Дали ќе се вакцинирате против коронавирус?

Дали би се вакцинирале против корона вирусот?


  • Вкупно гласачи
    301
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Таа теорија, ај и претпоставка да ја наречеме падна у вода кога почнаа земјите од Источен блок( вклучувајки ја Русија каде беа ревносни со БСЖ) да качуваат бројки! Не викам не, може да има влијание, само не такво какво се претпоставуваше порано. За оваа ситуација сега, форсирање на вакцина за 8-9 месеци мене ми изгледа глупо.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Таа теорија, ај и претпоставка да ја наречеме падна у вода кога почнаа земјите од Источен блок( вклучувајки ја Русија каде беа ревносни со БСЖ) да качуваат бројки! Не викам не, може да има влијание, само не такво какво се претпоставуваше порано. За оваа ситуација сега, форсирање на вакцина за 8-9 месеци мене ми изгледа глупо.
... да имаше ревакцинација на БЦГ (бесеже) вакцина на повозрасна популација можеби сега не ќе беа вакви смртни последици од КОВИД19,
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ако е веќе докажана и испитана, со потекло од земји со напредна медицина и искуство во овие работи, тогаш да, секако дека би се вакцинирал.

А и пошто не припаѓам во некоја од ризичните групи многу е веројатно дека додека да дојде мојот ред за вакцинирање веќе ќе бидат појасни многу работи околу вакцината, пошто претходно ќе ја примаат медицинските работници, полицијата, луѓето со хронични заболувања, постарите луѓе... Така да ако дојде тој ден скоро сигурно дека би се вакцинирал без многу размислување.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
... мислиш? не би рекла, дополнително не ги земаш во предвид „тазето“ дејство на вакцини што ги имаат примено до тогаш по задолжителниот календар за имунизација, посебно за вакцина БЦГ (турбекулоза), иако СЗО вели дека нема докази дека делува против инфекцијата со коронавирус, но нема докази дека не влијае позитивно на имунитетот токму од пулмоналниот напад на коронавирус, и токму времетраењето на БЦГ вакцина се смета е дека антителата е активна едно 50 тина години и ако се гледаат денешниве критични пациенти се токму тој поминат временски период на БЦГ вакцината, не е докажано, но не е и негирано и невоможно, а да речеме помладите кои починале од коронавирусот прашање дали биле вакцинирани со БЦГ (поради Х причини невакцинирани), да не се заинтересира никој околу таа проблематика ... само статистика и никакво стручно следење на можни искористување на постари вакцини, како што е БЦГ?
Знаеш дека има држави каде што не примаат БСЖ, па имаат помала смртност кај младите?
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Некаде на шега напишав, ама што ако вакцината предизвикува стерилитет. Тоа нема веднаш да се забележи, но ќе направи огромна штета.
Вака би било некако
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Некаде на шега напишав, ама што ако вакцината предизвикува стерилитет. Тоа нема веднаш да се забележи, но ќе направи огромна штета.

Може ќе се дистрибуираат такви вакцини со такви нус појави само за одредени подрачја на планетава.
Подрачја каде има преголем прираст на наталитет. Се знае на кои мислам. ;)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Може ќе се дистрибуираат такви вакцини со такви нус појави само за одредени подрачја на планетава.
Подрачја каде има преголем прираст на наталитет. Се знае на кои мислам. ;)
Тие подрачја не признаваат вирус, па не ќе признаваат ниту вакцина.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.646
Би се вакцинирал, само да не ги носам маскиве на уста, преку таквото веќе...
Автоматски споено мислење:

Би се вакцинирал, само да не ги носам маскиве на уста, преку таквото веќе...
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Тие подрачја не признаваат вирус, па не ќе признаваат ниту вакцина.

Кој ги прашува, моќните производители на вакцините ќе дадат мито на корумпираните деспотски владетели во сиромашните земји и ќе има такви вакцини во држави со демографски бум.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Романтично верување. На крајот од денот никој нема да ве натера, избор очигледно ќе има. 10 вакцини од различни земји и тн. Ако имаш време чекај 5 години дур да излезат наредните верзии на вакцината со детално испитани нус ефекти.
Фала на одговорот дека е само верување. Мене инаку ми е романтично само она шо е природно. Вакцините не се, па затоа не ме интересираат. Така да не ги воошто чекам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Фала на одговорот дека е само верување. Мене инаку ми е романтично само она шо е природно. Вакцините не се, па затоа не ме интересираат. Така да не ги воошто чекам.
Нема ништо природно ни во компјутерот кој го користиш за да куцаш, па не глеам да те спречува да го користиш. Али како што кажав очигледно нема да е задолжително, така да да си жив и здрав,вирусот и не е нешто страшен. Сва среќа нашите предци имале различен став, па успеале со вакцинација да истребат неколку позаебани вируси.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Нема ништо природно ни во компјутерот кој го користиш за да куцаш, па не глеам да те спречува да го користиш. Али како што кажав очигледно нема да е задолжително, така да да си жив и здрав,вирусот и не е нешто страшен. Сва среќа нашите предци имале различен став, па успеале со вакцинација да истребат неколку позаебани вируси.
Споредба на вакцини со употреба на компјутер! Ти си апсолутно романтично генијален и длабокоумен во размислувањето.
Ти завидувам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Фала на одговорот дека е само верување. Мене инаку ми е романтично само она шо е природно. Вакцините не се, па затоа не ме интересираат. Така да не ги воошто чекам.
E pa prirodno e da zalapas nekoj potvrden koronas na respirator pa steknuvaj imunitet. Poprirodno od toa zdravje :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom