Дали можеби се билда наталитетот на Албанците во Македонија?

Статус
Затворена за нови мислења.
R

Rigel Kent

Гостин
Ти можеш да тврдиш дека си дошол од иднината, тоа е твое право но тоа не мора да значи дека е вистина. Ете бидејќи мене Редбул ми е платежно средство, купи едно картонче и донеси кај мене дома, а за возврат ќе прошетаме во мојата населба. Пази клучен збор, населба и тоа на периферијата на скопје. Не е ни рурална средина дури. Ќе тргнеме од мојата куќа и ќе пешачиме 10 минути во која сакаш насока, а јас ќе ти најдам барем 3 куќи со повеќе од 5 деца. Ете ова е јавна понуда, колку да те просветлам.

Моменталниот рекорд го држат 2 семејства со по 11 деца. А да не го палам моторчето па да те возам по селава од планина, каде што се чуваат овци во трла сеуште. Сум шетал летово, се нагледав доволно за цел живот.
Жалам , ама ти живееш со Косовари.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Мислам дека дел од децата се губат поради ненавременото запишување на учениците. Не знам дали тоа сега е регулирано со некој нов закон, но сум сретнал многу случаи каде родителите, од најразлични причини, на своите деца решаваат да им го одложат запишувањето во прво одделение за една година.

Но сепак, 27% ми изгледа прилично голема бројка. Тоа би значело дека секое четврто Албанче не се запишува на време на училиште. И покрај сите културни разлики и исселувањето, ова е голема разлика.

Нема ништо да ме чуди ако навистина се работи за забошотување.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас тврдам дека тие во руралните средини масовно се иселуваат. Прошетајте по нивните села и ќе видите убави куќи(да не речам палати) со спуштени ролетни цела година.
Да точно дека и голем број се иселуваат, но сепак и голем број остануваат ........... од 5 деца ако две се иселат пак ќе останат 3, а тие 3 пак ќе создадат по 5 деца 3х5=15 ......... ;)
Имам роднина кој работи во здравство и имаат податоци на работа на која трудница која бременост(дете) и е по ред и едно да ти кажам кај Македонките една од 100 раѓа 3то дете, а кај Албанките секоја трета оди на 3то или 4то дете .......... ова се валидни податоци од болница ! ;)
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Pad ima segde kade ima Albanci vo posledno vreme , i toa fakt .
Albanija ima ,kolku vo posledniov popis ? Pomalku od 3 miliona , no bez diaspora , znaci samo vo Grcka gi imas 1 milion Albanci vo ovie posledni 20 godini , i tie ne se registrirani vo popisot , isto tolku imas i vo Italija , i po drugite zapadni zemji , i ne-e mal brojot na diasporata .
 
R

Rigel Kent

Гостин
Да точно дека и голем број се иселуваат, но сепак и голем број остануваат ........... од 5 деца ако две се иселат пак ќе останат 3, а тие 3 пак ќе создадат по 5 деца 3х5=15 ......... ;)
Имам роднина кој работи во здравство и имаат потадоци на работа на која трудница која бременост(дете) и е по ред и едно да ти кажам кај Македонките една од 100 раѓа 3то дете, а кај Албанките секоја трета оди на 3то или 4то дете .......... ова се валидни податоци од болница ! ;)
Јас ти давам реални податоци , кој ги знам, се иселуваат :). Инаку од тие 3 деца од твојот пример кои остануваат овде , од нив ќе заминат 2 и ќе остане еден да ги чува куќите. Чист реален пример.
--- надополнето: 5 јануари 2013 во 13:51 ---
Pad ima segde kade ima Albanci vo posledno vreme , i toa fakt .
Albanija ima , kolku vo posledniov popis ? Pomalku od 3 miliona , no bez diaspora , znaci samo vo Grcka gi imas 1 milion Albanci vo ovie posledni 20 godini , i tie ne se registrirani vo popisot , isto tolku imas i vo Italija , i po drugite zapadni zemji , i ne-e mal brojot na diasporata .
Овде не сметаме дијаспора , тие си фатиле друг пат.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Masovno se vrakaat od Italija a posebno od Grcka vo posledno vreme . Znaci idniot popis mozno e da se duplira brojkata .
 
R

Rigel Kent

Гостин
Е ај сега, не е плаво туку сино..
Па да сметаме од светло сино до темно сино. Секој регион си е специфичен.Ако ти живееш во такво опкружување тогаш ти верувам. Во моето опкружување нема албански семејства со 8 деца, туку со многу помалку.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Пер можеш да цепидлачиш колку сакаш, како што реков ти си градско дете и ја знаеш градската слика. Ела по селава да те прошетам па ќе го смениш мислењето одма. И заеби тоа албанци косовари, ист народ е тоа. Ист јазик, иста религија, исти обичаи. Да не беше таа пуста граница, ќе беа и иста држава ама ете..
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Pad ima segde kade ima Albanci vo posledno vreme , i toa fakt .
Albanija ima , kolku vo posledniov popis ? Pomalku od 3 miliona , no bez diaspora , znaci samo vo Grcka gi imas 1 milion Albanci vo ovie posledni 20 godini , i tie ne se registrirani vo popisot , isto tolku imas i vo Italija , i po drugite zapadni zemji , i ne-e mal brojot na diasporata .
Според Википедија само на Балканот(западен Балкан-Албанија, Македонија, Црна Гора, Косово и јужна Србија) има 5-6 милиони Албанци, плус во Грција накај 1 милион, тие во Турција(колку и да се) не се ставаат во рачун бидејќи се во голема мера Туркизирани веќе(особено младите генерации), во Италија накај 1 милион, Швајцарија 200-300 илјади, Германија, Австрија, Скандинавските земји, Франција, земјите на Бенелукс, Британија, САД и.т.н.
Сума сумарум накај 10 милиони Албанци на планетава, исто колку и Срби(колку за споредба) ............. зборам за на светско ниво, не само за на Балканот !
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ал е во право прошетај по Албанските села и ите-како сеуште ги има Албански семејства со повеќе од 2 деца односно со по 3-4-5... е сега модерните градски Албанци секако дека не чуваат по толку деца, збориме за рурални краишта !

Гледаме дека и Македонци има што чуваат по 8-10 деца, ама тоа не е репер.
Колку албанци живеат по руралните места, а колку се преселуваат по градовите.

Факе е тоа што самите албанци регистрираат по околу 7500-8000 новороденчиња од 2004 г. наваму (претходно по 9000-10000), што одговара на 14-15 промили наталитет просечно, што не генерира природен прираст. Ако се земе дека нема 25-30% од тие регистрираните новороденчиња (децата не идат сами во странство, туку фамилијарно), прашањето од суштинско значење е дали има навистина 20% албанци во Македонија.

Што ќе се случи ако Македонците секоја година регистрираат свои новородени во Македонија од македонската емиграција од Австралија (3000 деца), од Канада и Сад (пак 3000 деца), од Германија (1000) од Италија (1500 деца), од Шведска, Австрија....
Ти самиот трубеше дека имало 1/3 од првачињата биле Албанци, изгледа се информираш од Љубчо Бугарчо.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Абе остај ти изолирани случаи, земи преброј ама реално, гледајќи со свои очи. Заеби политичари и весници. Прошетај низ едно албанско село и преброј ги семејствата со над 5 деца, а потоа прошетај низ македонско село и направи го истото, па спореди ги резултатите, да видиш каде лежи зајакот.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Пер можеш да цепидлачиш колку сакаш, како што реков ти си градско дете и ја знаеш градската слика. Ела по селава да те прошетам па ќе го смениш мислењето одма. И заеби тоа албанци косовари, ист народ е тоа. Ист јазик, иста религија, исти обичаи. Да не беше таа пуста граница, ќе беа и иста држава ама ете..
Морам да те исправам , има голема разлика во нив , како и во секоја нација. Староседелците Албанци во Македонија се разликуваат многу од Косоварите. А пак сите овие се разликуваат од Албанците од Албанија (јужна). Сум видел и сум констатирал , сум разговарал со сите нив.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Има разлика жими овој светецов во гаќи. Кога ќе дојде бајрам и ќе почнат да фрчат пиштоли и автоматски пушки, ела разликувај ги.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Пер можеш да цепидлачиш колку сакаш, како што реков ти си градско дете и ја знаеш градската слика. Ела по селава да те прошетам па ќе го смениш мислењето одма. И заеби тоа албанци косовари, ист народ е тоа. Ист јазик, иста религија, исти обичаи. Да не беше таа пуста граница, ќе беа и иста држава ама ете..
Баш тоа и го дискутираме. Албанците од Косово според регуларниот нивен попис од 2011 г. испаднаа скоро исто колку и според пописот на Милошевиќ од 1991 г., што значи немаат голем прираст. И таму во селата раѓаат по 4-5 деца, исто како и во Албанија. Ама сепак во Албанија по најновиот попис испаднаа многу помалку од она што беа 2001 г. Зарем и статистиките на Косово и Албанија не се во право, а ти си во право??? :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom