Дали престој Бугарија влегува во 90/180 дена?

Т

Триптико

Гостин
Да. Иако не се во Шенген зона, нивните визи се истите.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Да, имаш право да престоуваш 90 дена за пол година-180 дена.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Во шенген мојш да сејш 90/180 дена а Бугарија, Романија, Кипар и Хрватска имет секоја свој посебен период од 90/180 дена, шо значит дека не влегвет во лимитот од шенген.
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Планирам да одам во Бугарија на 16 сега за еден викенд. Пасошот ми истекува на 13 април дали би имало проблем бидејќи нема 90 дена до истекување .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom