Дали јогата е религија?

Dali yogata e religija?


  • Вкупно гласачи
    98

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Eve edno prashanje na koe shto poslednive nekolku dena se diskutirashe na temata religija, i imashe dosta sprotivni gledishta. Postoeja tvdenje deka yogata e samo disciplina, a jas bev eden od tie shto tvrdea deka e religija. Vo budizmot osnovna praksa se yogata i meditacijata, pa spored mene ne mozat da se odvojat ovie dve disciplina od religijata. Kako shto hristijanite i muslimanite ja imaat molitvata,taka i budistite ja imaat yogata i meditacijata
Patanjali, prviot covek shto uspeal da ja objasni yogata, tvrdi deka toa e disciplina, i dava tocni patokazi kako i shto da se praktikuva za da se postigne nekoj povisok stepen kaj covekot.Duri ja sveduva yogata na matematika, vo smisol na toa deka ako gi sledish negovite instrukcii i ja praktikuvash, rezultatot e neminoven.
Vo ovoj konteks ke go citiram Osho: "Yogata e nauka za dushata"!
Po mene se shto e povrzano so dushata e religija.
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Ако беше религија сигурно ќе имаше некаков претставник како што ние го имаме нашиот Исус. Јас мислам дека не е, за другите незнам...
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јога и религија ? кај најде нзс мегу овие две стварно не можам да разберам :facepalm:
Ако јогистите се религија што прајме со билдери,атлетичари,фудбалери и тако далје
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Јас мислам дека јогата делува позитивно врз хармонијата на психофизичкиот биоритам, го стимулира метаболизмот и ја празни насобраната негативна енергија.
Е сега, ако линкот(односот) помеѓу психата и телото - го нарекуваме душа :rolleyes:, тогаш би се сложил дека има наука за душата.
А религијата како религија.... си зема за право да ја искористи двосмисленоста на недефинираниот поим - "душа", и да предизвика кај верниците чувство дека со физичка и психичка активност - тие се поблиску до состојба слична на Нирвана.
Значи прво човек мора да верува и да гледа на поимот душа низ религиозна призма, за потоа да утврди дали јогата би била дел од тој концепт.
 
V

Vollstandig

Гостин
Eve edno prashanje na koe shto poslednive nekolku dena se diskutirashe na temata religija, i imashe dosta sprotivni gledishta. Postoeja tvdenje deka yogata e samo disciplina, a jas bev eden od tie shto tvrdea deka e religija. Vo budizmot osnovna praksa se yogata i meditacijata, pa spored mene ne mozat da se odvojat ovie dve disciplina od religijata. Kako shto hristijanite i muslimanite ja imaat molitvata,taka i budistite ja imaat yogata i meditacijata
Patanjali, prviot covek shto uspeal da ja objasni yogata, tvrdi deka toa e disciplina, i dava tocni patokazi kako i shto da se praktikuva za da se postigne nekoj povisok stepen kaj covekot.Duri ja sveduva yogata na matematika, vo smisol na toa deka ako gi sledish negovite instrukcii i ja praktikuvash, rezultatot e neminoven.
Vo ovoj konteks ke go citiram Osho: "Yogata e nauka za dushata"!
Po mene se shto e povrzano so dushata e religija.
Тенка е границата измеѓу тоа да се кажи дали јогата е религија или само дисциплина, но сепак јогата се бави со:
-душата
-телото

Оние што повеќе се занимаваат со јога-физичките вежби ја нарекуваат јогата дисциплина, додека јогата има и дел што се бави со “душата“ поточно душевниот мир на човекот и хармонија.
Со самото тоа се добива религиозен контекст, но ако споредиме малце поубав со сите останати религии заклучуваме:

-Според религијата,патот што го налага, е за СИТЕ ИСТ, и сите мора да го практикуваат истото
-Човекот добива рај или пекол зависно од тоа што заслужил, но доколку богот (од рандом религија) стани милозлив може да добие и рај.
-Религијата има кодекс на однесувања и правила и важат за сите луѓе.

Разликата во овај дел со јогата е очигледен. Јогата има дисциплини за телото, и за душата.
Доколку ја проучиш убаво, особено тој дел, ќе сфатиш дека:

-Јогата ги разграничува делата на ДОБРИ И ЛОШИ
-За истите дела добиваш ДОБРА ИЛИ ЛОША КАРМА, што во превод не ја претставува како ентитет кој запишува гревови, туку ја претставува дека со секој акт човекот користи посебна енергија (позитивна или негативна) и со самио акт тој испраќа таква енергија кон универзумот кој како огледало му ја враќа.
-Во јогата секој треба да се пронајди, што значи патот за секој е различен. Доколку некој го исполнува медитирање во природа би требало тоа да го прави, додека друг ако го исполнува трчање, би требало да трча. Патот и душевниот мир за сите е различен и секој го изведува самостално токму онака како што тој успева да се разоткрие себе си. Тоа е најголемата разлика помеѓу религијата и јогата. Јогата е еден вид на религија која ја едитираш по ТВОЈ ИЗБОР.
Исто како да симниш некој плеер, кој после тоа го едитираш по твој избор,скинови,еквилајзери итн..

И за крај, религијата дава патоказ, за соединување со бога после смртта. Јогата е патоказ за соединување со универзумот (природата,цело човештво,итн..) за време на животот и после него.
Јога значи соединување.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Авторот на темава првин нека научи што значи религија, па после нека отвора теми.
Ti beshe toj shto mi davashe moznost neli......
Nema potreba od cinizam...
Poveli i objasni shto e spored tebe religija? Mislam deka sam ke si dadesh odgovor na moeto prashanje,dali yogata e religija,ako odgovorish na toa shto e religija.
Eve ti ovde prilika da se razjasnime....
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Не е !

Кој е месајата во јогата ? Кој ја промовира како религија ? Кои се принципите врз кои се темели таа твоја религија ? пушти умот на пасење и све ми е рамно ? тоа е религија за тебе ?

Само како почеток ај одговори на прашањава
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Не е !

Кој е месајата во јогата ? Кој ја промовира како религија ? Кои се принципите врз кои се темели таа твоја религија ? пушти умот на пасење и све ми е рамно ? тоа е религија за тебе ?

Само како почеток ај одговори на прашањава
A koj e buda i na kogo se molel?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Epa trebe da gi znaesh osnovite na budizmot za da ti bide jasno
Ооооо човекот бидизам како религија веќе постои .

Ти сакаш сеа јогизам како религија ? стварно не те сваќам што целиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom