Дали се графитите уметност

Дали графитите ги сметате за уметност или не?

  • Да

    Гласови: 183 93,4%
  • Не

    Гласови: 13 6,6%

  • Вкупно гласачи
    196
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Немој на некој да му паднало на памет да напише Ѕинго ***** напред Вардар. (иако тоа е супер парола). Мислам на уметнички дела, и ве молам без гуглање, она што вие ќе најдете низ вашите населби по вашите ѕидови... закачетe, да го видиме.

Одиме... ова е сликичка која јас пред една недела од прилика ја фатив пред Универзална сала... релативно нов цртеж. Одлично сработен...

 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
[/IMG]

( сликано во Полска од страна на брат ми )
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1




Сликано од мене во соседната соба, поздрав систер :pipi:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308

Дали овде пишува Вардар? како и да е ми се допаѓа особено заради идејата дека пишува Вардар....

Посветено на директорката по повод повторувањето на втора година :) или така ми личи.

Некој кул нокт :)
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Дали графитите ги сметате за уметност?

Дали графитите (ама вистинските графити, а не обичните чкрапаници со спреј или четка по ѕид) ги сметате за уметност, или вандализам?


Еве пример за она што јас го сметам ГРАФИТ:
 

Attachments

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Има графити од кој ми застанува здивот. Нормално дека се уметност, алал да му е на тој што ги прави. Сега нормално, кај нас се цртаат без резон но сепак се многу убави!
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Еве според мене, ќе си кажам дека графитите се чиста уметност, од проста причина што ретко кој има такви способности од обичен збор да направи нешто што од скоро секој аспект наликува на слика. За тоа треба, не само дарба, туку и малку тренинг.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
84
Поени од реакции
2
da sekako.. umetnsot.. no sepak, (za zal) poveketo i ne gi smetaat i odobruvaat.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559


ако е ова уметност зошто да не е и графитот
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Дa.Пред некој ден гледaв нa телевизијa грaфити од Пеле,РоХaлдинио,Мaрaдонa и други беa кaко вистинскa сликa ...толку реaлно...толку вистинско :pipi:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
повеќе се бунат за графитите дека се цртани на јавна сопственост

иначе секако дека графитите се уметност
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
Еве според мене, ќе си кажам дека графитите се чиста уметност, од проста причина што ретко кој има такви способности од обичен збор да направи нешто што од скоро секој аспект наликува на слика. За тоа треба, не само дарба, туку и малку тренинг.

Се согласувам со се, освен со болдираното, мислам за стварно добар графит треба ептен добар тренинг.
Јас сум голем обожавател на графити и нормално ги сметам за уметност.. . Си цртам уште од мали нозе и затоа сега донекаде и ме бидува.. .имаше тема за `ваши графити` .. . ако ми текне некогаш ке стаам некое мое дело ..

поз.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.133
Да, но не сите. Пример оние со напишано име во обичен “фонт’’ (ко да го горел со цигара ѕидот:pos:) - не. Но еве на пример некој ставил некоја одлична мисла - и тоа е уметност. Ама сепак најмногу ги сакам оние само цртежи - без текс.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Да, но не сите. Пример оние со напишано име во обичен “фонт’’ (ко да го горел со цигара ѕидот:pos:) - не. Но еве на пример некој ставил некоја одлична мисла - и тоа е уметност. Ама сепак најмногу ги сакам оние само цртежи - без текс.
Болдираното... Има тема која се вика [thread=315]Графити во пишана форма[/thread]. Насловот е идиотски малку, ама за да се знае за што се работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom