Дали пивото е алкохол?

Дали пивото е алкохол?


  • Вкупно гласачи
    261

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
според мене пивото е алкохол, мислам и на самата амбалажа пишува дека има алкохол во него, мислам дека скопското е едно од најалкохолизираните пива во европа, кога и дојдоа на девојка ми на гости едни французи се зачудеа што пијат оти таму нивните се максимум до 3-4% алкохолизирани тука не знам скопсково колку е али мислам дека е над 7-8%
а да се осигураме дека е алкохол можете да проверите со тоа што ке му дадаете литро-две на некој антиалкохоличар и ке видите дека ке го фати.
а и башка појкето од пијанствата се од алкохол.
знам на мене што сум проверил од 8 текили ништо не ми беше а од 5 лименки од пола литро скопско неможев ни да станам...
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
јахутерминал напиша:
Кажав и пак ќе кажам дека пивото:
-содржи алкохол ама не е во целост алкохол нормално, содржи и хмељ, вода итн итн... Така да одговорот ми е ДА (делумно).
-може и да не содржи алкохол што го прави безалкохолен пијалак (има такви пијалоци сум видел во супермаркет).
Значи Диме на анкетава требало да ставиш уште една опција, и ДА и НЕ. Инаку овака нема смисол.
одговори можат да бидат само да(алкохолен) и не(неалкохолен). како тоа мислиш трета опција да и не(алкохолен, ама безалкохолен)?!?!?!
што тропате? пивото содржи алкохол? да-епа?!?
Димитар напиша:
Ајде за анкета ми е.... чекам 20-30 гласа...
имаш 30че што гласале за да. -)) наша победа. немаше место за пораз.. -)))
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Necrophilia напиша:
според мене пивото е алкохол, мислам и на самата амбалажа пишува дека има алкохол во него, мислам дека скопското е едно од најалкохолизираните пива во европа, кога и дојдоа на девојка ми на гости едни французи се зачудеа што пијат оти таму нивните се максимум до 3-4% алкохолизирани тука не знам скопсково колку е али мислам дека е над 7-8%
а да се осигураме дека е алкохол можете да проверите со тоа што ке му дадаете литро-две на некој антиалкохоличар и ке видите дека ке го фати.
а и башка појкето од пијанствата се од алкохол.
знам на мене што сум проверил од 8 текили ништо не ми беше а од 5 лименки од пола литро скопско неможев ни да станам...
Скопско содржи 4,9% проценти алкохол и 11% екстракти,чисто информативно да кажам,пошто сите се во заблуда дека е 11% алкохол!
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Пива има од безалкохолни до некои што содржат по 12% алкохол

Онака па ако седнеме на по едно-две.. и не се смета дека сме пиеле алкохол
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ма не гласам, пивите дембелејаТ.
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
kpbKENGUR напиша:
одговори можат да бидат само да(алкохолен) и не(неалкохолен). како тоа мислиш трета опција да и не(алкохолен, ама безалкохолен)?!?!?!
што тропате? пивото содржи алкохол? да-епа?!?

имаш 30че што гласале за да. -)) наша победа. немаше место за пораз.. -)))
Мислам во некои случаи е алкохол (делумно), во некој не е алкохол. За таква опција зборувам.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Пивото не е алкохол, пивото е алкохолен пијалок, можеби и најстар.

Или ако поконкретно сакате точна дефиниција од мојот стручен предмет по технологија на пијалоци: Пивото е слабо-алкохолен пијалок кој се добива со алкохолна ферментација на слад т.е јачмен, хмељ и вода под дејство на пивски квасец.

Во некои земји дел од сладот се заменува со т.н несладувани суровини кои се викаат сурогати и се експериментира за да се добие различен вкус на пијалокот.

Инаку просечното количество на алкохол во едно пиво се движи од околу 3-4%.
На моето прашање колку најмногу проценти алкохол може да содржи едно пиво, професорот одговори - околу 10% и тоа е наречено темно пиво.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
леле, аман, не е алкохол. содржи алкохол.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Добро, најверојатно Димитар сакал да праша дали го сметаме за алкохолен пијалок.
А не од хемиски аспект, алкохол...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
4.059
Поени од реакции
2
Мислам дека пивото е алкохол во секој случај .:toe:
Но и многу хранлив пијалак и ефикасно лекарство за бубрези и нерасположение
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Garfield напиша:
Ма не гласам, пивите дембелејаТ.
Пивото не дебелее,само отвара апетит:retard

Многу боли глава ако се начукаш од пиво и многу црни дупки во мозокот отвара.
Пивото е алкохол,кој треба да се пие:cug:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
NaTaLi напиша:
леле, аман, не е алкохол. содржи алкохол.
тоа што содржи го прави неалкохолен пијалок?
значи пивото содржи алкохол и е неалкохолен пијалок?:glup!:
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Пивото е воедно алкохол и алкохолен пијалок. Алкохол е оти во себе содржи алкохол (делумно), ама има и други додатоци. А додека пак алкохолен пијалок е оти содржи алкохол. А добро која е поентата на оваа суперглупава тема?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
јахутерминал напиша:
Пивото е воедно алкохол и алкохолен пијалок. Алкохол е оти во себе содржи алкохол (делумно), ама има и други додатоци. А додека пак алкохолен пијалок е оти содржи алкохол. А добро која е поентата на оваа суперглупава тема?
:ban?: за вакви испади се оди во затвор.... темава е за докажување :baeh:

И ајде не дека се сомневав, но, сега можам дефинитивно да се прогласам за победник... нели Бушав
, Нинџа
?

Сериозно: многу често од пијачите се користисти реченицата „Пф, пивото го сметаш за алкохол?“

Изгледа повеќето го сметаат....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom