Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Член од
4 јануари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
Iluzorno e da se zboruva za eden koncept koj sto e napusten,krvavo rasturen i kako takov pretstavuva zavrsena prikazna.
Iluzorno e i da probuvam da ti objasnam nekoi raboti od ekonomijata na ex SFRJ,posto od nejziniot raspad pominaa dobri 16god.
Skontaj samo deka od togas navamu prosecnata plata od 1200dm ja dostignale i prestignale samo slovencite.Site drugi stagnirame i se zanimavame so gluposti dur politicarite ne KRADAT!.
Ne e tocno deka u ramkite na SFRJ imalo takvi rezki podelbi okolu platite,pogotovo ne so Crna Gora i Bosna (ako gi sporeduvas so Makedonija).Najmnogu zarabotuvaa slovencite,pa vojvogjanite.Ali razlikite bea na nivo do plus 25%.
Mnogu lesno se kudi i se pluka po eden koncept odposle,koga nikoj ne go brani.Site sakaa nacionalni drzavi-pa ete,posle site peripetii gi dobija.
Jas imam amandmani po dva dela:
1.Raspadot morase da bide civiliziran i nekoj da moze i da znae da misli so godini nanapred.Site tie splacini sto se desija gi turam na odgovornost na Geda Gluperda(Milosevic) i negoviot `aparat`.
2.Apsolutno ne mi e jasno i nikako ne moze da svatam zosto posle cela taa krv,destrukcija i zagubeni godini koi sto se potroseni vo kreiranje na nacionalni drzavi,sega site sakaat pak da se udruzuvaat?U Evropa?Pa dobro be p.m...ima li logika?

A za toa kolku bila mokna taa Jugoslavija...moze da vi bide korisen faktot sto od togas pa do sega ova mufljuzive od politicari u cela ex YU samo kradat brate....i uste ima!Da se cudis.
E...aj so primeri.
Sto e napraveno na plan na ekonomijata vo Makedonija od 91-va pa navamu?Za kakvi investicii stanuva zbor?
Kade sme mrdnale nie napred?

I za kraj...za da ne mislite deka taka e samo kaj nas...nego da svatite deka istoto se slucuva so mali oscilacii vo site drzavi od ex YU...eve vi i del od edno pismo na Senad:

E pa zato kralju moj, sve ostaje manje-vise isto, u dnevno-politicke svrhe se talasaju narodne mase, desi se svasta, pa cak i ubistva, al sve je paravan za nastavak pljackanja preostale imovine bivse nam drzave (tek sada sam svjestan koliko je mocna i jaka bila - pa jos uvijek krcme i rasprodaju ono sto je Tito stvorio). A zivot prolazi, narodi su ovce i dobro je receno da svaki narod ima vlast kakvu zasluzuje.
A oni talambasaju, nadvikuju se ko je veci Musliman, Srbin, Hrvat, glavni su u svemu, treba im aplauza, i svi aplaudiraju, al im je dobro rekao, bravo, bravo.

Ke aplaudirate i vie...:pos2:
ili ke terame rabota?:vozbud:

Kizo...ti dva pati citaj,:toe:slozeno e. :wink:
Јас мислам дека од ова поарно кажано нема. Барем за оние кои не знаат што била таа Југославија т.е за оние кои не биле ни родени или ја затекнале на крајот. Совршено склопено.
:eek:lee::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::bravo::eek:lee::bravo::bravo::eek:lee:
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Што е ова со Џулијан Асанж и ООН? Па нешто Велика Британија и Шведска не признавале? А гледајте само како почна. Прво беше другарот Тито. Тој него признаваше судот на кралска Југославија. Па по осумдесетина години Зоран Заев. Тој не го признава судот на диктаторска Македонија. И ете сега вирусот на слободата се шири. Станува незапирлив.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ne sum se rodila u toa vreme, ama osekam deka mi fali
Како тоа ти фали нешто што никогаш не си го доживеала, уште не си била родена ... само луѓе кои живееле во таа држава СФРЈ и во тој Социјалистички систем повеќе години па и децении можат да си кажат реално дали им фали тоа време или не !
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како тоа ти фали нешто што никогаш не си го доживеала, уште не си била родена ... само луѓе кои живееле во таа држава СФРЈ и во тој Социјалистички систем повеќе години па и децении можат да си кажат реално дали им фали тоа време или не !
:facepalm::yid:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
Јако е интервјуто со Булатовиќ, дава една појасна слика. Ги болдирав битните делови. Клучното прашање е кој во Европа сакал да ја нападни Србија?

M ?
@Dexter26, @jamajka, @Bafra ?


Булатовиќ: Америка не ни сакаше да нè бомбардира во 1999, други го побараа тоа
„Америка не ни сакаше да нè бомбардира во 1999 година, туку тоа го побара некој друг... (арен @jamajka ) Но бидејќи Европа не можеше да собере војници за интервенцијата, тие рекоа: 'Океј, ќе бомбардираме, но под овие услови'“, откри Момир Булатовиќ , во тоа време претседател на Сојузната влада на СР Југославија, пренесе Вијести.

Гостувајќи на утринска телевизиска програма, тој рече дека Европа сакала во 1999 година да изврши копнена интервенција во СРЈ и дека почнала да собира војска, но не успеала во тоа бидејќи никој не сакал да се одѕве. Тогаш ги повикала на помош Американците, кои отворено рекле дека ќе го сторат тоа, но само под свои услови - тие само ќе бомбардираат од воздух и во никој случај нема да испратат свои војници во копнена интервенција, а во случај да дојде до таков развој, Европејците ќе бидат обврзани да испратат исклучиво свои единици во директна борба на копно.

„Ден пред да почне бомбардирањето на 23 март, јас според Уставот прогласив состојба на непосредна воена опасност, а утредента и воена состојба... А како се чувствував... Тоа беше еден обичен бел плик од кој го прочитав тоа што беше според Уставот... Иако го очекувавме бомбардирањето уште од октомври 1998 година и сето тоа се знаеше... сепак беше шок. Првата бомба падна таа вечер во 20:06 часот на Црна Гора, а потоа јас според Уставот прогласив воена состојба“, раскажа Булатовиќ.

„Во 20:06 падна првата бомба, а потоа беше одржан состанок... Тоа беше состанок на една мала шокирана земја, која не ни знаеше каде точно паднале првите гранати, а инаку нападот беше незаконски и тоа го знаеја и Американците... На една од средбите со претставникот Марти Ахтисари, Ахтисари му рече на Слободан дека Србија ќе биде целосно уништена, а Слободан на тоа му рече: 'Како на светот ќе му објасните дека сте убиле два милиони луѓе во Белград?' Ахтисари му одговори со прашање - дали знае колку луѓе загинале во Виетнам...“, рече Булатовиќ, додавајќи:

„Долго време се држевме добро и мислевме дека можеме... Но пред крајот Американците го воведоа стратегискиот бомбардер Б-52 и потоа сè се претвори во вистински колеж, жртвите беа огромни... Павковиќ (генералот Небојша) и јас плачевме додека паѓаа бомбите... Тоа беше сила“, рече Булатовиќ.

На прашањето на водителот како тоа тој никогаш не бил во Хаг, Булатовиќ рече:

„Слободан пресуди дека Никола (Шаиновиќ) оди во Хаг, а не јас, и тогаш ми рече: 'Ти си млад човек... Нема да одиш ти, туку Никола... И не си Србин, туку Црногорец. Поради ова сите ќе одиме во затвор и тоа на сите им е јасно, ама пушти го Никола нека оди тој... Па Шаиновиќ потоа мораше да ѝ објасни на жената како и зошто баш тој ќе оди во затвор“, рече Булатовиќ и истакна дека „историјата на секој момент треба да се гледа со отворени очи“.
https://www.mkd.mk/svet/vesti/bulatovikj-amerika-ne-ni-sakashe-da-ne-bombardira-vo-1999-drugi-go-pobaraa-toa
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.578
Поени од реакции
26.098
„Америка не ни сакаше да нè бомбардира во 1999 година, туку тоа го побара некој друг... (арен @jamajka ) Но бидејќи Европа не можеше да собере војници за интервенцијата, тие рекоа: 'Океј, ќе бомбардираме, но под овие услови'“, откри Момир Булатовиќ , во тоа време претседател на Сојузната влада на СР Југославија, пренесе Вијести.
И овие као безволно прифатиле... Абе сега Момир кажува од „комфорот“ на НАТО членка.. Не зезај.. Не дека сум присталица на политиката на Милошевиќ, која патем се покажа кобна за Србите, но ништо не може да го покрие фактот дека се деси незаконско бомбардирање на една суверена држава... Значи оваа НАТО акција беше врв на лицемерието на западот(предводено од силата на САД) и мислам дека беше тригер на отпорот кој досега успешно го предводи Русија.

Знам сега пак ќе кажеш Британија.... Но како и да кажеш, еве ќе ја наречеме Империјата, пошто јас не ни правам суштинска разлика меѓу нивната политика...САД ја сметам инструмент на моќ во рацете на претежно Британските интереси.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Јако е интервјуто со Булатовиќ, дава една појасна слика. Ги болдирав битните делови. Клучното прашање е кој во Европа сакал да ја нападни Србија?

M ?
@Dexter26, @jamajka, @Bafra ?

...
Кутриот ти, Бог знае како заспиваш ноќе со мене и останатите кои не` повикуваш ем на форум, ем во сон.
 
B

Bafra

Гостин
а Слободан на тоа му рече: 'Како на светот ќе му објасните дека сте убиле два милиони луѓе во Белград?' Ахтисари му одговори со прашање - дали знае колку луѓе загинале во Виетнам...“, рече Булатовиќ, додавајќи:
:zver: закон одговор :pos::pos: .

СФРЈ нит ми фали, нит ќе ми фали била која социјалистичка комунистичка творевина која функционира спротивно од 10те Божји заповеди.

Врска бомбардирањето дека ЕУ сакале, тоа ми е тешко сварливо, која е причината и целта за такво нешто, а и со која војска :D
Имам негде прочитано Саудиска Арабија платила за воената интервенција. Ко што сега Трамп им вели сакате уште во Сирија да војуваме, платете. Или на Катар, купете авиони а тие кутрите немаат пилоти ни за сегашниве авиони.

Малку смешно ми е, ги бомбардираа и пак ги оставија да изгледа божем Русите имаат влијание таму за понатамошни игри да си имаат. :sneaky: А тоа па Србите глупи ко нас, освен некои олигарси не знам колку има што работат во Русија а колку по ЕУ и САД па уште за Мајка Русија биле :tapp:

https://off.net.mk/zezalici/meshano/kratka-istorija-na-srbite
I još reče Bog: Idite sada Srbi i kurčite se po Zemlji dok je sveta i veka, i dok neka sila ne popizdi pa vas satre do poslednjeg.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.991
:zver: закон одговор :pos::pos: .

СФРЈ нит ми фали, нит ќе ми фали била која социјалистичка комунистичка творевина која функционира спротивно од 10те Божји заповеди.

Врска бомбардирањето дека ЕУ сакале, тоа ми е тешко сварливо, која е причината и целта за такво нешто, а и со која војска :D
Имам негде прочитано Саудиска Арабија платила за воената интервенција. Ко што сега Трамп им вели сакате уште во Сирија да војуваме, платете. Или на Катар, купете авиони а тие кутрите немаат пилоти ни за сегашниве авиони.

Малку смешно ми е, ги бомбардираа и пак ги оставија да изгледа божем Русите имаат влијание таму за понатамошни игри да си имаат. :sneaky: А тоа па Србите глупи ко нас, освен некои олигарси не знам колку има што работат во Русија а колку по ЕУ и САД па уште за Мајка Русија биле :tapp:

https://off.net.mk/zezalici/meshano/kratka-istorija-na-srbite
I još reče Bog: Idite sada Srbi i kurčite se po Zemlji dok je sveta i veka, i dok neka sila ne popizdi pa vas satre do poslednjeg.
Нај јако е крајот:
Nato viče: Uđite u naš pakt da vas ne bi razmoždili. Mi vičemo: Uđemo kurac u vaš kurčevi pakt, nabijemo vas sve na kurac, i usput popušite nam kurac. Epilog se da naslutiti...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.649
Поени од реакции
4.956
Mene ne mi fali ic JU go mrazev Tito i site burleski i torturi vrzani so negoviot lik i ideologija. A plus nemozam da si go zamislam zivotot bez berzi i investicii...ke mi bide mnogu po dosaden i ke ziveam po siromasno...samo od plata i rabota od 7.00 do 15.00.
 
B

Bafra

Гостин
Нај јако е крајот:
Nato viče: Uđite u naš pakt da vas ne bi razmoždili. Mi vičemo: Uđemo kurac u vaš kurčevi pakt, nabijemo vas sve na kurac, i usput popušite nam kurac. Epilog se da naslutiti...
Не бе бате, НАТО ако те сака, одма ќе те прими. Вака си прават простор за понатамошни игри. Ако сите влезат во НАТО, што тогаш, која ќе е целта на политичари, администрација, војска, итн итн.

Потребни се лева и десна страна за да има движење. Мора теза и антитеза за да добиеш посакувана синтеза.
Се е во универзумот подредено на движење меѓу + и - .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom