Дали сте задоволни од животот во туѓина?

Член од
4 август 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Engleska
Zadovolna sum od moznostite shto se nudat. Zhivotot e mnogu brz tuka i se nema mnogu vreme za na kafe so prijatelkite ama se ima vreme za disko u Sabota :vozbud:

Pa kukha svoja imam, pa kola svoja imam, ubava rabota dozvoluva da si kupam mnogu stvari za koi mozhev samo da sonuvam ako ostanev u Makedonija. Nemoj da mi nekoj dava lekcii deka sum mozhela ova da go postignam u Makedonija, nema shansi, a probav mnogu poteshko tamo nego li tuka. U Makedonija se mozhe samo so vrski, tuka sekoj mozhe ako e uporen i pameten. Pa ne e za djabe edna od naj bogatite zemji. Kaj nas kakva ekonomska stabilnost ima? Nikakva.
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
0
Јас живеам во Љубљана....се преселив 2004 година и си реков ке е убо....сеа сум прва година на информатична школа. Убаво е за живење на кратко...иначе да се преселиш дефинитивно не.....овдека немат толку илегување...помалку дружење......словенциве се некако ладен народ.... не сум толку задоволен.....поубаво од родно место немат:wink:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Да бре и од мојот крај има многу по странство(Италија - најмногу).Таму не знам како живеат ама кога си доаѓаат на лето или за Нова година никој не си доаѓа без мобилен телефон и без кола(а мозеби таму и последните пари ги дале за нив).Кога ќе дојдат тука пушат "Davidoff" и "Marlboro light" а кога ке си појдат си купуваат по една штека родео меко демек не биле за нив им било порачка од некој нашинец кој не мозел да си дојде...сигурно:nenene:
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
дома си е дома:nesum:
за пократки периоди да! ама за живеење дефинитивно:nenene:
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
mica-maca напиша:
Engleska
Zadovolna sum od moznostite shto se nudat. Zhivotot e mnogu brz tuka i se nema mnogu vreme za na kafe so prijatelkite ama se ima vreme za disko u Sabota :vozbud:

Pa kukha svoja imam, pa kola svoja imam, ubava rabota dozvoluva da si kupam mnogu stvari za koi mozhev samo da sonuvam ako ostanev u Makedonija. Nemoj da mi nekoj dava lekcii deka sum mozhela ova da go postignam u Makedonija, nema shansi, a probav mnogu poteshko tamo nego li tuka. U Makedonija se mozhe samo so vrski, tuka sekoj mozhe ako e uporen i pameten. Pa ne e za djabe edna od naj bogatite zemji. Kaj nas kakva ekonomska stabilnost ima? Nikakva.
Не ни напиша каде во Англија.
Јас, најмногу сум во Скопје а поминувам и во Будимпешта (барем една недела на два до три месеци од 1997) и во Стоук, во Стафордшир - Англија (каде останувам 10-15 дена на секој месец-два почнувајќи од 2005). Во Будимпешта живеев постојано до пред една година но се дружев повеќе со Македонци, Бугари и Срби ретко со Унгарците. Познавав само неколку колку ете така пошто работевме заедно. Во Англија пак, не познавам ниту еден Македонец. Моментално работам на еден проект во универзитетска лабораторија и највеќе се дружам со една екипа од Карибите. Поседувам една гарсоњера во Будимпешта и деловен простор но и со тоа наскоро ќе расчистам. Во Стоук престојувам во универзитетски стан, но и таму сум доста ограничен со трошоците кои ги покрива университетот. Се на се - онака просечно. Сепак, се ми е тука во Мк и тука ми е најдобро. Сите пари што сум ги заработил надвор ги вложив тука. Мојот план за понатаму продолжува на истото ниво. Работата во Унгарија и Англија може само да варира но главната дејност сепак би ми била тука, во Скопје.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ubo mi e tuka, moze i poubo da bide, ama arno e.
Inaku i doma mi e arno, poarno zdravje, ama pusti pari, pusti da bi ostanale....i kariera.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Дојдов во Германија за поквалитетно високо образование и го добив тоа што го очекував, за квалитетот на животот, неможам премногу да кажам, се е по ред и под конец , вогалвно како што треба да биде, и едноставно функционира системот многу добро, затоа може и нема баш таков „шмек” како домашниот, како и да е здравје боже не знам накаде ќе ме натера „ветрот”, ама најискрена желба ми е да можам да го работам тоа што сакам во Македонија, па било тоа и во просечни услови за живот.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Ne.Ednostavno ne,Vo amerika ili avstralija nema dovolno sloboda i mnogu apsolutno e mnogu pusto,ima mnogu narkomani i raznorazni takvi gluposti.Evropa e mnogu podobro.
i saakal da zivejam Svajcarija...
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
ziveev godina dena u grcija(solun) nema da navleguvam mn poso valjda znaete kako stojat rabotite ...okolu zivotot tamu moze da se rece deka e slicen ko ovoj vo makedonija..standardot normalno im e bajagi visok i prilicno e skapo za zivot..pod 10 evra i da se trudis nemozes da ne potrosis na den...cenite na stanovite se prilicno skapi.2/3 sobni okolu 500/600 evra mesecno se.za taa cela god nemav ni edna neprijatna situacija so grcive.obicno site se zalat vakvi takvi bile ne mrzele ,se ponasale so nas ko cigani ali ispadna totalno opozit.inace ima premnogu manjaci:drk: samo toa me vadese od koza..:toe:
 

666satana666

I love angels
Член од
25 август 2007
Мислења
28
Поени од реакции
0
abe samo doma si e doma!!!!
djabe e da se objasnuva zs sekoj si ima svoe mislenje i pricini za seto toa, ama siguren sum deka sekoj kojsto e daleku od doma, kolku i da se trudi da skrie, od dnoto na dusata saka da se vrati doma!
 
Член од
19 август 2007
Мислења
72
Поени од реакции
1
Jas ziveam vo Shkotska, Edinburgh. Mnogu sum zadovolen od zivotot(socijalen i kariera) edinstveno shto mi nedostiga e familijata i drugarite od dete.
Sega ke vi kazam edna sluchka:
Tuka imam nekolku mnogu dobri drugari i kolegi. Ednash se sluchi da treba da iskachame 15/16 dushi na vecera pa vo noken klub.Toj krug na 15/16 dushi mi se vsushnost drushtvoto. Se spremame jas i zena mi ko idioti(jas 15 min, zena mi 3-4 saati) za iskachanje.Doaga 20:00, a bejbisiterkata(Poljakinja) nigde ja nema, i se javuvame na mobilen ne diga.Doaga 20:30 bejbisiterkata ja nema. Mislevme na kogo da se javime --- i zakjluchok nemame na kogo da se javime da go ostavime deteto. Ako na nekoj se javam toa mi se 5/6 dushi od tie 15/16 shto trebashe da iskachame. Tie 5/6 dushi bea veke iskocheni i ne chekaa. Se presoblekovme u pizami i pred TV. Toa ti e. Vo Makedonija nema shansi toa da mi se sluchi. Ke se javam na majka, tatko, sestra, drugar,komshija.....ke go ostavam deteto ke si iskocham i oko nema da mi trepne.
Od druga strana pak zivotot tuka e mnogu polesen. Nemash finansiski problemi, shkotite se non-stop raspolozeni-nasmeani-otvoreni za muabet, se sluchuvaat golemi svetski nastani(teatarski festivali, filmski festivali,Rangers i Cetic ke igraat vo Liga na Shampioni....),standardot na ziveenje e dosta visok, mozesh mnogu polesno da napravish kariera od kolku vo Makedonija.....
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
Ne.Ednostavno ne,Vo amerika ili avstralija nema dovolno sloboda i mnogu apsolutno e mnogu pusto,ima mnogu narkomani i raznorazni takvi gluposti.Evropa e mnogu podobro.
i saakal da zivejam Svajcarija...
Kako mislis vo Amerika nemas sloboda?
Jas momentalno ziveam tuka i ne gledam nikakvi ogranicuvanja?
Narkomani nema,mislam ima i segde gi ima ama demek vo Skopje kako da gi nema:)
Svajcarija ti e najlosa zemja da znaes..Albanci,huligani vrie..
:salut:
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
MMMMMMMM interesna tema moram da kazam
cel zivot mislev deka vo stranstvo e poubavo se duri ne dojdov ovde jas sum momentalno vo anglija ovde nema drugarstvo kako doma nema ljubov kako doma nema nisto kako doma i koj i da mi kaze deka si zadovolen i deka mnogu sum se izmenila e mnogu greska
99% od lugeto doma mislat deka ovde jas imam se po se normalno mislat pari pa da imam malku poveke pari no po mnogu pogolema cena gi zemam ovde nemam nikoj napolono sum sama a tie se doma i imaat se bez razlika se e ok i sonuvam za momentot koga ke si otidam doma u mkd
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Jas ziveev vo Svedska, vo grad po ime Vaxjo. Super grad, parkovi, ezero, arhitektura, prekrasni lugje, se' ubavo ama azilanti Albanci polno. Postojano pravea nemiri, rusea, unistuvaa se i odlucija da gi ekstradiktiraat poveketo stranci. Megjutoa sestra mi se rodi vo Svedska i dobi drzavjanstvo, pa ostanavme nie, no podocna poradi nostalgija itn se vrativme vo Makedonija. Zivotot tamu e super! KOga pristignavme odma ni dadoa stan, rabota, pomos i domasni poseti od lekari za majka mi koja bese trudna togas.. Ne znam nemam zborovi. Svedska e prekrasno mesto spored mene i najubavo mesto za ziveenje. Jazikot i ne e tolku golem problem, bidejki angliskiot e nasiroko upotrebuvan tamu.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Jas ziveev vo Svedska, vo grad po ime Vaxjo. Super grad, parkovi, ezero, arhitektura, prekrasni lugje, se' ubavo ama azilanti Albanci polno. Postojano pravea nemiri, rusea, unistuvaa se i odlucija da gi ekstradiktiraat poveketo stranci. Megjutoa sestra mi se rodi vo Svedska i dobi drzavjanstvo, pa ostanavme nie, no podocna poradi nostalgija itn se vrativme vo Makedonija. Zivotot tamu e super! KOga pristignavme odma ni dadoa stan, rabota, pomos i domasni poseti od lekari za majka mi koja bese trudna togas.. Ne znam nemam zborovi. Svedska e prekrasno mesto spored mene i najubavo mesto za ziveenje. Jazikot i ne e tolku golem problem, bidejki angliskiot e nasiroko upotrebuvan tamu.
Од годинава што бев Шведска ми се виде дека е пре пре преубо. Абве ултра култура, однесувањето нивно за --->:nesvest: , почит, ама никакво дружење. Едвај можиш да ги насмееш, јас ко труп ко ќе кажев нешто смешно (смешно за мене и за сите во македонија) тамо те гелдат ко трупој. Мислам дека се им е џабе ко не се дружат, не контактираат многу. ЛАДНИ се, исто ко шо нема сонце. Смрзнав на сред лето, дожд на секој 5мин. Абе остај. Иначе се друго е на ниво, пре убаво и не би ни размислувал ако треба уште еднаш да одам. одма ОДАМ. А тогаш и со ragazza сакам да си се видам. ако? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom