Дали сме зависници од компјутерите и интернетот?

Член од
5 декември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Кој не е? Зависен сум и тоа доста, едноставно без интернет и компјутер не можам да се замислам, поголем дел од денот го поминувам на компјутер и во школо и дома. Единствен период кога не сум на компјутер е во викендите навечер кога сум излезен, но се случува и после искачање во 3-4 часот да седнам малце на интернет.

Доста ја тупев, да - зависен сум. ;)
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Зависен сум од двете и тоа многу.Да немам дома компјутер ќе збезнам.
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
Компјутерот за мене е света работа а еднаш да не можам да се конектирам на интернет одма звонам да видат шо е проблемот демек итна ми е работата ...зависник сум ДА ама добро е што сум свесна за тоа барем.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Stvarnost daje realne mere ko si i koliki si
Dјabe laжeш sebe, tebra
I ne postoji sajber mozak, ne, niti sajber talenat
Ne postoji sajber kurac, s druge strane imaш gabora
шto takođe sajber laжe da je najlepшa i najbolja
Ne postoji sajber, kaжe samim tim i sajber muzičar
Ne postoji sajber duшa, ako nemaш-nemaш
Postoji sajber čovek, ali je jadan i bedan.....
 

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
Да зависник сум од интернетот и компјутерот ама највеќе сум зависник од кајгана и за мене кајгана претставува најдобар македонски форум!!!:salut::salut:
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Зависен сум, и тоа како. Од компјутерот не толку, кога немам интеренет на пример неколку дена, не го ни уклучувам, инаку кога имам интеренет, нема ден да не седнам на интеренет, минимум 2-3 часа денот. :wink:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.871
Зависен значи и ако го немаш да пробаш на некој начин да дојдеш до тоа задоволство , во тој случај не сум зависен .Ни од компјутерите ни од интернетот , ама баш сеедно ќе ми биде и онака првата половина од оваа година ја поминав без овој вид на технологија.
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
131
Поени од реакции
26
Мислам дека сега не сум ... виртуелниот свет ми станува досаден ... реалноста ми е далеку позабавна. Како и да е, 21 век- ко 21 век! =) многу посигурно се осеќам кога знам дека кога и да ми затреба компјутерот е тука, интернетот е конектиран, а мене кога и да ми стане досадно - во резерва си го имам оној, виртуелниот свет, кој многу успешно ја заменува реалноста.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
па нормално, 21 век е кој се замара да праќа пораки у гулаби :toe:
имаш pc,нет и ај здраво...
 

Milovoe

деЧак со оЗЛОгласен СмешаК
Член од
13 декември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
24
Кој не е ... али не е нешто што треба да се гордееш.
Место да искочиш надвор на воздух смеење ово оно , т.е и да сакаш - , сите се на РС дома ... тапа.

E ... поради "гомнарииве" девојките губат квалитетна задница..хах xD
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Да бидам искрен, да.
Но кога ќе размислам подобро покрај зависносите од дрога, алкохол, комар, цигари и слично не е се толку црно. Јасно е дека се што е претерано нечини, но кога немаш друга обврска ова излегува дека е најдобрата опција... сепак зависи за што се користи, за црпење на корисни информаци, за допишување, за шопинг од интернет, за посетување на ххх страници, или пак за покер online...
Да имам попаметна работа, работа која ќе ме исполнува интернетот слободно ќе го занемарам :helou:
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Па може да се каже дека сум зависна, но само од интернет.Без интернет компјутер не ми треба(освен за пишување семинарски).Ама пак кога седам премногу на компјутер и ми здосадува :toe:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
можеми не од интернет ама од кајгана многу :)
нема ден да не се уклучам ако кога немам компјутер:bambam::bambam::bambam::jaj::jaj::jaj::jaj:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Зависна сум од механичките процеси поврзани со компјутерот. Значи, држењето на маусот, куцањето на тастатурата, понатаму, љубопитноста да проверам што се случува на социјалните мрежи... Дефинитивно ми ја замени потребата за телефон, освен во исклучителни ситуации. Сега, овозможува да работиш од дома, да комуницираш, да добиваш информации...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom