Дали “Бугарија“ е мисловна именка ?

N

n/a

Гостин
E tuka drugar...:toe:...e glavnata gacka!
(u bugarskata `teorija` za istorijata,genetikata...naukata opsto).

Posto nie ke iskocime `kompatabilni` so golem del bugarski gragjani od pirinot...:toe:...ama glej belja...:toe:...oni bugari da ti bile!
Zatoa...oni skokaat ko zagrean pleh da si im turil pod noze...mada...taa ideja...da priznaam...hm...i ne e tolku losa!
 
Член од
13 ноември 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
EDITED! - od Moderatorot Tоа е така зошто сите соседи ни ја крадат историјата и заради некои глупави историчари кои што се плашат да ја казат вистината за Македонија.Шо мислиш ти зошто се кријат сите пронајдени написи од античка Македонија оти се напишани на кирилица, а тоа кажува дека ние сме вистинските потомци на АРГЕАДИТЕ т.е. АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
А зошто е Александ'р тукао македонско девојче на мостот, или и ова е бугарска лага - ово е наведено од сите западни новине. А за траките - недј, штото те са много по близки с илирите, него с древните македонци, които зашто ли, сборували на грчки.
Македонците зборувале Македонски, ти зборуваш сеа Македонски (како шо еволуирал) само што поради некоја необјаснива причина го нарекуваш Блгарски. Ако сакаш да зборуваш „прав“ Блгарски почни да лаеш како куче и пишувај вертикално и со знаци, како шо твоите „предци“ пишувале.

А дали траките се поблиску до илирите не можам да ти кажам, ама спореди Албанец, Македонец и Бугарин, и ќе се увериш колку не си во право.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
OstapBND: nemas ti nisto, iluzija, :)zabluda. Nema nikakva genetska analiza :) zasto se plasite od vistinata ama i ja znaete samo nesaka na videlo da si izleze. :)
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
прав си

Значи след 500 години турско робство всички тука така сме се омешали, дека нито траки, нито илири, па да не говорим за македонци нема сачувани вистински. Мисли бре брате, инки и ацтеки за 200 години и ги нема. А македонците - пре 2000 години изчезанли и се појавили 20 века по-касно. Луда работа, ама луда.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Па никој не вели дека ние сме чисти антички Македонци. Никој народ не останал непроменет после 2000 години, секакви миграции се случувале и влијанија кои го променуваат народот. Но основата на народот останала, националното чуство никогаш не се менува.

Денешното население на Бугарија, несомнено во поголем број потекнува од Траките, има во помал број Татари, Турци, Цигани, Гагаузи итн.... Многу лесно е физички да се препознаат има огромни разлики и покрај долговековното мешање. Со која логика гордо се нарекувате Болгари (Татари) и згора на тоа пак, Болгарски го нарекувате и јазикот, па и Македонците се обидувате да ги направите Татари. Која е логиката????
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Денешното население на Бугарија, несомнено во поголем број потекнува од Траките, има во помал број Татари, Турци, Цигани, Гагаузи итн....


Neka e i taka, no togash shto e Bugarija, do kade e, i zoshto? Spored tebe, Bugarija e apsolutno politichka ideja, pokriena so lazhna etnichka pretstava za edinstven bugarski narod.

Slobodan Miloshevic veleshe ako ima srpski grob - toa e Srbija. Kakov i da e, glup, neracionalen, ne znam kakov, toa E kriterium.

No koj e kriteriumot za Bugarija?!?


Со комбинација на “латинското“ учење (M. Орбини), погрден грчки збор со латински корен и името на северната турската провинција “Бугарија“, создадена е мисловна именка наречена “Бугарија“.

Именката “Бугарија“ е нешто што нема точно определена дефиниција, нешто без критериум, тоа е едноставно плод на халуцинација.

Како последица на таквата состојба создадена е можност за слободна интерпретација на истата од секого, од секој кој е малку креативен, романтичен, утопист, и истата се мултиплицира неброено многу пати, на неброено многу места во неброено многу облици од помалку креативните, со надеж дека е вистинита узречицата “сто пати повторената лага станува вистина“.

Еве еден пример на примена на истата именка:

Честваме С'единението на Б'лгарија

На този ден (06.09.2007) през 1885 г. б'лгарскијат народ изв'ршва едно от нај-забележителните
дела в својата нова историја - С'единението на Северна и јужна Б'лгарија. “


Што тоа СОЕДИНИЛЕ, што е тоа Бугарија?

Во 1878 година создадено турско кнежевство под руска управа наречено "Bulgaristan" кое при секое негово територијално проширување од историчарите и политичарите во Бугарија е представено и дефинирано како “С'единението на Б'лгарија.“

Така е дефинирано територијалното прошурување на тоа кнежевство - царство кон Добружда, проширувањето кон Морава, Тракија, Македонија, Метохија, и.т.н. Па така , секоја новоосвоена територија, новоосвоен животен простор е “С'единението на Б'лгарија“, и секогаш таа “Бугарија“ се обединува, секогаш и секогаш се водени “освободителни“ војни од страна на таа држава, секогаш, и секогаш се гинело за “свободата“ на Бугарите во “ново освободените територии“, секогаш ( според истографијата на Бугарија ).

http://dunek.blog.com.mk/node/117445

Дали само таму каде што живеат луѓе со бугарско етничко сознание, таму е Бугарија ?
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Мнозинството граѓани на денешна Бугарија не се „прави“ Бугари, односно не потекнуваат од Азија. Поголемиот дел од денешните Бугари потекнуваат од староседелците на западните предели на денешна Бугарија, а тоа се Траките. Тие се племе многу слично на Македонците, ако не може да се рече дека и самите претставуваат македонско племе.

Етимолошки правилните Бугари, такви какви шо денес живеат во Болгарстан (Татарстан) и Чувашија, кога се населија на овие простори лаеја како кучиња, пишеа вертикално со некој знаци смрдени. Јазикот го примија од племињата кои живееле тука на овие простори Траките.

Бугарите носат вештачко име и тие се свесни за тоа. И никогаш нема да успејат да ги протуркаат лагите за „себугарското“ потекло само поради името. Ги кочи уште пред да отворат уста да засмрдат. То и ги боли Блгарчетата, немат своја култура, историјата им се потпира на вештачки политички творевини и именувања.

Изгорени се да бидат Македонци, да имаат историја, култура, јазик. Ако се гордеат со тоа што се Блгари нека пуштат на музичките фолклор катчиња татарски лаежи, а не да се гордеат со Македонските народни песни и носии.

Мој човек не отива на некој чија држава има всичко на всичко 17 г историја да зборува за вековни традиции.Нјакак си бих разбрал грк да ми говори за тоа но при положение че нема друга европејска држава која да е с'штествувала 1400 г и до ден днешен под истото име е просто смешно да ви слушам теориителАми посочете поне една научна институција па било дури и ману која да тврди истото.Дадох ви вече пример с франките и франција.Прост народ слаба држава
 
N

n/a

Гостин
Ova sto si go ispoiznackrabal ovde...e odraz na tvojata `kultura` i uste ednaska ti i drugarite ja opravduvate maksimalno mojata teza deka na bugarin ne treba da mu se dade ni prst na pomiruvanje,zatoa sto ke saka da ti ja izede cela raka.

1.Makedonija ima povekjeiljadna istorija.Tvojot odnos i nacinot po koj sto `trues` tuka na forumov za istorijata na mojata zemja samo jasno ukazuva deka nema potreba da polemiziras so nas i deka treba da odis na permanenten i zasluzen ban.

2.Samiot nick ukazuva dovolno jasno so kakov `covek` imame rabota.Trimoreta=egejsko,jadransko i crno...(bugarija na tri morinja)...neostvaren son vo minatoto i vo idnina na sekoj eden bugarski pezevenk.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Neka e i taka, no togash shto e Bugarija, do kade e, i zoshto? Spored tebe, Bugarija e apsolutno politichka ideja, pokriena so lazhna etnichka pretstava za edinstven bugarski narod.

Slobodan Miloshevic veleshe ako ima srpski grob - toa e Srbija. Kakov i da e, glup, neracionalen, ne znam kakov, toa E kriterium.

No koj e kriteriumot za Bugarija?!?

Точно то и јас сакам да го кажам, Бугарија е вештачки поим. Во денешна Бугарија, само мал дел од населението е коренито бугарско.

Ама и таму поучените луѓе, оние кои сакале да ја разберат вистината, не ги негираат Македонците и тврдат дека потекнуваат од Траките. Со ова многу долги дискусии имав со една професорка (Бугарка), со која речиси за се се согласив.


Мој човек не отива на некој чија држава има всичко на всичко 17 г историја да зборува за вековни традиции.Нјакак си бих разбрал грк да ми говори за тоа но при положение че нема друга европејска држава која да е с'штествувала 1400 г и до ден днешен под истото име е просто смешно да ви слушам теориителАми посочете поне една научна институција па било дури и ману која да тврди истото.Дадох ви вече пример с франките и франција.Прост народ слаба држава
Македонија постоеше многу години пред да се формира политички извештачената творевина Бугарија која ти ја нарекуваш сега татковина.
Кажи ми шо си ти по потекло, Болгар (Татар), Тракиец, Македонец, Турчин, Гагауз, Чуваш, Влав, Циганин?
Овие сите се нарекуваат Бугари??? Според вашиот мубает само тоа можам да го заклучам.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
За да се разберат психата на денешните Бугари, треба да се напомене дека единствено во Бугарија лидерот од времето на фашизмот е славен, величан, единствено Бугарија од сите европски земји ги слави територијалните освојувања именувајки ги како
Обединување на Бугарија“, иако според сите документи таа Бугарија и тој лидер биле освојувачи на кои од побединците им било определено да исплатат одредена сума воена репарација кон државите со кои се “обединила“ Бугарија.




Еве пример и за други апсурдности , за поимот “ Бугарска Моравија “



Државата Бугарија е многу необичен свет, со многу необични морални и етички стандарди.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Точно то и јас сакам да го кажам, Бугарија е вештачки поим. Во денешна Бугарија, само мал дел од населението е коренито бугарско.

Ама и таму поучените луѓе, оние кои сакале да ја разберат вистината, не ги негираат Македонците и тврдат дека потекнуваат од Траките. Со ова многу долги дискусии имав со една професорка (Бугарка), со која речиси за се се согласив.



Македонија постоеше многу години пред да се формира политички извештачената творевина Бугарија која ти ја нарекуваш сега татковина.
Кажи ми шо си ти по потекло, Болгар (Татар), Тракиец, Македонец, Турчин, Гагауз, Чуваш, Влав, Циганин?
Овие сите се нарекуваат Бугари??? Според вашиот мубает само тоа можам да го заклучам.

Ти не си добре мој човек.Турците са си турци с своја партија никогаш не се наричали б'лгари даже кога се опитахме насилствено да им сменим имената.Турци има и в македонија и вообште в всјака балканска држава.Има и цигани но те са си цигани.Нито те се наричат б'лгари нито п'к ние ги наричаме така.И при вас има цигани.Верно по малко ама и територијата ви е по малка.Може би в процентно отношение разликата не е много голјама.Има 4000 татари които си се самоопределјат като такива.Има и власи в северните рајони.Сега можеш да се извиниш че задаваш толкова глупав в'прос и да обештаеш да не се повтарја повече.Ебати ама вие немате даже елементарни познанија от обшта култура седнали сте исторически дискусии да правите.А на в'проса аз што с'м ште ти отговорја с едно стихотворение на един велик Б'лгарин от Кукуш

Аз с'м б'лгарче. Обичам
наште планини зелени,
б'лгарин да се наричам -
п'рва радост е за мене.

Аз с'м б'лгарче свободно,
в крај свободен аз живеја,
всичко б'лгарско и родно
лјубја, тача и милеја.

Аз с'м б'лгарче и расна
в дни велики, в славно време,
син с'м на земја прекрасна,
син с'м на јунашко племе.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
.А на в'проса аз што с'м ште ти отговорја с едно стихотворение на един велик Б'лгарин от Кукуш

Аз с'м б'лгарче. Обичам
наште планини зелени,
б'лгарин да се наричам -
п'рва радост е за мене.

Аз с'м б'лгарче свободно,
в крај свободен аз живеја,
всичко б'лгарско и родно
лјубја, тача и милеја.

Аз с'м б'лгарче и расна
в дни велики, в славно време,
син с'м на земја прекрасна,
син с'м на јунашко племе.
Овој од Кукуш не е велик Бугарин ?

“... Изнесе се даже чрез изјавленијата на един депутат от македонската парламентарна група, че населението в тоја крај, поради липса на средства да си набави храни, е било принудено да мели царевицата заедно с кочаните а с неја да се храни. А да не се забравја, че населението там, така или иначе, представлјава национално малцинство подтиснато, заштото за нас, македонците, Македонија е поробена в трите ј части, разделена на три части.... “

Он кажува дека не е обединена Бугарија туку дека Македонија е поробена .
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Lafeli sa na prabugarski do kum 9 vek no koga se obedinili veche lafeli na slavianski :). Katunec ne luji! Anaveno pokaji mi edin bulgarin sega kude izglejda taka. Ei izmorehte me be! Stiga vuprosi! Pitaite chichko Google toi znae :). Pozdravi!
А праболгарскиот ќе биде каков јазик чуваш? М? :raz: Чек да видиме шо може да се најде за тоа:
"The oldest and most widely accepted theory is that the Bulgar language, now extinct, is a distant branch of the Turkic languages, and broadly classified as Bulgar Turkic, whose only living relative is the Chuvash language,[1] thus the Bulgars were a Turkic people"
Ооо турчине ne var ne yok be abdal?
А еве малку и за вашиот ’произход’ од вашите браќа турците:
"In the "list of Bulgarian khans" which shows the names of the Bulgarian rulers and their durations of reign from the beginning to 765 although its remaining from a later time and which we now have a Slavic translation in a Russian Chronicle, Irnek is indicated to be the ancestor of Bulgarian ruler dynasty. The real name of those Turks who mingled with Hun masses was Ogur, and they inhabited in the steppes from Danube mouth to Volga to the north of Black Sea as distinct clan unions like Pachenegs and Kumans: Saragur (Sa-rı/Ak/Ogur), Bittigur (Beş-Ogur), Ultingur~Altziagir (Altı-Ogur), Kutri-gur-Kuturgur ("Tukurgur" = Dokuz-Ogur) Ungur ~ Hunugur ~ Onugur (On-Ogur), Utigur ~ Uturgur (Otuz-Ogur)."

 

Kajgana Shop

На врв Bottom