Да помогнеме за изградба

Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Линк за повеќе

ДОНИРАЊЕ НА СРЕДСТВА:

Телефони за донација (100 денари):

075 143 113 - за претплатниците на COSMOFON
070 143 181 - за претплатниците на T-Mobile



Ж-СКА: 300022000098713
ЈОНЧЕВСКИ СЕРАФИМ (ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИНИЦИЈАТИВЕН ОДБОР)
Депонент: КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА АД СКОПЈЕ




Фасада југ и север


Фасада запад

Со проектот предвидено е да се изгради верски објект Соборен храм посветен на ,,Св. Кирил и Методиј,,. Објектот кој претставува соборна црква во духот на средновековната христијанска традиција со сите пратечки објекти ќе биде лоциран во централното градско подрачје на градот Демир Хисар во непосредно окружување на објекти од јавен и комерцијален карактер.
Основата на црквата претставува впишан крст со додадени конхи на јужната и северната страна идентични на апсидата, но и карактеристични додатни влезови низ конхите, потоа повеќекуполни конструкции, нартекси и егзонартекси и параклиси.
Ѕидовите, сводовите и куполите на црквата ќе бидат со полихромна фасада и ќе бидат изведени од камен, тула и варов малтер.

Димензии на Соборниот Храм:
  • должина 25.75 м;
  • ширина 17.50 м;
  • висина 18.20 м.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Донирано.
Се надевам дека ќе се соберат потребните средства.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
2 пати донирав, ќе ги терам сите што ги знам барем по еднаш да свртат сите на бројот и да донираат, ова е величествено.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Православните верници, жители на Општина Демир Хисар, првпат ќе добијат православна црква во градот. Соборниот храм ќе биде посветен на македонските и сесловенски просветители св. Кирил и Методиј. Иницијативата е на локалната самоуправа и верниците од овој крај. „Демир Хисар, за жал, немаше црква. Обредите - крштавките, свадбите, умирачките ги правевме на едно место, ја користевме црквата „Св. Никола" во селото Мургашево. Сега ќе имаме наше и ново светилиште", вели Љупчо Најдовски, градоначалник на Општина Демир Хисар. Храмот ќе се гради во центарот на градот. Камен-темелникот е осветен пред два дена со свечена литургија, на која чиноначалствуваше владиката Петар.

Преспанско-пелагониската епархија не учествува во изградбата. Општинарите едвај успеале да ги надминат недоразбирањата со Епархијата околу имотот каде ќе се гради објектот. „Црквата е поставена на вакафско место сопственост на манастирот посветен на св. Никола од селото Слепче. „Со процесот на денационализација, наместо локацијата да му ја оставиме на манастирот, се договоривме со парите од дивоизградените објекти на територијата на Општина Демир Хисар, значи средствата од комуналиите и од плаќањето на земјиштето, да бидат пренаменети за изградба на храмот", додава Најдовски.

Досега Општината обезбеди еден милион денари за почетокот на градежните работи. Остатокот се надеваат да го соберат од верниците од македонските бизнисмени и од нашинци во дијаспората.
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
1
Немало црква во градот? Па нели е срамота...ајде луѓе да собереме некој денар. Ова (како што го гледам проектов) е стварно нешто величествено, грандиозно, греота е да не се изгради. Донирано од мене:helou:
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Донирано стотче.импозантно изгледа храмот.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Убава е:)
Ќе биде донирано кога ќе ми го уклучат моб, деновиве:)
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Се прашувам:
Дали црквата ќе донирала барем еден денар за изградба на научна лабораторија во времето кога таа ги палела научниците....
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Crkvata kako (sobir na veren narod), nikogas na nikogo ne mu nanela steta na nekoj ili na nekoja organizacija(vo polnota), Taa ja ima dobrodetelta(MILOSRDIJE), pa zatoa da ne osuduvame nekoj ili nesto bidejki i samiot Hristos veli "Barajte i ke najdete", pa zatoa pobaraj za taa laboratorija i ke dobies.poz.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Crkvata kako (sobir na veren narod), nikogas na nikogo ne mu nanela steta na nekoj ili na nekoja organizacija(vo polnota), Taa ja ima dobrodetelta(MILOSRDIJE), pa zatoa da ne osuduvame nekoj ili nesto bidejki i samiot Hristos veli "Barajte i ke najdete", pa zatoa pobaraj za taa laboratorija i ke dobies.poz.
mislam deka ne razbra sto sakav da kazam so prethodniot post,
stanuvase zbor za naucna laboratorija vo vremeto na inkvizicijata,
razmisli i kazimi sto ke se slucelo togas ako go napravele toa...

Mozebi Hristos go rekol toa,
barajte i ke najdete,
no dali ke go najdeme toa sto sme go barale,ili ke najdeme nesto sosem drugo?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom