Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Си останувам на мислењето за Киро, но сепак една работа, гледав пред недела-две имаше некои документарци на МТВ за референдумот, за независноста, за уставот, и главни ликови во сите сцени се Киро, Андов, Блаже Ристовски. Не ми е јасно како покрај такви политички ветерани, плус Кљусев, Мијалков и други, за многу кратко време успеаа двајца пилиштари со 20 и нешто години како Љубчо и Бранко да бидат главните политички фактори во наредните 15 години во државата, се до 2006-та година.

Тоа е клучна грешка според мене, толкава моќ што им се дало на политички дечишта и неозбилни фаци со благо кажано сомнителни психички и морални квалитети.
Се согласувам и јас со тебе за Глигоров,немам ништо против.За овие пилиштарциве што плукаат по Југославија се однесуваше
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Се согласувам и јас со тебе за Глигоров,немам ништо против.За овие пилиштарциве што плукаат по Југославија се однесуваше
Јас само знам дека македонските села асфалтен пат и водовод добија после осамостојувањето иако веќе таму живееше помал процент од населението. Додека живееше поголем процент морале да полнат вода во стомни од сред село на една чешма. И да купуваат од една продавница. Сега дека тоа било многу убав живот во таа "богата" земја не сум баш сигурен.

Русија е веле сила и има се и сешто од гас, енергенси, технологии, оружје моќ. Но како живее народот таму е сосема друга приказна.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Јас само знам дека македонските села асфалтен пат и водовод добија после осамостојувањето иако веќе таму живееше помал процент од населението. Додека живееше поголем процент морале да полнат вода во стомни од сред село на една чешма. И да купуваат од една продавница. Сега дека тоа било многу убав живот во таа "богата" земја не сум баш сигурен.

Русија е веле сила и има се и сешто од гас, енергенси, технологии, оружје моќ. Но како живее народот таму е сосема друга приказна.
Споредбено со сега,едно 5 пати поубаво.Тоа од 91ва уствари не е ни држава,некоја симулација на држава
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Се согласувам и јас со тебе за Глигоров,немам ништо против.За овие пилиштарциве што плукаат по Југославија се однесуваше
Јас само знам дека македонските села асфалтен пат и водовод добоја после осамостојувањето иако веќе таму живееше помал процент од населението. Додека живееше поголем процент морале да полнат вода во стомни од сред село на една чешма. И да купуваат од една продавница. Сега дека тоа било многу убав живот во таа "богата" земја не сум баш сигурен.

Русија е веле сила и има се и сешто од гас, енергенси, технологии, оружје моќ. Но како живее народот таму е сосема друга приказна
Споредбено со сега,едно 5 пати поубаво.Тоа од 91ва уствари не е ни држава,некоја симулација на држава
Не зборуваме за политика, туку за квалитет на живот. Политиката и во Југославија и во Македонија била и ќе остане срање.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.861
Поени од реакции
1.681
Му имаат понудено функции на Мојсов, ги има одбиено затоа што не се чувствувал како Македонец. Исто како и синот на Киро и жена му Нада кои долго го убедувале да не се враќа во Македонија и да си ги задржат позициите кои ги имаат створено во Белград. Фактот што и покрај таквите ставови на најблиските он се враќа во Македонија е можеби и најпатриотскиот чин кој го прави Киро.
Во однос на "ветераните", многу ме интересира дали некој може да пронајде интервју/колумна/став на Блаже Конески во периодот кога Југославија се растура и Македонија станува независна држава. 93та е умрен човекот, сум барал многу по интернетов да се обидам да најдам нешто такво, никогаш не сум успеал, како во последните 5-10 години од животот човекот да нема уста отворено, а е можеби и најголемото македонско име тогаш.
Засега ништо.....само во женски магазин нешто за него.Инспиритивни цитати за животот од великанот Блаже Конески
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594


Анте на фин начин го укина и сојузот на Сомунисти, а и уведе Визен Реципроцитет на Грција !!!!... грците без Визи за инаат одеа околу преку Блгарија и на Димитровград молеа браќа срби цариници да ги пуштат без виза...
СФРЈ Доби БЛАНКО покана за влез во ЕУ !!!
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241


Анте на фин начин го укина и сојузот на Сомунисти, а и уведе Визен Реципроцитет на Грција !!!!... грците без Визи за инаат одеа околу преку Блгарија и на Димитровград молеа браќа срби цариници да ги пуштат без виза...
СФРЈ Доби БЛАНКО покана за влез во ЕУ !!!
..дааа ама затоа ја спичкаа у три лесни потеза...со многу жртви и крв, за да на крај си направат и бомбардирања за ќејф. Но и ја претворија во колонија. Ништо значајно освен некој минимум , не е сопственост на екс-југословени, смешките од вазални државички новокомпонирани збирно должат 400 милијарди, профитот си оди надвор, останува само загадувањето , бедните плати и ѓубрето. Младите ги купуваат ефтино за работна сила во сите нивоа на образование. Ако е некоја злобна утеха сега се тоа очигледно и се случува и на "Eвропа"..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933


Анте на фин начин го укина и сојузот на Сомунисти, а и уведе Визен Реципроцитет на Грција !!!!... грците без Визи за инаат одеа околу преку Блгарија и на Димитровград молеа браќа срби цариници да ги пуштат без виза...
СФРЈ Доби БЛАНКО покана за влез во ЕУ !!!
Уште да пишаат дека имаш пад на БДП од -8% во времето на Анте. Толку МК немаше пад за времето на војната од 2001ва.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Уште да пишаат дека имаш пад на БДП од -8% во времето на Анте. Толку МК немаше пад за времето на војната од 2001ва.
мешаш БДП во ус долари и робно производство....кога Анте дојде за премиер, наследи Невиден Башибозук, србите си печатеа ју динари во Топчидер до бесвест, а словенците ни продаваа магла...Постоеше ДВОЕН курс на Ју динарот !!!!
Анте тоа го УКИНА и ја фиксира ДМ на 7.5 ју динари, но по мислам една година мораше да изврши корекција на 9ју динари..
Анте беше над национален, југословенски премиер, но имаше многу опструкции против него и на крај и воено отцепување на Словенија и Хрватска и распад на СФРЈ...
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
мешаш БДП во ус долари и робно производство....кога Анте дојде за премиер, наследи Невиден Башибозук, србите си печатеа ју динари во Топчидер до бесвест, а словенците ни продаваа магла...Постоеше ДВОЕН курс на Ју динарот !!!!
Анте тоа го УКИНА и ја фиксира ДМ на 7.5 ју динари, но по мислам една година мораше да изврши корекција на 9ју динари..
Анте беше над национален, југословенски премиер, но имаше многу опструкции против него и на крај и воено отцепување на Словенија и Хрватска и распад на СФРЈ...
..на жалост тој распад го означи крајот на најмалата можна конфугурација во која јужнословенските племиња можеа да бидат респектабилен народ и држава.Вака сеа на парче , полека ги кршат , топат и бришат од лицето на планетата...Некој е повеќе , некој помалку свесен за тоа, но за стотина години сите ќе бидат небитно заборавено минато.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
мешаш БДП во ус долари и робно производство....кога Анте дојде за премиер, наследи Невиден Башибозук, србите си печатеа ју динари во Топчидер до бесвест, а словенците ни продаваа магла...Постоеше ДВОЕН курс на Ју динарот !!!!
Анте тоа го УКИНА и ја фиксира ДМ на 7.5 ју динари, но по мислам една година мораше да изврши корекција на 9ју динари..
Анте беше над национален, југословенски премиер, но имаше многу опструкции против него и на крај и воено отцепување на Словенија и Хрватска и распад на СФРЈ...
Вештачки го напумпани динарот и го уништи домашното производство. Поради тоа зголеми невработеност и предизвика рецесија. Плус ги уништи девизните резерви бранејќи го динарот. Само паметно беше тогаш да се купуваат марки по дисконтна цена. Се зезаше со монетарна политика. Анте беше крив заедно со војната за депресијата која следеше во 90ти. Никој не го криви Анте туку другите после за кризата но и да немаше војна ќе имаше т.е. веќе почна длабока рецесија во 1990. Популарен е Анте зошто предизвика вештачко и многу опасно пумпање динарот. На тие што работеа краткорочно им одговараше но и да немаше војна ќе имаш огромна невработеност поради неговите политики и сите ќе го плукаа.
Автоматски споено мислење:

Ретко кој го знае ова имаше ист ваков случај со политики во крајот на 90ти во источна Азија и предизвика рецесија тогаш. Ако некој го интересира нека прочита за Азиска монетарна криза или криза на Азиските тигри. Најверојатно тоа е еден тригер за глобалната рецесија од 2000та.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Вештачки го напумпани динарот и го уништи домашното производство. Поради тоа зголеми невработеност и предизвика рецесија. Плус ги уништи девизните резерви бранејќи го динарот. Само паметно беше тогаш да се купуваат марки по дисконтна цена. Се зезаше со монетарна политика. Анте беше крив заедно со војната за депресијата која следеше во 90ти. Никој не го криви Анте туку другите после за кризата но и да немаше војна ќе имаше т.е. веќе почна длабока рецесија во 1990. Популарен е Анте зошто предизвика вештачко и многу опасно пумпање динарот. На тие што работеа краткорочно им одговараше но и да немаше војна ќе имаш огромна невработеност поради неговите политики и сите ќе го плукаа.
Автоматски споено мислење:

Ретко кој го знае ова имаше ист ваков случај со политики во крајот на 90ти во источна Азија и предизвика рецесија тогаш. Ако некој го интересира нека прочита за Азиска монетарна криза или криза на Азиските тигри. Најверојатно тоа е еден тригер за глобалната рецесија од 2000та.
грешка си !!! Анте напротив го спушти ЈуДинарот на земја... Поентата беше воведе ЦВРСТ, фиксен курс, не ДВОЕН курс, еден во банка ако продаваш а друг на улица ако купуваш...
А Србија УШТЕ долго матеше со печатење Динари, па баш поради тоа Црна ГОра НЕ ПРИЗНАВАШЕ ЈуДинар, само дојч марка а после евро, Топчидерската шема ја ун ишти и Третата Југославија
Да, сега УСА и ЕУ користат до бесвест Топчидерска шема и печатат долари и евра како тоалетна хартија, затоа е и војната во Украина ама затоа и 3-от свет ќе го откачи доларот и еврото, а и ќе снема многу работи во западните држави кој се темелаат на превара и кражба....Неизбежна е и вистинска светска војна, западот јавно изјави дека НЕ ПРИФАЌА нов праведен светски поредок..
Патем да ППОТСЕТАМ, Шарл Де Гол, беше поборник на робна размена а не на доларската измама, на него му се планирани и осуетени 140 обиди за АТЕНТАТ !!!
Читај и за поранешните американски председатели на кој се извршени дузини Атентати, финансирани од банкарските кругови !!!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
грешка си !!! Анте напротив го спушти ЈуДинарот на земја... Поентата беше воведе ЦВРСТ, фиксен курс, не ДВОЕН курс, еден во банка ако продаваш а друг на улица ако купуваш...
А Србија УШТЕ долго матеше со печатење Динари, па баш поради тоа Црна ГОра НЕ ПРИЗНАВАШЕ ЈуДинар, само дојч марка а после евро, Топчидерската шема ја ун ишти и Третата Југославија
Да, сега УСА и ЕУ користат до бесвест Топчидерска шема и печатат долари и евра како тоалетна хартија, затоа е и војната во Украина ама затоа и 3-от свет ќе го откачи доларот и еврото, а и ќе снема многу работи во западните држави кој се темелаат на превара и кражба....Неизбежна е и вистинска светска војна, западот јавно изјави дека НЕ ПРИФАЌА нов праведен светски поредок..
Патем да ППОТСЕТАМ, Шарл Де Гол, беше поборник на робна размена а не на доларската измама, на него му се планирани и осуетени 140 обиди за АТЕНТАТ !!!
Читај и за поранешните американски председатели на кој се извршени дузини Атентати, финансирани од банкарските кругови !!!
Мене ова ми звучи на забегани теории на заговор не на економија. Па мислам дека не вреди понатамошна дискусија. Вмеша војна, национализам и економија...економијата ги диктира војните а не национализмот. Национализмот е само шоу за народот. А историјата главен циркузот. Верувај нема тука апсолутно никаков заговор си има јасни правила и се е јавно само треба некој да го разбере тоа и да го читам. Кој го интересира финансии ги интересира дали Аце бил македонец или кинез.
Автоматски споено мислење:

Затоа Путин држаше час по историја пред инвазијата луѓе гинат ради свето име на некој цар кој е мртов многу одамна а не за даночни приход од пченица и инфлација.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Мене ова ми звучи на забегани теории на заговор не на економија. Па мислам дека не вреди понатамошна дискусија. Вмеша војна, национализам и економија...економијата ги диктира војните а не национализмот. Национализмот е само шоу за народот. А историјата главен циркузот. Верувај нема тука апсолутно никаков заговор си има јасни правила и се е јавно само треба некој да го разбере тоа и да го читам. Кој го интересира финансии ги интересира дали Аце бил македонец или кинез.
Автоматски споено мислење:

Затоа Путин држаше час по историја пред инвазијата луѓе гинат ради свето име на некој цар кој е мртов многу одамна а не за даночни приход од пченица и инфлација.
...мислам , иако го ценам твоето знаење , мислам дека почнуваш да грешиш.Прво не е теорија на заговор , туку бизнис план кој се реализира, апла последните две децении и повеќе..., второ Русија не прави никаква инвазија туку си ги штити своите интереси. Инвазијата доаѓа од спротива. Русија нема потреба од војна, има кентафлешројал у рака, оној другиот со карти тараби, скоро банкротиран глуми Док Холидеј , на сметка на јадните колатерални украинци. Се надевам дека нема да биде доволно луд да предизвика нуклеарна војна. А на тенок конец виси таква.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom