Дали сте среќни?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мислам да. Освен кога се нервирам. И тоа за ситници. Ама среќна сум во поголемиот дел од времето.:pipi:
Ваљда кога ќе остарам ќе дознаам и дали сум била среќна.:)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ај ке вежбам само дефинирај што подразбираш под спиритуалност?
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
не сум среќен, не се сеќавам дека некогаш сум бил, рака на срце и неможам да бидам, како и да е има ситници шо ме усреќуваат барем на момент
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Спиритуалност е се што е нематеријално, односно се што е духовно. Во суштина за мене спиритуалност е еден различен начин на гледање на работите. Земи прочитај некаде за медитација, пробај да медитираш, незнам колку ќе успееш од почеток, стварно е тешко. Значи да не дојде до забуна, религија и спиритуалност немаат врска едно со друго. Нихилиста, незнам како да ти објаснам, ама гледам дека немаш баш некои знаења околу тоа.
Еве две книги што може да ги прочиташ: Будење се вика едната, незнам од кого е, ако ти треба ке прашам ке ти пишам. Другата се вика Подарок, ја има во ТРИ, малечка е, незнам кој е автор и таа не ми е дома.

И уште нешто за среќата...Јас мислам дека не треба да имаме нешто посебно за да бидеме среќни, зошто кога ќе го изгубиме пак ќе бидеме несреќни. Поентата ми е дека треба да најдеме среќа во се што правиме, во самите себе....во се што не опкружува.

ЕДИТ: Спиритуалност, зголемување на свесност, може така да се објасни
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
120
Denes sum as happy as one can be :pipi:
Zosto?
Zatoa sto..

We live in a beautiful world (yeah we do yeah we do)
Oh all that I know there's nothing here to run from
Cause yeah everybody here got somebody to lean on:smir:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Спиритуалност е се што е нематеријално, односно се што е духовно. Во суштина за мене спиритуалност е еден различен начин на гледање на работите. Земи прочитај некаде за медитација, пробај да медитираш, незнам колку ќе успееш од почеток, стварно е тешко. Значи да не дојде до забуна, религија и спиритуалност немаат врска едно со друго. Нихилиста, незнам како да ти објаснам, ама гледам дека немаш баш некои знаења околу тоа.
Еве две книги што може да ги прочиташ: Будење се вика едната, незнам од кого е, ако ти треба ке прашам ке ти пишам. Другата се вика Подарок, ја има во ТРИ, малечка е, незнам кој е автор и таа не ми е дома.

И уште нешто за среќата...Јас мислам дека не треба да имаме нешто посебно за да бидеме среќни, зошто кога ќе го изгубиме пак ќе бидеме несреќни. Поентата ми е дека треба да најдеме среќа во се што правиме, во самите себе....во се што не опкружува.

Епа поентата е во тоа да не ја бараме туку да ја почуствуваме во нас.И не во се што не опкружува околу нас,затоа што со тоа стануваме зависни од истото..А нели тоа е тоа што не прави несреќни.Е сега за ова имаме можеби исто мислење.Но јас сметам дека сме несреќни,а само на момент задоволни,а не среќни,знаеш зошто?Затоа што можеби на прсти се бројат тие што навистина се заинтересирани за спиритуалноста.А што е останатите и еве ако јас се вбројам во нив,се сожалувам затоа што ако продолжам така никогаш нема да научам што е среќата..
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Епа поентата е во тоа да не ја бараме туку да ја почуствуваме во нас.И не во се што не опкружува околу нас,затоа што со тоа стануваме зависни од истото..А нели тоа е тоа што не прави несреќни.Е сега за ова имаме можеби исто мислење.Но јас сметам дека сме несреќни,а само на момент задоволни,а не среќни,знаеш зошто?Затоа што можеби на прсти се бројат тие што навистина се заинтересирани за спиритуалноста.А што е останатите и еве ако јас се вбројам во нив,се сожалувам затоа што ако продолжам така никогаш нема да научам што е среќата..
Така е...Но гледаш, од тебе зависи. Не продолжувај така, заинтересирај се, тоа барем е лесно во денешни услови, информации има насекаде.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
фала, таа подарок не ја знам а Будење од Антони де Мело ја имам читано, но тоа поимање е спротивно на се она што ни кажуваат на Тв дека треба да имаме, престиж, пари ... и се слагам со тоа, не е се во парите ниту во лажните потреби со кои не опсипуваат преку медиумите.
 
V

[vladimir]

Гостин
taka, covekot ne e kreator na svojata svojata sreka, nego koj kaj se rodil nekoj se rodil vo ugledna familija vo bogata drzava so visok standard a nekoj ko bebe go frlile u kanta za gubre i toj kako ke si ja kroi sopstvenata sreka koga nema predispozicii?!
фала, таа подарок не ја знам а Будење од Антони де Мело ја имам читано, но тоа поимање е спротивно на се она што ни кажуваат на Тв дека треба да имаме, престиж, пари ... и се слагам со тоа, не е се во парите ниту во лажните потреби со кои не опсипуваат преку медиумите.
Добро ти се читаш шо пишуваш или како свират така играш...?
Воопшто не си ми јасен.
Држи еден став поткрепувај го со факти и оди до крај ако мислиш дека е така, џабе олку зборови
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
И среќен сум и не сум...

Зависи се како го гледаш тоа.

За разлика од децата, ладните во Етиопија, Шутка итн итн среќен сум да, среќен што имам нешто што тие немаат.
За разлика од милионерите и милијардерите не сум среќен, тие имаат нешто што јас немам...Ама само од материјалистички аспект-не е доволно.

Најважно е да си среќен без разлика на тоа какви факд-ап работи се случуваат-јас сум среќен на овој начин.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Не сум среќен бидејќи немам постигнато ништо на кое што покрај самиот некој друг ќе се радува... Или па тоа кое сум го создал на кое некој друг се радува а не самиот , тоа не ме радува.. Така да не сум среќен.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
[vladimir];1773603 напиша:
Добро ти се читаш шо пишуваш или како свират така играш...?
Воопшто не си ми јасен.
Држи еден став поткрепувај го со факти и оди до крај ако мислиш дека е така, џабе олку зборови
socuvaj gi zborovie za onoj koj ke gi ceni!
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Се чувствувам среќен:)
Што и да ми се случи, во секоја ситуација пробувам да најдам барем некоај ситница која ме усреќува.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Какви животни приказни познавам, би било арогантно од моја страна да кажам дека не сум среќна. :) Во споредба со нив животов ми е премија...

А дури и кога би ги тргнале настрана споредбиве... Имам се што ми треба, ако не се замарам со моите нереални амбиции и потреби, животов ми е сосем солиден. :)
И генерално, а и периодов...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom