Дали ќе се вакцинирате против коронавирус?

Дали би се вакцинирале против корона вирусот?


  • Вкупно гласачи
    301
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.774
Поени од реакции
35.117
Знаеш дека има држави каде што не примаат БСЖ, па имаат помала смртност кај младите?
Да, знам, ама тоа не значи дека не биле вакцинирани!

... до 2005 год во Германија БЦГ (бесеже) вакцината била задолжителна, а потоа со препорака да се вакцинираат децата, така да тоа не значи дека не биле вакцинирани!

ice_screenshot_20201109-194112.jpeg


...слично и во Англија,

ice_screenshot_20201109-194659.jpeg

ice_screenshot_20201109-194719.jpeg

Додека стаса кај нас веќе ќе има и солиден период за изпитување на сите несакани дејствија.. Така да, да!
...да не е обратно?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ма какво вакцинириање! Да се шприцам со коктел: ЧипОдБилГејтс, ЧемТрејлс, ПетЏи, ГениОдТрамп, ДнкОдГрујо, ПлазмаОдЗаев, итн итн ???
Нема шанса! :kafence:
 
Последно уредено:

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Као 3rd world country кај нас или ќе ја „тестираат“ вакцината, или ќе си почекаме дур да стигне на наш пазар за масовно вакцинирање или „ќе ни даат водичка“ да примаме. :D Така да освен ако кај нас не земат „да ја тестираат“, логикава ти држи вода и тоа ептен. :)

бтв, повеќе ми е страв од Америчката да не ја донесат тука за „тест“ него од руската. Што и да напраи човек ќе згреши.
Мене поќе од Руската пошто пуштат пред време работи и само повлекват лекој. Брзи се ама џабе. :ROFLMAO: Така да ако не умрат Русите би ја примила. :pos:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.224
Поени од реакции
21.486
Фала на одговорот дека е само верување. Мене инаку ми е романтично само она шо е природно. Вакцините не се, па затоа не ме интересираат. Така да не ги воошто чекам.
Prirodno ne prirodno. Prasanje na interpretacija ama sfakam, poprirodno e site zaebani bolesti protiv koi mozes da se vakciniras da gi pomines, pa ako prezivees, imas priroden imunitet. Se nadevam samo i opsto vo zivotot si deciden za koristenje samo toa sto e prirodno i odfrlanje sve drugo.
Автоматски споено мислење:

Да, знам, ама тоа не значи дека не биле вакцинирани!

... до 2005 год во Германија БЦГ (бесеже) вакцината била задолжителна, а потоа со препорака да се вакцинираат децата, така да тоа не значи дека не биле вакцинирани!

Прегледај го приврзокот 273801


...слично и во Англија,

Прегледај го приврзокот 273805

Прегледај го приврзокот 273806


...да не е обратно?
Vo Germanija od 1998ma ne se preporacuva povekje vakciniranje protiv tuberkuloza i so toa sledat preporaki od SZO. Ama i pred toa se poretko ja primale. Ja vo 80tite ja primiv vo Makedonija po nekoja okolnost inace ne bi e primil vo Germanija uste vo toa vreme.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.774
Поени од реакции
35.117
... вакцината БЦГ не е само против турбекулоза, па да се мисли дека е искоренета Mycobacterium tuberculosis и воопшто болеста турбекулоза како болест на сиромашните и лошите животни услови, па овие европски држави се иземени па од задолжителна вакцина ја направиле по препорака, СЗО знае многу убаво дека вакцината БЦГ е нешто повеќе, но?
Vo Germanija od 1998ma ne se preporacuva povekje vakciniranje protiv tuberkuloza i so toa sledat preporaki od SZO. Ama i pred toa se poretko ja primale. Ja vo 80tite ja primiv vo Makedonija po nekoja okolnost inace ne bi e primil vo Germanija uste vo toa vreme.
... регионалната политика за вакцинирање на БЦГ во поранешна Источна и Западна Германија може да влијае на сериозноста на САРС-КоВ-2 и инциденцата на детска леукемија, анализата на неколку епидемиолошки студии покажа дека заштитата се забележува само кога децата кои се вакцинираат со BCG многу рано во животот (до 3 месеци), а имаше дури и меѓународен симпозиум одржан во 1982 година под наслов „Вакцинација со вакцина БЦГ против рак и леукемија“ (Чикаго), пријавено дека смртноста поврзана со леукемија кај децата е значително намалена во ретроспективна студија на вакцинирани 54 414 BCG наспроти 172 986 невакцинирани доенчиња во Чикаго,

49943669_303.jpg

... неодамнешната темелна студија од Милер , кој пријавил корисно влијание на раната вакцинација против Бацилус Калмет-Герин (БЦГ) или бесеже, го поврзал морбидитетот и морталитетот заради САРС-КоВ-2 со задолжителна вакцинација на БЦГ и земјите кои немаат задолжителна имунизација со БЦГ (како Италија, Германија, Холандија или САД) се посилно погодени во споредба со земјите со редовна задолжителна вакцинација со БЦГ,
....постарата популација се посебно чувствителни на КОВИД-19, програмите за вакцинирање на новороденчиња спроведени во 40-тите и 1950-тите се најкорисни, така да има линеарната корелација помеѓу годината на воспоставување на задолжителна вакцинација со BCG вакцина и стапката на смртност, така да колку порано била воспоставена задолжителната вакцинаија со БЦГ, толку е поголем заштитениот сегмент од постарата популација.
... покрај вакцинацијата против БЦГ, не можеме да исклучиме други фактори кои влијаат на морбидитетот и морталитетот,

ice_screenshot_20201110-175926.jpeg

... демографските карактеристики покажуваат дека релативно повеќе стари лица живеат во Источна Германија отколку во Западна Германија, распределбата според возраста покажува дека процентот на луѓе над 64-годишна возраст е генерално поголем во источните федерални држави кои претходно припаѓале на Германска демократска република (ГДР), возрасно, популацијата со поголем ризик да подлегне поради КОВИД-19 е уште поизразена во Источна, во споредба со Западна Германија.

dc-Cover-qo4lkc94037m2ug36rq5r9q8a6-20200716133831.Medi.jpeg

... во последниве години, се појави нов имунолошки концепт „обучен имунитет “ со што се објаснува вакцинацијата со BCG вакцина во обликувањето на вродениот одговор на имунолошката меморија, вродените имунолошки клетки, како што се макрофагите, моноцитите или НК-клетките кои можат да го променат својот епигеном по изложеност на инфекција, вакцинација или други стресори, што го модифицира нивниот профил на изразување и клеточната физиологија особено хематопоетските матични клетки и генерира обучени моноцити и макрофаги,
но пак ќе кажеме до денес дали вакцинацијата против БЦГ во различни возрасни групи, на пример, новороденчиња, адолесценти, млади и стари лица, го има подеднакво истиот поволен ефект или дали воопшто е потребна ревакцинација,

bcg-thumb-l.png

...и сега со пандемија на САРС-КоВ-2, наместо контролирани клинички испитувања можат да докажат придобивка од оваа стара вакцина што ја создадоа двајцата француски имунолози пред скоро 100 години ние се занимаваме со статистика колку се разболени и колку се починати, или барем кај оние млади починати пациенти да им се прегледа вакциналниот статус од детството т.е. дали воопшто ја примиле вакцината БЦГ,
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Djabe se prajte heroi. Dovolno e drugite drzavi da ne dozvolat da im vlezis na nivna teritorija nevakciniran i site kako popcinja ke go pruzite raceto za vakcina pa makar vo nekoj podrum vo Aracinovo da e pravena.
Или од Арачиново/Косово ќе си купиме потврда дека сме вакцинирани.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Затоа светот преминува во дигитална ера, хартија трпи се, па нема веќе така да биде.
Во таа дигитална ера податоците ќе ги внесува робот или (можеби) некој Арачиновец?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Во таа дигитална ера податоците ќе ги внесува робот или (можеби) некој Арачиновец?
Податоците ќе се внесени под кожата, ќе си има соодветен читач и многу мала ќе е можноста за манипулации.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Податоците ќе се внесени под кожата, ќе си има соодветен читач и многу мала ќе е можноста за манипулации.
Не знам дали да плачам или да се смеам.
Премногу си исплашен од чипирање.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Не знам дали да плачам или да се смеам.
Премногу си исплашен од чипирање.
Каде виде дека сум исплашен ....:toe:
Јас само кажав како би функционирало, а не дека така лесно ќе го зезнеш системот, со Арачиново и Косово.

П.С.
Тебе нит молитва ти помага, нит клетва те фаќа, исто ти е, така да смеј се. :icon_mrgr:
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Смешни ми се овие луѓе што се глупираат со чипирање и други глупи теории на заговор.

Веќе сте чипирани телефонот што го носите во џеб и не се одделувате од него па и плаќате годишно за нов телефон/чип. Само ве плашат и ве терат во погрешна насока фрлајте ги мобилните и бришите си ги личните податоци од интернет, зашто би ве чипирале за 100 денари кога можете сами да се чипирате и за 1000 евра на секоја година до две :pos:

Без заебанција имам колега што го фрли телефонот тој веќе го има пробиено системот вие уште замарајте се со вакцините :LOL:
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.427
Djabe se prajte heroi. Dovolno e drugite drzavi da ne dozvolat da im vlezis na nivna teritorija nevakciniran i site kako popcinja ke go pruzite raceto za vakcina pa makar vo nekoj podrum vo Aracinovo da e pravena.
Цел живот го поминав, без Париз да го видам и освен што сум затуцан и небањат, според експертското мислење на некои, друго ништо не ми фали, така што, нека стават што сакаат услови. Немам пасош.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.788
Поени од реакции
9.561
Не ми е јасно дали ке треба да се вакцинираат и тие луѓе што беа "позитивни" а немаа ама баш никакви симптоми, значи здрави луѓе !?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom