Дали сте крстени во црква?

Дали сте крстени во црква?

  • Да.

  • Не и не планирам.

  • Не, но планирам.


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Blo0dY напиша:
И јас нажалост сум крстен во црква без моја дозвола и одобрување. (мислам сум се побунил мочајки го попот али ни тоа не ги спречило).
Не ја сваќам религијава која насилно ги крштева децата без они да имаат право да одберат дали ќе бидат крстени или не. Од кај знаеле они дека јас сакам да ја прифатам религијава. Правото на прифаќање на некоја религија или верување е право на секој човек кој има избор да прифати во што ќе верува.
Крштавањето на деца треба да се забрани и тие да се крштеваат после полнолетство коа ќе бидат доволно свесни за да одлучат дали ќе ја прифатат таа религија или не.
Дури и еврејската религија го остава правото на избор на 13 години коа децата одлучуваат дали ќе бидат обрежани (бармицвах) и дали ќе го прифатат еврејството.
Zatoa sega koga si povozrasen imas pravo da izberes dali ke bides religiozen ili ne, aktiven, pasiven vernik ili nevernik. Nikoj ne te prisiluva da i p-ripagjas na odredena religija, svati go krstevanjeto samo kako cin so koj roditelite i popot te napravile "cristian religion ready", nisto poveke...kako televizorite, HDTV ready, iako nikogas kaj nas nema da doziveeme vo MK da se emituva HD :)
-Jas sum inaku krsten vo crkva, iako na mnogum ina ne im se veruva pa me prasuvaat "Ti be krsten si?":pos2:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Da ... Krstena sum vo crkva... da ne recam vo kotle so ogled na toa vreme vo dalecnata '89.... koga sum imala edna godina... i nikogas ne sum zazalila poradi toa sto sum krstena odnosno poradi toa sto sum hristijanka.. mislam deka dokolku bi birala i jas samata bi go storila toa
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
Mandrak напиша:
Zatoa sega koga si povozrasen imas pravo da izberes dali ke bides religiozen ili ne, aktiven, pasiven vernik ili nevernik. Nikoj ne te prisiluva da i p-ripagjas na odredena religija, svati go krstevanjeto samo kako cin so koj roditelite i popot te napravile "cristian religion ready", nisto poveke...kako televizorite, HDTV ready, iako nikogas kaj nas nema da doziveeme vo MK da se emituva HD :)
-Jas sum inaku krsten vo crkva, iako na mnogum ina ne im se veruva pa me prasuvaat "Ti be krsten si?":pos2:
Abe u pravo si ne znaci deka ako si krstn po difolt trea da bidesh vernik ama pa od druga strana, sepak krstenjeto e eden vid primanje u verata, i mislam deka takvi raboti ne treba da im se pravaat na mali deca, koi nemaat izbor cisto od taa gledna tocka.......

P.s dobro e sho ne e ko obrezuvanje kaj evreite i muslimanite pa da imame trajni posledici od toa :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Битно е да те крстил поп па дали дома или во црква не е важно.
 

iLe

Prototype
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.399
Поени од реакции
29
Sum krsten vo crvka od bebe :D
 

Anubis

Come To Sleep In My WORLD
Член од
2 март 2007
Мислења
953
Поени од реакции
0
krsten sum, vo crkva na 6 godini :kesa:
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
да крстен сум :pop:
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Член од
12 март 2006
Мислења
354
Поени од реакции
1
hmmm pa ne bas vo crkva. popot dosol doma i me krstil. malce smesno e ama taka e
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Да уште како 1-но месечно бебе
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Da krstena sum vo crkva koga imav 2 godini.
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
иначе ја сум крстен во црква!!!!!!:zlo:малце го :tapp: попчето ама нема везе!!!!:nesum:
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
marcus напиша:
Да двапати, ама за првиот не се сеќавам. Овој вториот ми е далеку поважен, зошто кога ме прашаа дали го прифакам Исус јас реков да, а не мојот кум.
Бре мајката...двапати....кој те излажа....крштевка како крштевка....т.е. Тајант Светото Крштение е дар на Св.Дух кој само еден пат во животот се дава...сеа да не држам ктехизис по Седумте Свети Тајни(или да држам?)....оној кој втори пат:nenene: те крстил те излажал:tapp: ....алоооооо.......:helou: А ако сакаш да си ја промениш верата тогаш НЕ треба да те крста од ново пак....твое право е каде мислиш дека припаѓаш....сеа освен ако си бил муслиман та те прекрстиле (овде овој глагол мислам дека може да се употреби) во христијанин иако не сум запознаена со муслиманските обичаи....за жал.

Инаку јас сум крстена уште како бебенце помочкано мало такво да го изедеш, симпатично...на 40-от ден според обичајот во село....крстена сум во католичката црква св.Пророк Илија(с. Радово)........нананана:baeh:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom