Дали сте задоволни од животот во туѓина?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.702
Поени од реакции
7.207
Абе остај, не знаеш жива глава дали ќе извадиш. Се со зољи шетаат по улици може во глава да ти ја впери и толку од тебе.
tolku i od tebe,
Види ти Австралија дувло станала, а ние незнаеме. @FARANG оти не кажуваш вакви работи бе брат, сето арапи и црцни сте се наполниле :D
e pa sega takvi raboti ne se kazuvanje, ako FARANG toa vi go kaze ke pocne cel forum da sere kako covekot laze, pa ke pocnat nekoj serkovci licno da go napagaat, vregaat kako toj pojma nema, tolku od negoviot muabet, toj ke bide seljak i slicno, ali vaka sviri muzika koja e popularna kaj masata i nikoj neizlezen od doma ne mu seri kako toj nema pojma od zivotot i slicni sranja dojdi si vamu ako ne ti se svigaat toa pleminjata, mislam se razbirame.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.486
tolku i od tebe,


e pa sega takvi raboti ne se kazuvanje, ako FARANG toa vi go kaze ke pocne cel forum da sere kako covekot laze, pa ke pocnat nekoj serkovci licno da go napagaat, vregaat kako toj pojma nema, tolku od negoviot muabet, toj ke bide seljak i slicno, ali vaka sviri muzika koja e popularna kaj masata i nikoj neizlezen od doma ne mu seri kako toj nema pojma od zivotot i slicni sranja dojdi si vamu ako ne ti se svigaat toa pleminjata, mislam se razbirame.
Ok. Чим толку од мене, зошто не се вратиш тогаш?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.702
Поени од реакции
7.207
Ok. Чим толку од мене, зошто не се вратиш тогаш?
ne se vrakam vo MKD od kreteni ko tebe, koj sto na sekoe ke mi jadat govna, "abe ti si glup, jas da imam sansa kur ke skrsam" i slicni sranja, JAS sum roden vo AUS, imam AUS pasos a pominav golem del od mojot zivot vo MKD ama preku kur mi dojdoa seronji kako tebe i resiv da zaminam surat pojke da ne vi gledam.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
10.924
Поени од реакции
15.374
ne se vrakam vo MKD od kreteni ko tebe, koj sto na sekoe ke mi jadat govna, "abe ti si glup, jas da imam sansa kur ke skrsam" i slicni sranja, JAS sum roden vo AUS, imam AUS pasos a pominav golem del od mojot zivot vo MKD ama preku kur mi dojdoa seronji kako tebe i resiv da zaminam surat pojke da ne vi gledam.
A ти покрај другото, прочита што ти пишало девојчето?
верувај самото тоа што не си во срединава и опкружен со македонштинава е уживање :))))
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.486
ne se vrakam vo MKD od kreteni ko tebe, koj sto na sekoe ke mi jadat govna, "abe ti si glup, jas da imam sansa kur ke skrsam" i slicni sranja, JAS sum roden vo AUS, imam AUS pasos a pominav golem del od mojot zivot vo MKD ama preku kur mi dojdoa seronji kako tebe i resiv da zaminam surat pojke da ne vi gledam.
:pos: кај сум рекла такво нешто на форумов жити мене еј?

Епа што се палиш тогаш дека си заглавен со племиња таму ? Не мислиш дека изнатреска еден куп контрадикторности? Виде јас што пишав на Стрент ко прво? Најак феномен е ова на форумиве, се избацува некој ко џокер во покер и ке цитира нешто што не си кажал. И тоа баш па Фаранг го најде дека се устручавал да пише, ти имаш ли глеано на какви теми дискусии отвора по форумов па ќе сме го нападнеле?

За ова другово не се секирај имам роднини 50 години во Австралија и бев во Сиднеј пред 7-8 години, глеам колку ви "пречат" тие племињата што ги наброја, сироти за леб немате и пазите некој да не ве избоде со нож на улица.

Да скратам, и со Клингонци да си опкружен е поарно од секаквите дегени со кои го поминуваш деноноќието тука. Таму неписмени не работат барем на шалтери и државни институции. Е тоа ми беше целта на постот.
 
Последно уредено:
F

FARANG

Гостин
Види ти Австралија дувло станала, а ние незнаеме. @FARANG оти не кажуваш вакви работи бе брат, сето арапи и црцни сте се наполниле :D

Љацо неможе секој да привикне тек така на мултикултура, некој дури и неќе... @пунтер не се нервирај толку многу, шири таму братсво и единство низ западен Сиднеј.

Реално @Ilumious малку претерува ние ко нација не сме толку лоши дури би рекол супер сме за многу работи поготово кога ќе дојдеме во странство каде има повеќе пари и помалку време за оговарање. Пунтер си е во право во споредба со избеглиците од сомалија или судан или пак либанците во сиднеј сме супер... Трагично е дури со нив да се рамниме :(

Не си се цениме. Тоа е најголемата трагедија. Можеме и треба повеќе да постигнеме независно дали во МКД или во странство. Кога гледам како тоа го прават други европски народи стварно ми е криво што сме такви. Мислам дека пунтер тоа го има осетено во МКД а најверојатно и Ilumious само од друг агол кога била во Сиднеј.
 
Последно уредено од модератор:

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Љацо неможе секој да привикне тек така на мултикултура, некој дури и неќе... @пунтер не се нервирај толку многу, шири таму братсво и единство низ западен Сиднеј.

Реално @Ilumious малку претерува ние ко нација не сме толку лоши дури би рекол супер сме за многу работи поготово кога ќе дојдеме во странство каде има повеќе пари и помалку време за оговарање. Пунтер си е во право во споредба со избеглиците од сомалија или судан или пак либанците во сиднеј сме супер... Трагично е дури со нив да се рамниме :(

Не си се цениме. Тоа е најголемата трагедија. Можеме и треба повеќе да постигнеме независно дали во МКД или во странство. Кога гледам како тоа го прават други европски народи стварно ми е криво што сме такви. Мислам дека пунтер тоа го има осетено во МКД а најверојатно и Ilumious само од друг агол кога била во Сиднеј.

Истото двајцата го зборат, буквално истото, а се расправаат меѓу себе :)

Ти Фаранг некаде збореше дека нема арапи и црнци во Аус, се така ми се чини дека беше на една од темите за муслимани. Затоа Пунтер го цитирав јас малу да се нашалиме :) И во Скопје е преполно со исти фаци. Значи не идеме ние од некоја чиста средина, кај нас пример да нема такви фаци, па да налетаме на нив. Напротив ние идеме од мешани средини и идеме во мултикулти *100.

Иначе ние ако не се цениме, незнам кој народ се цени како нас. Ние сме преценети и пребендисани и препаметни и се со пре. Тоа е вооедно најголемиот проблем во нашиот менталитет, зошто сме преценети и мислиме дека Светот се врти околу нас. И затоа пунтер ќе констатира дека избегал од Македонија неможејќи да го поднесе менталитетот, каде Македонецот знае се за секаде. Еве примери милион на форумов, бил во Америка, збори како е во Германија. А Германија само на картата ја видел. Или прошетал 15 дена и сета ја разбира, од систем од плати, администрација, буквално од се.
Како вие овде пишувате, така јас ја замислувам Аус, вие сте ми извор на информација плус оние што ги има во голем број на фб, џубокс и во Охрид на лето. Од сите информации комплетираш една слика, али тоа е само слика.
Или едно искуство наспроти други искуства. И сега треба да се темелиш на 1:15. Не бива. Нема ни средина. Да е пола пола во ред, али 99,9% ти велат едно, а 0,1% сосем друго треба да си луд да го есапиш тоа мислење. И вергла до лудило, оправајќи некоја виша теорија, која само во неговите очи е таква.

А дека сме исти со племињана од Африка не сме. Исто и со Арапите. Ние сме луѓе за нив. Ние сме Европјани, нација, класа за нив.
Али сменив мислење за азијатите од Кина и Јужна Кореја. Мислам дека се многу напредни и имаат многу убава култура, традиции, понашање, погледи. И баш е убаво што се толку различни и позитивни како народи.
 
F

FARANG

Гостин
Истото двајцата го зборат, буквално истото, а се расправаат меѓу себе :)

Ти Фаранг некаде збореше дека нема арапи и црнци во Аус, се така ми се чини дека беше на една од темите за муслимани. Затоа Пунтер го цитирав јас малу да се нашалиме :) И во Скопје е преполно со исти фаци. Значи не идеме ние од некоја чиста средина, кај нас пример да нема такви фаци, па да налетаме на нив. Напротив ние идеме од мешани средини и идеме во мултикулти *100.

Иначе ние ако не се цениме, незнам кој народ се цени како нас. Ние сме преценети и пребендисани и препаметни и се со пре. Тоа е вооедно најголемиот проблем во нашиот менталитет, зошто сме преценети и мислиме дека Светот се врти околу нас. И затоа пунтер ќе констатира дека избегал од Македонија неможејќи да го поднесе менталитетот, каде Македонецот знае се за секаде. Еве примери милион на форумов, бил во Америка, збори како е во Германија. А Германија само на картата ја видел. Или прошетал 15 дена и сета ја разбира, од систем од плати, администрација, буквално од се.
Како вие овде пишувате, така јас ја замислувам Аус, вие сте ми извор на информација плус оние што ги има во голем број на фб, џубокс и во Охрид на лето. Од сите информации комплетираш една слика, али тоа е само слика.
Или едно искуство наспроти други искуства. И сега треба да се темелиш на 1:15. Не бива. Нема ни средина. Да е пола пола во ред, али 99,9% ти велат едно, а 0,1% сосем друго треба да си луд да го есапиш тоа мислење. И вергла до лудило, оправајќи некоја виша теорија, која само во неговите очи е таква.

А дека сме исти со племињана од Африка не сме. Исто и со Арапите. Ние сме луѓе за нив. Ние сме Европјани, нација, класа за нив.
Али сменив мислење за азијатите од Кина и Јужна Кореја. Мислам дека се многу напредни и имаат многу убава култура, традиции, понашање, погледи. И баш е убаво што се толку различни и позитивни како народи.

Во Австралија има релативно малку арапи (освен во сиднеј кој е полн со либанци) а црнци (африканци) се релатвно нов бран бегалци, овие 5-6 години. Перт на пример речиси ич нема арапи. Овде има огромна разлика од град до град (австралија ти е 5 града, 3-4 градчиња од 200 000, 10 тина други градчиња до 100 000 и све друго ти се села) и во многу погледи секој град е различен од другиот тотално. Сиднеј на пример е по амерички тип на град, брз, динамичен бизнис ценатар. Мелбурн има европски дух, кафичи, ресторанти, култура... Мултикултурата која ја имате во германија е смешна за ова овде што имаме, за вас ова би било џунгла :D вие таму пак имате 70-80% германци, ние овде имаме 20-30% англосаксонци (австралци), во голем дел сме апла измешани... Ако живееш во поевтините населби каде што живеат иселенците тогаш ептен можеш да видиш и осетиш мултикултура.

Не се цениме во споредба со други народи. Секогаш мислиме другите се подобри, дали тоа биле срби, арапи или амери. Тоа што сме самобендисани стриктно пред нас/наши е друга работа.

Азијатите ги потценувате гледам сите :) Голема грешка е тоа, они имаат и култура и традиција бааги постара од европа. Нивната имерија замрела на времето, презеле европјаните ама полека пак се менуваат улогите. Кај и да е наредните 200 години се нивни. Се ќе се случува на оваа страна на светот. Кина и Јапонија имаат и те како што да понудат. Кореа исто мада нив не ги сакам многу многу. Со тие 3 народи тешко би се носеле, они имаат повеќе карактеристики на западно европјаните, работливи, инвентивни и бизнис фокусирани. Ние сме слични на филипинците и индонезијците, ако може да заебеме нешто, да се збогатиме на брзина и нормално корпуција до макс....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Во Австралија има релативно малку арапи (освен во сиднеј кој е полн со либанци) а црнци (африканци) се релатвно нов бран бегалци, овие 5-6 години. Перт на пример речиси ич нема арапи. Овде има огромна разлика од град до град (австралија ти е 5 града, 3-4 градчиња од 200 000, 10 тина други градчиња до 100 000 и све друго ти се села) и во многу погледи секој град е различен од другиот тотално. Сиднеј на пример е по амерички тип на град, брз, динамичен бизнис ценатар. Мелбурн има европски дух, кафичи, ресторанти, култура... Мултикултурата која ја имате во германија е смешна за ова овде што имаме, за вас ова би било џунгла :D вие таму пак имате 70-80% германци, ние овде имаме 20-30% англосаксонци (австралци), во голем дел сме апла измешани... Ако живееш во поевтините населби каде што живеат иселенците тогаш ептен можеш да видиш и осетиш мултикултура.

Не се цениме во споредба со други народи. Секогаш мислиме другите се подобри, дали тоа биле срби, арапи или амери. Тоа што сме самобендисани стриктно пред нас/наши е друга работа.

Азијатите ги потценувате гледам сите :) Голема грешка е тоа, они имаат и култура и традиција бааги постара од европа. Нивната имерија замрела на времето, презеле европјаните ама полека пак се менуваат улогите. Кај и да е наредните 200 години се нивни. Се ќе се случува на оваа страна на светот. Кина и Јапонија имаат и те како што да понудат. Кореа исто мада нив не ги сакам многу многу. Со тие 3 народи тешко би се носеле, они имаат повеќе карактеристики на западно европјаните, работливи, инвентивни и бизнис фокусирани. Ние сме слични на филипинците и индонезијците, ако може да заебеме нешто, да се збогатиме на брзина и нормално корпуција до макс....

Сакам да ја видам Австралија ќе ме шеташ, читајќи те имам голема желба да ја видам :)

Апсолутно за делот ценење може до утре да дебатираме. Ние само меѓу себе може да се плукаме, во однос на други ние сме страшно преценет народ. И јас не познавам Македонец кој нешто лошо рекол настрана за својата земја и народ. И за работа исто се цениме, многу. И фала богу дека ако сами не се цениме кој би не ценел нели :D

Да, признавам. Страшно потценета нација. Они велат: Ние се чувствуваме како Европа и народот тамошен да не игнорира. И во право се.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Апсолутно за делот ценење може до утре да дебатираме. Ние само меѓу себе може да се плукаме, во однос на други ние сме страшно преценет народ. И јас не познавам Македонец кој нешто лошо рекол настрана за својата земја и народ. И за работа исто се цениме, многу. И фала богу дека ако сами не се цениме кој би не ценел нели :D
Па уште и кога ќе земе некој Македонец, вработен во државна администрација, да кажува вицови за тоа како Црногорците се мрзливи. Да, и јас мислам дека сме преценет народ.
 
Член од
16 март 2014
Мислења
118
Поени од реакции
174
Па уште и кога ќе земе некој Македонец, вработен во државна администрација, да кажува вицови за тоа како Црногорците се мрзливи. Да, и јас мислам дека сме преценет народ.
администрација - место кај што работат само климите.

Инаку генерално од сите балканци ние сме убедливо најработливи.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
администрација - место кај што работат само климите.

Инаку генерално од сите балканци ние сме убедливо најработливи.
Се согласувам дека сме работливи. Само проблемот ни е што ние за една плата работиме се, они за една плата работат конкретна ствар. И сега кога ќе се компарираш со нив во однос на работно место во Македонија ти за нив си научник, а кога ќе се компарираш на само еден специфичен дел ти треба одново да учиш. И тоа е разликата, на нивен терен те јадат, иако ти знаеш цел процес сам да го водиш. Али конкретно по ставки те растураат.
 
F

FARANG

Гостин
Се согласувам дека сме работливи. Само проблемот ни е што ние за една плата работиме се, они за една плата работат конкретна ствар. И сега кога ќе се компарираш со нив во однос на работно место во Македонија ти за нив си научник, а кога ќе се компарираш на само еден специфичен дел ти треба одново да учиш. И тоа е разликата, на нивен терен те јадат, иако ти знаеш цел процес сам да го водиш. Али конкретно по ставки те растураат.

Заклучок продуктивност 0
 

Kajgana Shop

На врв Bottom