Да се ангажираме Wikipedia и светот да ја дознаат вистината

Дискусија во форумот 'Историја' започната од <<ZN>>, 13 февруари 2018.

 1. <<ZN>>

  <<ZN>>

  Член од:
  11 февруари 2011
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  66
  Сигурно не само јас имам приметено дека поголемиот дел од Wikipedia страните(англиските верзии) околу македонската историја, пишуваат дека сме бугари, особено страните за илинденскиот период. Може на пример тука да споделуваме што сме смениле или па да пријавиме статија и кој сака и има време да ја поправи.

  И ви се молам доколку сакате да помогнете немојте моментална политика да мешате и да се карате еден со друг.
   
  На t20p18, Imperatorot, Vori и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Ми се свиѓа поттикот и идејата. Посебно оние натписи каде пишува дека Македонија е грчка територија.
   
  На t20p18 и Ksantija им се допаѓа ова.
 3. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.731
  Допаѓања:
  4.467
  Мислам дека едно време имаше ваква инцијатива а што бидна - појма немам.
   
 4. DanielVogel

  DanielVogel

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  658
  Допаѓања:
  611
  Што ќе се ангажирате бре? Тоа е историјата, тоа се фактите, тие работи се поткрепени со референци и документи, со што ќе поткрепите теза дека не биле бугари? Со книги од Ниче Македон како сонил дека Македоноидите го населиле светот и од нас се настанало? Опрајте се. Да сме имале ние доволно силни контрааргументи ќе биле земени предвид, не е случајност тоа што цел свет учи една историја за нас а само ние учиме друго дека се уствари било македонско...
   
  DonRistovski, хан Ацо, Honkonk и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  3.950
  Допаѓања:
  8.792
  Активни уредувачи на Википедија:
  Македонци - 20
  Бугари - 2000
  Со среќа.
   
  На Ska Maniac, Peja989, ElNinho и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  1.926
  Допаѓања:
  902
  Кои факти?!? Она рекла казала? Препишаното еден од друг, цитираните еден од друг автори? Има артефакти од античко време дека постоеле Грци? Некаде да пишува дека тука почива тој и тој Гркот? Или запис од тоа време, неоштетен и не надополнуван “по свое“. Друга работа е што тоа се веќе “учипени“ “факти“ во мозоците на сите и тешко можеш да го промениш. Дека сме ние во право - да, дека има докази за нас, а за Грците нема - така е. И за Бугарите е исто - има многу извртувани факти, нешто криено и исфрлано, уништувано, она што им одговара го чуваат и стално го потенцираат...
  Ама скоро невозможно е да промениш нешто, има премногу места, премногу книги, публикации... Не можеш свеста која е со векови градена, да ја промениш кај луѓето....
   
 7. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.802
  Допаѓања:
  2.533
  Прво треба да имаш уредувачки привилегии на англиската Википедија па да можеш било шо да преземеш, а еве погоре бројките како стојат, еве и да се обидеш нешто да корегираш веднаш ќе се нафрлат дежурни за пропаганда и ќе наведат дузина рефернетни извори кои ако ништо друго го доведуваат под знак прашалник корегираното и текстот ќе биде суспендиран.

  Среќно!
   
  На whatto и LordDragonII им се допаѓа ова.
 8. <<ZN>>

  <<ZN>>

  Член од:
  11 февруари 2011
  Мислења:
  58
  Допаѓања:
  66
  Дечко тоа дека ти имаш турско потекло и сега се правиш албанец патриот е твој проблем...гледај си дома ние ништо од никој не бараме ама нашето ќе си го браниме сакате или не сакате.
   
  На t20p18, MSE и vonKarajan им се допаѓа ова.
 9. DanielVogel

  DanielVogel

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  658
  Допаѓања:
  611
  Очај сте
   
 10. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.731
  Допаѓања:
  4.467
  Исто така со многу документи.

  Таман работа дека ќе биде со книги од Ничета наш. (исти фаци има низ цел Балкан)

  Имаме довлно аргументи, ние "војуваме" на академско ниво за ралзика од некои држави кои имаат пропагандни машинерии и инстутуции (спонзорирани од државата, хинт; источен и јужен сосед) дури до спам ботови и тролови по приватни форуми.
   
  На MSE му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.547
  Допаѓања:
  2.557
  оф оф.... да знаеш што мислат поедни членови на форумов за Википедија :rolleyes: интересно би било истите да ти искоментираат на темата колку воопшто ја ценат, па да „помогнат“ :confused:
  инаку малку се сложени алатките на Википедија при правење на статија така да желба се има ама многу неразбирливо објаснето начинот на создавање на страница доколку некој нема лично искуство како автор да го пренесе искуството...
   
 12. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  6.942
  Допаѓања:
  7.481
  па нема да бидат ако се собереме тука на форум повеќе од 2000 и пишуваме по 10-20 текста на ден
   
  На t20p18 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Goxyto

  Goxyto #FinoAllaFine

  Член од:
  31 јануари 2010
  Мислења:
  2.548
  Допаѓања:
  2.487
  Па слабо не сте очај кога википедија ја земате за релевантен извор на информации ама ок.
   
 14. Щипянецъ

  Щипянецъ

  Член од:
  21 декември 2011
  Мислења:
  911
  Допаѓања:
  223
  И 10000 да се здружите, тешко е да се направат значителни промени во англиската Википедија. Најверојатно резултатот на такви акции таму ќе биде бан и изгубено време.
   
 15. pacienat

  pacienat

  Член од:
  7 септември 2010
  Мислења:
  439
  Допаѓања:
  555
  да се ангажираме темава да оди во канта, а ZN да биде доживотно блокнат!
   

Сподели преку: