Дали секогаш треба да се кажува вистината?

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Што мислите дали е добро да постојат некои корисни лаги, или секогаш, ама баш секогаш треба да се зборува вистината и само вистината? Мислам дали вреди во денешно време да ја зборуваш вистината? Па мислам не постои човек што не излажал барем еднаш дневно...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
НИшто порационално од корисна лага. Иако сум на страна на вистината - секогаш сум спремен да излажам ако знам дека лагата е корисна.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Иако сум многу искрена личност и никогаш немам задни намери, мислам дека некогаш е подобро да се снајдеме со по некоја ситна лага во ситуации кога сме во "клинч".
Значи, не зборам за лаги од типот на правење заговори, шпекулации, правење филмови... едноставно некогаш работите се комплицираат сами од себе, а г'зето ни гори...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
И јас сум за вистината ... ама па секако дека без лаги никој не може, од оние малите со кои не наштетуваш никому, и во умерена доза да не прерасне ептен во навика.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
59
Поени од реакции
5
Ja posteno da si pocnam uste od prva poraka..
neam "svesna" namera da lazam, ma da koga ke razmislam.. mnogu cesto mi se slucuva da lazam za sitnici..

jebiga.. site lazat.. a koj ne misli taka, si se laze samiot sebesi
taka da, i da ve izlazam nekad.. ne ke da e so losa namera :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Sekoj se nashol vo situacija koga moral da izlaze i ako ne povreduva nekogo lagata, ja opravduvam... makar shto nishto ne ostanalo skrieno i mora da ima posledici, bez razlika dali e sitna lagata ili ne... Ne sakam da lazam i mnogu retko mi se sluchuva da mamam :D
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Fortune, moram da te iskoregiram, barem za mene ... jas koga lazam, lazam ubavo...pa moze so nekoi isklucoci (na koi ne se sekavam, ama da ne e epten deka se falam) da mi se fatila lagata ... toa ti e sposobnost neli? :lol: :lol: :lol:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
divine напиша:
Fortune, moram da te iskoregiram, barem za mene ... jas koga lazam, lazam ubavo...pa moze so nekoi isklucoci (na koi ne se sekavam, ama da ne e epten deka se falam) da mi se fatila lagata ... toa ti e sposobnost neli? :lol: :lol: :lol:
Pa dobro, sekoj se trudi da izlaze dobro :D No, koga-togash se doznava :D Onoj koj laze treba da pamti shto izlazal, zatoa shto ke dojde vo situacija koga ke sfati deka zaboravil shto izlazal :D
Ili pa postojat dobri lazgovci koi duri pochnuvaat da im veruvaat na svoite lagi i ja zaboravaat vistinata :D
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Најлошо е да се лажеш самиот себе си :?
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Збореле или не збореле вистината, лагата секогаш се открива. Верувајте. Ова од лично искуство го кажувам. :wink:
Така да, боље од прво да си со чисти раце и нозе, па ондак и ако ги прљаш знаеш дека не си лажел. :lol:

Ај шо зборам и ја, се зависи во ова време. Прај шо ќе прајш важно е да си среќен. А ако лагата те прави среќен, врти сучи лажи еби му матер. Еден живот имаме.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
236
Поени од реакции
1
Ne lazam, ama ponekogas im go kazuvam na lugeto ona sto sakaat da go slusnat mislam deka e ferrrr
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Ја лажам - сушам. И по некоја вистина кажувам, за тие што знаат да ја разберат.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Re: Дали секогаш треба да се зборува вистината?

AuRoRa напиша:
Што мислите дали е добро да постојат некои корисни лаги, или секогаш, ама баш секогаш треба да се зборува вистината и само вистината? Мислам дали вреди во денешно време да ја зборуваш вистината? Па мислам не постои човек што не излажал барем еднаш дневно...
Секогаш треба да се зборува вистината.. и вреди да се зборува вистината.. лагата кога тогаш ќе се открие.. само што ти нема да си ист во очите на тој што си го лажел.. ама понекогаш треба да се користи и лагата како алтернатива кога немаш излез секако :wink:
побогу нема човек кој не излажал :lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom