Да се ангажираме Wikipedia и светот да ја дознаат вистината

Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66
Сигурно не само јас имам приметено дека поголемиот дел од Wikipedia страните(англиските верзии) околу македонската историја, пишуваат дека сме бугари, особено страните за илинденскиот период. Може на пример тука да споделуваме што сме смениле или па да пријавиме статија и кој сака и има време да ја поправи.

И ви се молам доколку сакате да помогнете немојте моментална политика да мешате и да се карате еден со друг.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сигурно не само јас имам приметено дека поголемиот дел од Wikipedia страните(англиските верзии) околу македонската историја, пишуваат дека сме бугари, особено страните за илинденскиот период. Може на пример тука да споделуваме што сме смениле или па да пријавиме статија и кој сака и има време да ја поправи.

И ви се молам доколку сакате да помогнете немојте моментална политика да мешате и да се карате еден со друг.
Ми се свиѓа поттикот и идејата. Посебно оние натписи каде пишува дека Македонија е грчка територија.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Мислам дека едно време имаше ваква инцијатива а што бидна - појма немам.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Кои факти?!? Она рекла казала? Препишаното еден од друг, цитираните еден од друг автори? Има артефакти од античко време дека постоеле Грци? Некаде да пишува дека тука почива тој и тој Гркот? Или запис од тоа време, неоштетен и не надополнуван “по свое“. Друга работа е што тоа се веќе “учипени“ “факти“ во мозоците на сите и тешко можеш да го промениш. Дека сме ние во право - да, дека има докази за нас, а за Грците нема - така е. И за Бугарите е исто - има многу извртувани факти, нешто криено и исфрлано, уништувано, она што им одговара го чуваат и стално го потенцираат...
Ама скоро невозможно е да промениш нешто, има премногу места, премногу книги, публикации... Не можеш свеста која е со векови градена, да ја промениш кај луѓето....
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Прво треба да имаш уредувачки привилегии на англиската Википедија па да можеш било шо да преземеш, а еве погоре бројките како стојат, еве и да се обидеш нешто да корегираш веднаш ќе се нафрлат дежурни за пропаганда и ќе наведат дузина рефернетни извори кои ако ништо друго го доведуваат под знак прашалник корегираното и текстот ќе биде суспендиран.

Среќно!
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66
Што ќе се ангажирате бре? Тоа е историјата, тоа се фактите, тие работи се поткрепени со референци и документи, со што ќе поткрепите теза дека не биле бугари? Со книги од Ниче Македон како сонил дека Македоноидите го населиле светот и од нас се настанало? Опрајте се. Да сме имале ние доволно силни контрааргументи ќе биле земени предвид, не е случајност тоа што цел свет учи една историја за нас а само ние учиме друго дека се уствари било македонско...
Дечко тоа дека ти имаш турско потекло и сега се правиш албанец патриот е твој проблем...гледај си дома ние ништо од никој не бараме ама нашето ќе си го браниме сакате или не сакате.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
оф оф.... да знаеш што мислат поедни членови на форумов за Википедија :rolleyes: интересно би било истите да ти искоментираат на темата колку воопшто ја ценат, па да „помогнат“ :confused:
инаку малку се сложени алатките на Википедија при правење на статија така да желба се има ама многу неразбирливо објаснето начинот на создавање на страница доколку некој нема лично искуство како автор да го пренесе искуството...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Активни уредувачи на Википедија:
Македонци - 20
Бугари - 2000
Со среќа.
па нема да бидат ако се собереме тука на форум повеќе од 2000 и пишуваме по 10-20 текста на ден
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Па слабо не сте очај кога википедија ја земате за релевантен извор на информации ама ок.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
па нема да бидат ако се собереме тука на форум повеќе од 2000 и пишуваме по 10-20 текста на ден
И 10000 да се здружите, тешко е да се направат значителни промени во англиската Википедија. Најверојатно резултатот на такви акции таму ќе биде бан и изгубено време.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
да се ангажираме темава да оди во канта, а ZN да биде доживотно блокнат!
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66
Не знаев дека ќе има толку негативни реакции али важно е дека постојат македонци кои искрено си го сакаат своето. Знам дека Wikipedia не може да се смета како релевантен извор за научни истражувања, но не може да се негира дека кога бараш на Google за некој историски евент, некоја личност, место или било што, во првите редови од вратените резултати од Google се токму Wikipedia страните.
На тие што викаат дека бугариве или грциве имале документи и факти, а ние што имаме живи сведоци, внуци сме на војводи или на деца бегалци и на мајки силувани.

Ви благодарам на сите што ја поддржавте идејата, па еве конкретно да пријавам една статија за селото В'мбел (ако не сте го слушнале во песните тоа беше село во преспанско-леринско, денес не постои затоа што го изгореа и сите или изумреа или избегаа; Секако дека и името и го смениле.).
https://en.wikipedia.org/wiki/Moschochori,_Florina
Најлесно што може да смениме во вакви статии е кај што пишува дека бил/а/о бугарин/ка/ско да го смениме во македонец/ка/ско. Секако дека може и подобро да се уредат али секој колку што може и знае.

Rome was not built in a day!
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Оууу сум приметил и јас, и мене ме навредило истово.. Џабе ќе пцуеме кој ги е*е, вистината сите во светот ја знаеме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom