Дали јогата е религија?

Dali yogata e religija?


  • Вкупно гласачи
    98

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Eve shto pishuva tamu...dava moznost za dvete opcii
It is important to note that there is not universal agreement on these points, nor the definition of Yoga, with many feeling that Yoga is not a religion, and many people feeling that Yoga is a religion. See the comments below related to commingling Yoga and religion. See also the quotes and articles linked below, where others are describing the relationship between Yoga and religion. See also
the section about making your own choice regarding Yoga and religion
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ај сеа вака .... ако за тебе медитирањето е религија тогаш што е молењето во христијанството или исламот ?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ushte neshto trebe da znaesh....site tie sita shto nudat moznosti za praktikuvanje na joga i meditacija, site agencii shto nudat patuvanje vo indija, site uciteli na joga vo makedonija i na zapadot,
ne mozat da se izjasnat deka toe e religija.....nema nikoj da gi posetuva. Za da tie toa go nudat na zapad, kade se parite i da privlecat shto pogolem broj na posetuvaci,moraat toa da go prikazat na nereligiozen nacin inace nema nikoj da gi posetuva.
 
С

Само Човек

Гостин
Абе ајде вака. На темава пријателе ќе бидеш луд, ќе душиш лепак и слично.
Прво треба да се разграничи дека Бог не е личност.
И ајде сега религијата нели е практика за соединување со Бог( вечниот универзумот), а пак и јогата е праактик за соидинување со вечниот универзум(Бог).
И гледаме дека јогата и религијата се исти.
И сега казната за гревот и подарокот за добрите дела е всушност добрата и лошата карма .
Религијата и верата не се иста ствар. Религ(се) а лигион(соединунува) значи се соедининува. Исто и јогата значи соединување.
Верата им религијата не е исто, ги мешате овие поими. Верата е глупост. Кога некој ќе ме праша дали веруваш во Бог(вечниот универзум) јас одговам дека не верувам туку знам дека постои. Го осеќам секој момент . И Библијата воопшто не зборува за Бог како личност,тоа се покажува со првиот збор во неа.
Поздрав
 
В

влијателен

Гостин
Ако за вас јогата е вежбање на телото и умот, тогаш не е религија. Тоа е сфаќањето на јогата во западниот свет.
Ако јогата ја гледате како уште една од многуте филозофии за објаснување на светот и умот преку посветеност, тогаш и тоа како е религија.
 
A

AnFem

Гостин
Ме интересира, колку од вас (оние што спомнавте дека е религија, рекреации, спортови, умови на пасење...) имале искуство со јога? :)

Во врска со насловот... До сега не сум сретнала ниту еден јогин, кој тврди дека јогата има било каква поврзаност со религијата. Сите знаеме за потеклото на јогата, ама знаеме дека јога практикуваат и христјани и муслимани и атеисти...
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
С

Само Човек

Гостин
Ако за вас јогата е вежбање на телото и умот, тогаш не е религија. Тоа е сфаќањето на јогата во западниот свет.
Ако јогата ја гледате како уште една од многуте филозофии за објаснување на светот и умот преку посветеност, тогаш и тоа како е религија.
пријателе аватарот ти е многу јак, види ајде вака ,ако имаш Блекбери океј , симни си ОВА и напрај си Аватарче, тоа што моментално го имаш е мој аватар на твитер ., хахааа а тебе а јас се гледам .
он
религија и вера не е исто , Бог не е личност , во што верувал Буда ? Сепак постои религија Будизам. Релгија не е верување иако се користи како синоним за тоа. Јога е спединување со универзумот, еп и религијата е тоа. Бог не е белобрад старец
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 13:36 ---
Па молитвата религија ли е? оф леле... :facepalm: :pos:
ноуп, туку е практика(религија) исто што е и јогата
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Де бре го напнавте човеков, да неможе на раат да отвори тема. Слушнал-недослушнал, религија-рекреација има некаков нзс гледајќи по првите букви РЕ.

Лели е така братко курџиеф?
Da ne si ostanam prost...de objasni mi malku...aj ke te molam...
Ili sakashe samo da se uliznuvash kaj moderatorot
more znam jas shto treba za takvi kako tebe....K....r
 
С

Само Човек

Гостин
Ме интересира, колку од вас (оние што спомнавте дека е религија, рекреации, спортови, умови на пасење...) имале искуство со јога? :)

Во врска со насловот... До сега не сум сретнала ниту еден јогин, кој тврди дека јогата има било каква поврзаност со религијата. Сите знаеме за потеклото на јогата, ама знаеме дека јога практикуваат и христјани и муслимани и атеисти...
мислиш нема поврзаност со верата,
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Тенка е границата измеѓу тоа да се кажи дали јогата е религија или само дисциплина, но сепак јогата се бави со:
-душата
-телото

Оние што повеќе се занимаваат со јога-физичките вежби ја нарекуваат јогата дисциплина, додека јогата има и дел што се бави со “душата“ поточно душевниот мир на човекот и хармонија.
Со самото тоа се добива религиозен контекст, но ако споредиме малце поубав со сите останати религии заклучуваме:

-Според религијата,патот што го налага, е за СИТЕ ИСТ, и сите мора да го практикуваат истото
-Човекот добива рај или пекол зависно од тоа што заслужил, но доколку богот (од рандом религија) стани милозлив може да добие и рај.
-Религијата има кодекс на однесувања и правила и важат за сите луѓе.

Разликата во овај дел со јогата е очигледен. Јогата има дисциплини за телото, и за душата.
Доколку ја проучиш убаво, особено тој дел, ќе сфатиш дека:

-Јогата ги разграничува делата на ДОБРИ И ЛОШИ
-За истите дела добиваш ДОБРА ИЛИ ЛОША КАРМА, што во превод не ја претставува како ентитет кој запишува гревови, туку ја претставува дека со секој акт човекот користи посебна енергија (позитивна или негативна) и со самио акт тој испраќа таква енергија кон универзумот кој како огледало му ја враќа.
-Во јогата секој треба да се пронајди, што значи патот за секој е различен. Доколку некој го исполнува медитирање во природа би требало тоа да го прави, додека друг ако го исполнува трчање, би требало да трча. Патот и душевниот мир за сите е различен и секој го изведува самостално токму онака како што тој успева да се разоткрие себе си. Тоа е најголемата разлика помеѓу религијата и јогата. Јогата е еден вид на религија која ја едитираш по ТВОЈ ИЗБОР.
Исто како да симниш некој плеер, кој после тоа го едитираш по твој избор,скинови,еквилајзери итн..

И за крај, религијата дава патоказ, за соединување со бога после смртта. Јогата е патоказ за соединување со универзумот (природата,цело човештво,итн..) за време на животот и после него.
Јога значи соединување.
Aj sega procitaj podobro shto si napishal vo boldiranovo...
religijata e soedinuvanje... so boga posle smrta (vo rajot)
jogata e soedinuvanje..... so boga dodeka si ziv (raj na zemjata)

I na kraj kazi mi shto nudel buda za da se postigne toj raj na zemjata.?
Koj pat go nudel za da se postigne toa?
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
I dve religii ako poglednes imaat razliciti raboti. Edni veruvaat vo Suden den edni ne veruvaat. Edni veruvaat vo soedinuvanje so Boga drugi do priblizuvanje.Edni vo raj na zemjava drugi vo raj na drug svet..... Primer,meditacija ima i vo Islamot. Salat-Namaz ili Molitvata vo Islamot e meditacija. Kaj Sufiite osamuvanje vo ime na Allah e meditacija,kade sto 40 dena si vo potpolna osama so Vozviseniot Allah dz.s,vo post,zikr,molitva.... znaci vo tie denovi se isklucuvas potpolno od ovoj svet i potrebite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom