Да се пее на македонски или....

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ќе пеат ќе пеат. На крај на кариера. И онда концерат у Сава центру... па то 10 хилјада људи, и ти оно запеваш на македонски, па мало убрљаш неки део, па то је тако слатко... он веч постао нааааааш.... јоооооој.
п.с. Вистинска случкал, кажано од србин: Хеј, а како се на македонски каже Аеродром???
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Да да тука си во право....кога никој нема да ги сака, тогаш ке им текне на нас.....
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
И ние пак ко дегени, леееее знаев ја дека он е добар, види како мисли на нас :) ма кој ги ебе од сеа кажуем.
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
ne deka ne sakaat da peat na makedonski no problemot se vo parite tesko zarabotuvaat tuka inace super im e primerov na bugarive slusaat dobra stranska pesna i prepevaat na bugarski
 

skorpija^m

seven & seven
Член од
5 мај 2006
Мислења
492
Поени од реакции
4
слабо плаќаат овде, и за што да пеат , за бабино здравје?
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Па така е кога пуштаме копиљаци на сцена...
Чекај малку...од кога тоа...сите пејачи се помлади од 25 год?Секоја чест на исклучоците (калиопи, јаневски ецт...)...
Забележувате дека и во пеењето влезе еден вид на педофилија..сите се палат на млади цициња и стегнати газиња(на постарите тоа тешко им оди)...значи на сцена се продава секс :) za da те напали тоа..мора да е нешто младо:) штом е младо, учело 4 јазици во основно и средно..па веројатноста да пее на други јазици е огромна:)
што се однесува до "старцивe"...кои се школувале во социјализмот освен македонски можат да пејат и на руски:)ama..не иде..на руски:)
Значи сакам да се пее на македонски затоа...вратете ги старите коски:Dragan мијалковски, Ана костовска, Зафир хадзиманов,Лјупка димитровска..летај ни солзи мои..галебе мој тажен:)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Money money money, уствари ич не ми е гајле за горенавденети артисти ако сакаат нека пеат и на афрички дијалект пак ќе останат безрбетњаци.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Што мислите на кој јазик треба да се пее на туѓите пазари и дали ви пречи ова што се прави?
Космофон е грчка фирма, регистрирана во документите во кои стои јасно Македонија без никакви префикси, во нивните реклами, јасно и гласно кажуваат Македонија...

Бизбис си е бизнис, еве ти најконкретен пример.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Ама срамота невидена не знаеле македонски :tapp: ...па ќе научат не се дебили,ние да не знаеме грчки или турски па сите песни од Деспина Ванди и Таркан ги пееме
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Тоа дека ги пеат на српски за да ги разберат србите е глупост. Сум имала можност да чујам Срби да ги пеат песните на Тоше (пример) кои се на македонски јазик.
Мене лично ми е глупаво да слушам песна на пеач од Македонија препеана на српски (или кој и да е друг јазик де).
Зошто на пример пеачи од Србија не ги препејуваат песните на македонски јазик за да ја освојат нашата публика? Се` нашиве тоа го прават.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Тоа дека ги пеат на српски за да ги разберат србите е глупост. Сум имала можност да чујам Срби да ги пеат песните на Тоше (пример) кои се на македонски јазик.
Мене лично ми е глупаво да слушам песна на пеач од Македонија препеана на српски (или кој и да е друг јазик де).
Зошто на пример пеачи од Србија не ги препејуваат песните на македонски јазик за да ја освојат нашата публика? Се` нашиве тоа го прават.
Зашто Србите како народ се горди дебили и они причају српски да ги цео свет разуме :tapp: жими га*ов цел свет
...а и јас ги имам слушано да пеат,разбираат само пополека како ние Бугарски што разбираме
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.312
Поени од реакции
46.087
Фората е во нашето полтронство кон Србија ние сме си такви.А дека не разбираат не разбираат стварно ако не им збориш полека.Треба да се земе у обзир и друго нешто 50 години во Југославија ние сме учеле Српско-Хрватски не они Македонски,ние знаеме Српски благодарејки на Цеац Аца лукас драгана Рибја Чорба Бјело Дугме Ми нисмо анџели1,2,3,,Ране Жикина династија и 1000 други што ни се пласираат секој ден они немаат вакви Македонски примери.Пеачите наши им пеат на нивни јазик пошто они се голем пазар и продаваат цд-иња овде е мал и не купуваме.Ова се накои логични одговори ама сепак ке се задржам на полтронството како основа на ситуацијаваsd
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
стрикно на македонски ја би рекол.Пошто да се знае дека сме Македонци и од кај сме да му ебам тоа.Али добро луѓе што пеат за пари ко тоше ке напраат албуми на сите можни јазици и у секоја земја кај што ке идат албумите ке се пушта на нивни јазик а не на македонски и никој нема да знае дека е македонец.а искрено кажано во забавна музика и не е до толку битен текстот ритамот е побитен за денсање ова она.па кај нас да го разбираме а за у странство ич нека не се замара.Ах бре македонче продадена душа...ццц ц цц :nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom