Дали јогата е религија?

Dali yogata e religija?


  • Вкупно гласачи
    98

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
I dve religii ako poglednes imaat razliciti raboti. Edni veruvaat vo Suden den edni ne veruvaat. Edni veruvaat vo soedinuvanje so Boga drugi do priblizuvanje.Edni vo raj na zemjava drugi vo raj na drug svet..... Primer,meditacija ima i vo Islamot. Salat-Namaz ili Molitvata vo Islamot e meditacija. Kaj Sufiite osamuvanje vo ime na Allah e meditacija,kade sto 40 dena si vo potpolna osama so Vozviseniot Allah dz.s,vo post,zikr,molitva.... znaci vo tie denovi se isklucuvas potpolno od ovoj svet i potrebite.
Znam deka ima meditacija i vo islamot, i kaj sufite i kaj isus i kaj sidarta, samo izgleda deka toa ne im e jasno na mnogu.
Isto kako shto ne go razbiraat zakonot za 7 koj vladee vo univerzumot ;)
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Znam deka ima meditacija i vo islamot, i kaj sufite i kaj isus i kaj sidarta, samo izgleda deka toa ne im e jasno na mnogu.
Isto kako shto ne go razbiraat zakonot za 7 koj vladee vo univerzumot ;)
Mislam,glupavo e da negiras nesto sto bilo i sto seuste go ima. Sega,normalno e deka site edno go smetame za ispravno a drugi istoto za neispravno. Koj e vo pravo,zatoa nie veruvame vo Sudni den. Za verata nikoj na nikogo nema pravo da mu sudi,za toa Bog ke ni sudi,oti,toj znae koj sto nosi vo srceto.

I kaj samite sufii,meditacijata e porazlicita,zavisno od karakterot na covekot izbira tarikat.
Eve eden link:
http://www.islamicmeditation.com/site/
http://nurmuhammad.com/Meditation/Mainmeditationmuraqabah.htm
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Mislam,glupavo e da negiras nesto sto bilo i sto seuste go ima. Sega,normalno e deka site edno go smetame za ispravno a drugi istoto za neispravno. Koj e vo pravo,zatoa nie veruvame vo Sudni den. Za verata nikoj na nikogo nema pravo da mu sudi,za toa Bog ke ni sudi,oti,toj znae koj sto nosi vo srceto.

I kaj samite sufii,meditacijata e porazlicita,zavisno od karakterot na covekot izbira tarikat.
Eve eden link:
http://www.islamicmeditation.com/site/
Ovde ne sakam da diskutiram za toa kakvi tipovi na meditacija ima, toa e drugo i dosta shiroko...
Poshto gledam deka jogata e se pomasoven poim,i ima dosta luge shto se bavat so joga i ja praktikuvat, sakav da vidam dali ja razbiraat kako shto treba ili samo e bitno da se trech vo momentot i da kazat deka se ateisti i deka odat na joga.
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
можеби филозофија незнам :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Авторот на темава првин нека научи што значи религија, па после нека отвора теми.
а ти сезнајко да почнеш да одиш на јога и да пробаш твојот цинизам и подмолност да си ги ставиш во анусот?
 
V

Vollstandig

Гостин
Aj sega procitaj podobro shto si napishal vo boldiranovo...
religijata e soedinuvanje... so boga posle smrta (vo rajot)
jogata e soedinuvanje..... so boga dodeka si ziv (raj na zemjata)

I na kraj kazi mi shto nudel buda za da se postigne toj raj na zemjata.?
Koj pat go nudel za da se postigne toa?
1.Немам потреба да читам ,затоа што и пред да напишам знам што ќе напишам.
2. Ај ти поубаво прочитај МЕ или расчитај се па ќе сфатиш валјда нешто.
3. Религијата ти дава патоказ при начинот на живот што ќе го имаш на земјата, да стигниш до бога.
4.Јога (самиот збор значи соединување) дава патоказ да се приближиш до креаторот,универзумот,природата и да постаниш едно. Смртта и животот во јогата се претставени како тркало.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
1.Немам потреба да читам ,затоа што и пред да напишам знам што ќе напишам.
2. Ај ти поубаво прочитај МЕ или расчитај се па ќе сфатиш валјда нешто.
3. Религијата ти дава патоказ при начинот на живот што ќе го имаш на земјата, да стигниш до бога.
4.Јога (самиот збор значи соединување) дава патоказ да се приближиш до креаторот,универзумот,природата и да постаниш едно. Смртта и животот во јогата се претставени како тркало.
A da ne e ova boldiranoto reinkarnacija slucajno?
Ne mi kaza shto nudel buda za da se priblizish do kreatorot,univerzumot,prirodata.....
Daj odgovor pa jas ke se rascitam, ako ne ti se preispitaj dali si razbral.
 
С

Само Човек

Гостин
1.Немам потреба да читам ,затоа што и пред да напишам знам што ќе напишам.
2. Ај ти поубаво прочитај МЕ или расчитај се па ќе сфатиш валјда нешто.
3. Религијата ти дава патоказ при начинот на живот што ќе го имаш на земјата, да стигниш до бога.
4.Јога (самиот збор значи соединување) дава патоказ да се приближиш до креаторот,универзумот,природата и да постаниш едно. Смртта и животот во јогата се претставени како тркало.
пријателе 3 и 4 ти се исто, размисли за тоа, ;)
 
V

Vollstandig

Гостин
пријателе 3 и 4 ти се исто, размисли за тоа, ;)
Гледај зошто не е, религија како религија што го дава начинот на живот/патоказот/заповедите ако си како што треба ти дава гаранција дека после смртта идиш во рајот и ќе бидиш блиску до господ.
Значи не станува муабет за ЖИВОТОТ НА ЗЕМЈАТА.

Јогата како шо кажав значи соединување и постанување ЕДНО со универзумот. Незнам зошто зошто зошто толку страни изнапишавме за една обична ствар:)
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Именуваjте jа како сакате, битно делува. Тоа што секоj може да си даде етикета на нешто не значи дека етикетата мора да биде точна. За мене jогата претставува дисциплина како што и глобално е установено. Но доколку експертите утврдат дека jогата има карактеристики на религиjа, би сакал тоа да стане светска религиjа загарантирана во секоjа земjа. Со тоа човештвото ќе доживее огромен напредок
 
С

Само Човек

Гостин
Дефинирај ми „вера“.
вера е слепо верување, значи веруваш и толку . Верата е убиец на интелегенцијата. Верата не те тера да истражуваш. Верата не може да донесе никакво знаење.Да си верник и да си религиозен не е исто.
Верата не носи до никакво приближување до Универзумот(Бог).
За да се соединиш со Бог(вечниот универзум) треба нешто повеќе од верба. Затоа тука е релијата или практиката.
Буда нудел медитација за соединивање со веччниоот универзум , Исус и Мухамед нуделе молитва.
(y)
 
K

kalimer0

Гостин
Прашањето ти е исто како "Дали полнењето бензин е спорт?"

Спортот е F1 а полнење бензин е дел од тој спорт. Бензин се полнело уште пред да биде создаден Форумула 1 шампионатот а се полни и надвор од него, како што и јогата се користи надвор од будизмот.

Значи ниту полнењето бензин е спорт ниту јогата е религија ;)
 
A

AnFem

Гостин
вера е слепо верување, значи веруваш и толку . Верата е убиец на интелегенцијата. Верата не те тера да истражуваш. Верата не може да донесе никакво знаење.Да си верник и да си религиозен не е исто.
Верата не носи до никакво приближување до Универзумот(Бог).
За да се соединиш со Бог(вечниот универзум) треба нешто повеќе од верба. Затоа тука е релијата или практиката.
Буда нудел медитација за соединивање со веччниоот универзум , Исус и Мухамед нуделе молитва.
(y)
Според твојата дефиниција за „вера“, не, јогата не е „вера“. Како може слепо да веруваш во нешто кое имаш прилика да го искусиш и почувствуваш?

(Не е мое да зборувам, ама многу чудно и контрадикторно размислување.... o_O)

Именуваjте jа како сакате, битно делува. Тоа што секоj може да си даде етикета на нешто не значи дека етикетата мора да биде точна. За мене jогата претставува дисциплина како што и глобално е установено. Но доколку експертите утврдат дека jогата има карактеристики на религиjа, би сакал тоа да стане светска религиjа загарантирана во секоjа земjа. Со тоа човештвото ќе доживее огромен напредок

Не може секој да практикува јога. Како што можеш да видиш, голем дел од нив немаат способност да ја сфатат.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Види сега секој автомобил има некое штрафче во него. Тоа ти е исто како да тврдиш дека штрафчето е автомобил.
Значи штрафчето точно дека мора да го има во автомобилот, но се користи и за други работи, и само по себе не е автомобил.
--- надополнето: 1 јуни 2012 во 17:07 ---
За да се соединиш со Бог(вечниот универзум) треба нешто повеќе од верба. Затоа тука е релијата или практиката.
Буда нудел медитација за соединивање со веччниоот универзум , Исус и Мухамед нуделе молитва.
(y)
За Буда точно, ама не сум баш толку сигурен дека соединување со вечниот универзум е цел на молитвата во исламот и христијанството...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom