Дали се графитите уметност

Дали графитите ги сметате за уметност или не?

  • Да

    Гласови: 183 93,4%
  • Не

    Гласови: 13 6,6%

  • Вкупно гласачи
    196
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Фраерот шо кликнал НЕ на анкетата, го молам да образложи...
 

THE_PIRAT

Avanti Formica atomica!
Член од
14 февруари 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
79
Да бидејки го отсликуваат урбаниот начин на живеење
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Графитите се уметнос но само ако оставиме да ги сликаат професионалци а не кој стигна графит црта аматерските графити дефинитивно не се уметност сега нермално некогаш и тие се добри но прво некој мора да е сигурен дека е способен да нацрта нешто на ѕид па да има идеја и порака тоа што го црта па да најди соодветно место за графит па дури тогаш да нацрта нешто и да биде уметност
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Графитите се уметнос но само ако оставиме да ги сликаат професионалци а не кој стигна графит црта аматерските графити дефинитивно не се уметност сега нермално некогаш и тие се добри но прво некој мора да е сигурен дека е способен да нацрта нешто на ѕид па да има идеја и порака тоа што го црта па да најди соодветно место за графит па дури тогаш да нацрта нешто и да биде уметност
Е како ќе одредиш кој е професионалец? :zid:

Треба диплома да има од факултет за Уметност? :toe:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Уметност ... да!
Се од што ми запира здивот барем на момент, за мене е уметност.

 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Исто како и стрипот, и графитите спаѓаат во урбана, поп уметност, а тоа ги одделува од чистата уметност по дефиниција, па сега му се свиѓало тоа на некој или не.
Можеби е чист елитизам во прашање, но не може нешто што е популарен, масовен производ да се споредува со уметничко дело изложено во галерија и изработено од некој кој и официјално се образувал и добил звање дипломиран ликовен уметник.
Исто ко што има профана литература од типот на викенд љубовни романи(значи е литература, но го носи префиксот профана), така има и уметничко дело и масовна уметност. Графитот спаѓа во втората, и според системот на вредности кој е општо усвоен, се рангира пониско од чистото уметничко дело.
Знам дека е непоимливо нешто што е допадливо на очи и кое поседува вештина и естетика во себе да не се признава ко уметност но, за жал е така. Ликовните уметници со диплома мораат да си го заштитат занаетот.Ко што се прави диференцијација помеѓу човек кој дипломирал чиста филозофија и љубител на филозофијата, така се прави и тука.
На темава видов фотографии од графити на моја колешка од ФЛУ, односно на Руки. Нејзините графити навистина ми се допаѓаат но, ниту еден ликовен критичар или куратор нема ни да ги земе тие нејзини "дела" во предвид кога ќе и прави рецензија, ниту пак таа ќе може да си ги презентира во стручнтата биографија, туку ќе треба да прикаже нешто што, во светот на уметноста се смета за чисто ликовно дело.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Grafit na eden zid:

Vo eden germanski toilet, mashki sekako, pisoarite izgledaat vaka:svetnati do sjaj(se podrazbira) a vo sredinata na sekoj po edna- muva. Vo prv mig zgadeno se ottrgnuvash, no potem zabelezuvash deka muvata e nacrtana. Chist realizam. Muvata ispolnuva barem dve funkcii. Prvo,preku svojata apsolutna neumesnost taa trebashe da ja naglasi celata aseptika na germanskiot toilet a delumno na pisoarot.
Vtorata funkcija, se zainteresirav i razbrav, beshe chisto pragmatichna. Mazot pred pisoarot treba da ima nekakov objekt vo koj ke celi. Muvata e dobra meta, predizvikuvach, cel, koja mazot nesvesno saka da ja pogodi. I so posredstvo na prostiot dvoen sistem “meta-unistuvanje na metata” verojatnosta za rasprsnuvachka strelba nadvor od pisoarot nekolkukratno se namaluva. Taka i muvata zastrelana, i toaletot chist. I mazot zadovolen.
Seto ova moze da se sluchi samo vo germanski toilet, vo koj muvata e nacrtana. A shto ako sme vo balkanski toilet?!(Tuka gi vikaat klozeti-pravilno) Prvo, muvite se poveke od edna. Vtoro, zivi se. I treto, ne stojat na edno mesto.
Ovde ke ja prekineme prikaznata, znashto na gnaslivite chitateli im se sloshuva, damite se chuvstvuvaat omalovazeni, a analogiite se pretvaraat vo alegorii. Nitu edna prikazna ne e veke nenavredliva.
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
хаха многу добар пост гарфиелд :vozbud: а за графитите?дефинитивно се уметност!имам мои обиди но најчесто остануваат само скици на лист хартија.како и да е уметност се,со исклучок на некои глупи натписи а такви највеке ги има.затоа и во нашиов град повекето графитите ги плукаат и не ги сметаат за уметност.луге има разлика помегу графит и глупа мисла напишана за 2мин и без никаков труд:pipi:
 
Член од
6 август 2007
Мислења
4.063
Поени од реакции
175
Секако дека се уметност.. а кој е тој што вика дека не се ?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Да, ги сметам за уметност, уникатна работа е тоа, работа за која треба талент.
Еве еден најнов графит во Струмица, на влезот на стоковната куќа.

 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Да.Го одсликува урбаниот живот,уличните умеења и им се дивам...тоа значи дека се уметност!:pipi:
 

iLMelone

тк-ск
Член од
10 јули 2007
Мислења
59
Поени од реакции
1
Уметност ... да!
Се од што ми запира здивот барем на момент, за мене е уметност.

Хмм кога ке ти залетне залак од ручекот го сметаш за уметност!? Јас иначе кликнав не!:nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom