку имал и лоши страни и всушност главната причина за носталгијата повеќе е поминатата младост отколку било што друго.
Па ќе тргнам од татко ми, “преубаво” било во ЈУ цел Јадран го шетале, ама на крајот кажува дека кредит земале за тоа. Па кој систем е одржлив со земање кредити за шетање, никој нормално. А и сега е можно истото, “продавници за пари” има на секој чекор и не само за Јадран, туку цел Медитеран да се прошета. Но, што потоа…

И тука доаѓа проблемот на социјализмот да бидеме терминолошки прецизни (не било тоа комунизам). “Бесплатните” образование, здравство, станови и одмори не биле бесплатни туку на кредити, единствено што ве лажеле “комуњарите” е дека се тоа е бесплатно. Како последица на тоа “се бесплатно”, личната и колективната свест и одговорност кај луѓето деградира до степен “учи сине за да не работиш”. Нема работа, нема продуктивност, има крадење (директорите цели погони макар и за старо железо, работниците шајки за подома “да се најдат”) и кредити за враќање. Како јаготка на шлагот доаѓа потпалувањето на националните прашања од страна на белосветските потпалувачи и… The End.

Социјалистичката идеја е одлична, ама фалат контролни и корективни механизми за зауздувње човечките глупоштини како земање кредити за шетање.
Капитализмот со меритокраријата ги имаат тие механизми. Кој работи, сработува и придонесува треба да биде награден. Кој не го прави тоа, финансискиот систем ќе го примора да почне.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Само накратко да појаснам бидејќи се излегува надвор од темата, поентата ми е дека капитализмот не е толку лош колку што овде се мисли дека е од причина што овде никогаш суштински и го нема(ло) истиот, а од 1991 до 2010 некаде (скоро) воопшто го нема за овој период и лично знам, нема потреба никој да ми кажува.
Кој тоа го напаѓа капитализмот мамето мамино.
Кој тоа сака да им го сруши сонот на милиони кои сонуваат да станат капиталисти?

Ја знаеш ли онаја: во го...а сме затоа што секој роб сонува да стане робовласник а не слобода!
Сонот мора да остане, замисли што би се случило без сон!

П.С.
Според тебе каков општествен систем е капитализмот, имаш некаква дефиниција или параметри кои го красат тој совршен систем?
Односно што е тоа капитализам??? врз кој вредносен систем почива?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.487
Поени од реакции
7.011
Ne znam dali tvojata generacija ova voopsto moze da go zamisli? Ili deka obicen rabotnik ke dobie besplatno stan? Ke se leci I ke studira besplatno?

Ama, jebi ga... Komunjarite ne lazele...
Od lucno iskustvo kako dete od najobicen rabotnik koj nikogash ne bil clen na partija dobiv so eden zbor stipendija vo visina od 80% od platata na tatko mi zatoa shto zapishav fakultet od interes na fabrikata.
A sega davast stipendii samo na deca od predavnici i podpisnici na prespanski dogovor i slicni djubrina. A tie shto zasluzhuvast i shto navistina im treba mozhi samo da sonuvaat i da se prepukuvaat po forumi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom