Дали се плашите од смртта, и што мислите за неа?

Член од
7 декември 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
не ме плаши мојата смрт, ме плаши смртта на моите блиски.. незнам како би го поднела тоа.. Иако смртта е природна работа, и сите еден ден порано или подоцна ке умреме.. како што викаат .. сите патишта водат во бутел... и не се знае кога ке дојде до тоа.. затоа треба секој ден и момент во животот да го искористиш правилно : )
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
не се плашам кога тогаш таа ќе настапи но зависи од што умираш и смртта е составен дел од животот
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Сега не се плашам, но верувам дека кога ќе наполнам некој си 70-тина години ќе поќне да ме фаќа некаква параноја на оваа тема.
 
Член од
7 декември 2007
Мислења
67
Поени од реакции
1
Pa izbegnuvam da razmisluvam za smrtta zaso ako pocnam toa ke me maci so casovi a potoa i potsvesno...Strav mi e ama malku , poveke mi e strav sto potoa sigurno NESTOse slucuva??? Poveke se plasam za smrtta na moite najbliski, nemozam da zamislam da ziveam bez niv, ama sepak toa e neizbezen del od zivotot i site mora da se soocime so toa. :toe:
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ima

Jas se plasam ama ne planiram da umram.:kesa:Zivotot e energija koja ne zastanuva posle smrtta,znaci...
 
S

Sweet666

Гостин
Не размислувам често за неа, ама си ја сфаќам како фаза од моето постоење која ќе ме однесе некаде на др место, или ќе ме направи нешто др., можеби подобро можеби полошо, who knows...
 
U

UnholY

Гостин
Па смртта е вообичаена појава ја има секаде околу нас.....таа го очекува секого...Меѓутоа никој не може да предвиди кога ке настапи смртта кај него па тоа е причина што буди страв кај луѓето од смртта а тоа е помислата на тоа дека може да умрат млади....
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
32
Поени од реакции
0
Jas chesto razmisluvam za smrta, no ne se plasam...

sakam da ja osetam taa bolka ako e bolna ...
sakam da ja pochustvuvam ako e chustvo ...
sakam da umram koga zivotot kje me napusti a smrta kje mi se doblizi...​


Chuvstvuvam,
smrta se nablizuva, poleka me obzema,
vrelata krv istekuva po moeto ladno telo,
zivotot me napusta..
smrta me posakuva...
:nesum:​
Имаш 18 , а веќе ја посакуваш смртта?!
Јас исто имам проблеми (иако ти не си нагласил дека имаш) па се обидувам да ги решам, и решението не го барам во смртта.
Да одговорам на темата:
Јас лично гледам на смртта како преселба на духот од овој свет на друг без разлика на кој (бидејќи верувам во задгробен живот) и тоа е е сосема нормална работа. На крај сите сме се родиле за да умреме, нормално оној што ни го дал односно Господ , тој и да ни го одземе нашиот живот....
Инаку не се плашам , смртта е дел од реалноста
 
K

kat.<3

Гостин
тешко е да се дефинира, и таа дефиниција за секој човек би била различна и да ја има, но не би требало ние луѓето да чувствуваме страв од неа, ниту да размислуваме за неа.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Нема човек на светов кој не се плаши од смрта. Но, јас повеќе се плашам од реакцијата на моите блиски, или обратно.. тоа е нешто што некам воопшто ни да го помислувам.. но сепак тоа е реалноста, сите луѓе поминуваат низ тој пат, така да, живејте го животот и прајте добри дела.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
2.164
Поени од реакции
134
Да , се плашам.Но не се плашам многу бидејќи знам дека кога тогаш ќе дојди.
Но многу повеќе ме плаши смртта на моите најблиски.Многупати сум размислувал на таа тема.Фала богу , досега ми нема умрено некој поблиозок , а се надевам дека нема ни да умри додека сум сеуште мал.
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Не се плашам толку за сопствената смрт колку за смртта на моите најблиски и драги личности кои никогаш повеќе нема да можам да ги поздравам, да им кажам дека ги сакам, секогаш ќе има нешто недоречено...Премногу емотивно ја доживувам, како да се губи дел од мене засекогаш со таа личност...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Jas se plasam ama ne planiram da umram.:kesa:Zivotot e energija koja ne zastanuva posle smrtta,znaci...
Ама тоа е дел од животот и мора да се прифати како таков.:toe:

Не се плашам толку за сопствената смрт колку за смртта на моите најблиски и драги личности кои никогаш повеќе нема да можам да ги поздравам, да им кажам дека ги сакам, секогаш ќе има нешто недоречено...Премногу емотивно ја доживувам, како да се губи дел од мене засекогаш со таа личност...
Ее да тоа да, уф најболното нешто на свет. Тешко е она што не си можел да го кажеш, она недоречено премногу боли и додека пишувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom