Да се ќути или не - прашање е сега!

Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Вака, на ова ме инспирира еден пост на Adr1anA :

http://forum.kajgana.com/viewtopic.php?p=91016#91016

Замислете дека фаќате на дело ваш пријател, роднина - со еден збор, некој близок - на дело како го изневерува партнерот, или обратно - го фаќате неговиот партнер како го изневерува вашиот близок. Дали би кажале?

Што ако двајцата партнери ви се подеднакво блиски?

Јас морам да признам дека сеуште не сум начисто по ова прашање, и некако ми изгледа дека што и да направиш ќе биде грешка - а пак е товар да знаеш а да ќутиш.

Вие?
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Zavisi od toa kakva im e vrskata....dolga/kratka,seriozna/poslobodna....
I sekako ako sum svedok na toa "delo",kje napraam muabet so toj/taa i kje pobaram da mi dade objasnuvanje zasto go napravil toa.Ako e opravdano varanjeto,nema da kazam.Ali ako e bezveze,radi kejf kje kazam.Pa nikoj ne zasluzuva nekoj da go prai budala!Ako ide veke so nea/nego neka ide,bez varanje!Ako saka da bide so poveke od ednas, neka stai kraj na vrskata pa neka prai so saka i so koj saka! I + spored mene covek sto postojano vara....e nesiguren u sebe i postojano saka da si go hrani egoto demek ej idam so ovoj/ovaa a vrtam i drugi,DOBAR/DOBRA SUM!
nego da se vratam na temata...
Ako licnosta koja sto e izneverena,e moja bliska sto mnogu ja postuvam i da znam deka so toa sto kje i kazam kje ja povredam....NEMA da kazam.Na kraj kraeva...vistinata si izleguva na videlina pokasno ili porano...ako ne te izdadat drugi,sam kje se izdades (nenamerno) uz muabet i slicno...

:twisted: :twisted: :twisted:
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Еден добар предлог„никогаш не мешајте се во друг брак или врска„ било што да е оти на крај ти ке го изедеш товарот.Имам доживеано една таква случка со другарка ми. мажот и го фативме со друга девојка јас не сакав да кажам, но другата другарка со која бевме реши да каже :roll: на крај излезе дека ние лажеме,а нејзиниот маж е светец :x не разговараше со нас цела година,ама шо ке правиш за џабе не велат љубовта е слепа.И одтогаш реков кој и да е да го видам ке се правам ко трите мајмуни„ништо не гледам,не слушам,не зборам„ :pos: добра поука.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
mi se ima takvo nesto sluceno se napraviv udrena ko nisto da ne sum videla i nikogas ne sum ni razgovarala okolu toa .... ednostavno ne se mesam i ne sakam nikoj da mi se mesa :twisted:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.390
Јас никогаш не би кажал.

Ама од друга страна пак, би сакал да ми кажат ако тоа се случи.

Сепак, јас сум за тоа да не се мешате во ничија врска. Значи подобро е да молчиш.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Подобро да преќутам, ионака на крај ја ќе испаднам виновен. :pos:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
StormAngel напиша:
Подобро да преќутам, ионака на крај ја ќе испаднам виновен. :pos:
Така е, ама кога гледаш дека другар ти го заебава некоја си женска - ќе издржиш?
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
spooky напиша:
StormAngel напиша:
Подобро да преќутам, ионака на крај ја ќе испаднам виновен. :pos:
Така е, ама кога гледаш дека другар ти го заебава некоја си женска - ќе издржиш?
Ситуацијата треба да е екстремна за да почнам да зборам.
Ако директно влијае лошо на човек кој го сакам и ценам, нормално е да не преќутам, но ако е нормална ствар што сум видел то ест познаници или луѓе кои што и не ми се толку блиски, нормално дека ќе си преќутам. Во зависност од ситуацијата и мојата перцепција за истата ќе ми биде и делото.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Оној кој ќе ме каже ќе ..... до седмо колено!!
Оној кој ќе ми каже, в ред .... него до трето колено, а на сторилтелите ќе им плачам мама до деветто колено, подеднакво.


Јас, инаку, никому ништо не кажувам, не е моја работа!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.390
Garfield напиша:
Јас, инаку, никому ништо не кажувам, не е моја работа!
Ни (еве на пример) да видиш нешто кај кумашинот? Само како пример го давам...

Не би кажал? :roll:
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Ako sum 100% siguren vo toa shto go kazuvam..... ke kazam.... normalno deka bi mu kazal samo na covek koj shto go smetam vistinski blizok za mene.... najlosho e koga takva licnost zivee vo zabluda.... vistinata treba da se znae..... sekogash..... mi se desilo.... sum kazal.... normalno deka ima ljutina.... no kraj.... sepak toj shto me ceni.... znae deka ne sum mislel nishto losho.... takada normalno deka jas ne moze da sum kriv..... inace uveren sum deka nikoj voopshto ne saka da e "magare" pa neshto od golema vaznost kako shto e varanjeto site okolu nego da znaat.... a nikoj da ne mu kazuva nego poshto ne sakale da se meshaat.... nema dilema tuka.... ako nekogo go cenish i sakash.... sekogash ke si iskren so nego.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Помало зло, за поголемо добро

Многу важно: зависи за кого се работи!
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
Наташа напиша:
Еден добар предлог„никогаш не мешајте се во друг брак или врска„ било што да е оти на крај ти ке го изедеш товарот.Имам доживеано една таква случка со другарка ми. мажот и го фативме со друга девојка јас не сакав да кажам, но другата другарка со која бевме реши да каже :roll: на крај излезе дека ние лажеме,а нејзиниот маж е светец :x не разговараше со нас цела година,ама шо ке правиш за џабе не велат љубовта е слепа.И одтогаш реков кој и да е да го видам ке се правам ко трите мајмуни„ништо не гледам,не слушам,не зборам„ :pos: добра поука.
и јас имам исто баш исто такво искуство и скроз се слагам со тебе
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Ако сум јас налетам на беља ситуација, ќе го викнам на кафе блискиот ми човек од дотичната ситуацијата и ќе му кажам да биде повнимателен, зашо ако ја, ваква ќора и глупа, сум сфатила, тогаш сите сфатиле - а тоа е веќе безобразлук.
А, ако мене некој дојде да ми го опраа бракот, ќе го опраам преку врата - па не знам колку близок да ми биде (што и се случило). Јас ги сметам за релевантни само и единствено работите што чоекот мој мисли дека треба да ми ги каже. Неговата е последна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom