Дали можеби се билда наталитетот на Албанците во Македонија?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Тие од руралните средини масовно се иселуваат(со се деца) , додека тие во градовите поретко.
Зависи што подразбираш под "масовно". 3 деца во странство, уште 5 во колевка. Не треба да си нобеловец за да го пресметаш резултатот.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Работата се балансира.. Само затоа што од една чаша си префрлил пола од водата во друга чаша не значи дека водата ја снемало, таа е едноставно дислоцирана. Плус, бројот на запишани првачиња не е мерило за наталитетот кај албанците, во руралните средини кај нив сеуште е табу децата да одат на школо, посебно женските.

Чисти глупости. Сите одат во основно училиште, дури и од најоддалечените планински села децата им ги носат на училиште со организиран превоз.
Не знам ти во кој свет живееш, а ми изгледа и ти дека си еден од нив. :)
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Во светот чии комшии се албанци во радиус од 2км. Можете да јадете трици колку сакате, тоа што вие го дознавате само од весници и ТВ, јас го гледам секојдневно на улица. Прошетајте малку, погледнете ја реалната ситуација пред да се правите експерти и да се удирате во гради преку тастатура.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Во светот чии комшии се албанци во радиус од 2км. Можете да јадете трици колку сакате, тоа што вие го дознавате само од весници и ТВ, јас го гледам секојдневно на улица. Прошетајте малку, погледнете ја реалната ситуација пред да се правите експерти и да се удирате во гради преку тастатура.

А мене не ми се комшии Албанци? :pos:
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Очигледно не, или пак си градско дете штом немаш видено семејство со над 6 деца. Треба да прошеташ надвор од границите на градот, таму кај што нема асфалт можеби. Тогаш дојди да дискутираме за наталитет и обичаи.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Во светот чии комшии се албанци во радиус од 2км. Можете да јадете трици колку сакате, тоа што вие го дознавате само од весници и ТВ, јас го гледам секојдневно на улица. Прошетајте малку, погледнете ја реалната ситуација пред да се правите експерти и да се удирате во гради преку тастатура.
Моето опкружување не е такво , а ти кажи каде живееш па да процениме.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Наталитетот кај Албанците сеуште е солиден, не сите ама сеуште има голем број на Албанки кои одат на 2+ деца !
Но како резултат на еманципацијата и образованието на младите Албанци и Албанки во иднина не очекувам да имаат нешто посебно јак наталитет како во минатото и за едно 2-3 децении и они ќе почнат да одат надоле со бројките т.е. да имаат повисок морталитет отколку наталитет, нешто што веќе на нас и на многу други нации им се случува во моментов !
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Во светот чии комшии се албанци во радиус од 2км. Можете да јадете трици колку сакате, тоа што вие го дознавате само од весници и ТВ, јас го гледам секојдневно на улица. Прошетајте малку, погледнете ја реалната ситуација пред да се правите експерти и да се удирате во гради преку тастатура.
Никој не ти вика дека немаат наталитет..имаат. Ама не им е толку екслозивен као што ти а и они сакаат да го прикажат. Ај не веруј на нас,ама веруј на официјални извори и ствари. Со години трубат дека на Косово ги има 2 милиона а во Албанија 3 и пол милиона .. ама кога ги пришрафија за јајца од ЕУ искочија други некои бројки,а не нивните бајки..па така на Косово искочија 1.6 милиони,а во албанија нешто малце под 3 милиони. И во Македонија им е исто,па не за џабе го растурија пописот,зар ги сметаш за глупи ? него знаат дека од 2002 пописот надуваа нереални бројки искочија 25% и сега на овој сигурно ќе беа под тој процент...така само ќе им отидеше нивната политика низ вода.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Така велеа и на Косово, дека имале наталитет од 25 промили, дека ги имало 2,2 - 2,5 милиони, но кога со Еулекс извршија реален попис 2011 г., испадна дека имало 1,6 мил. Албанци на Косово, скоро исто колку пописот на Милошевиќ од 1991 г. кого албанските косовари не го признаваа.
Kosovo ima poveke od 2.2 milioni ziteli ., logiraj malce .
Vo vremeto na Milosevic kolku Albanci se iselija privremeno vo stranstvo , mislam na ne dolg period i ne od starive genarcii koi se gastarbeiteri i koi imaat polivina od niv stranski pasosi , tuku ovie denesnite koi se privremeno u stranstvo vo ovie poslednive 15 godini ?
Popisot ima mogu greski a vo nekoi gradovi e i smesen , koi najverovatno ke se obnovi sprema toa sto procitam.
Zamilsi , srpskite oficailani stranici pisuvale deka ima Pristina poveke od 500.000 ziteli , a vo popisot nema ni 200.000 , i taka ispaga duri Prizren da ima poveke stanovnistvo od Pristina :)
I nema nikakva vrska tuka so Eulex.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Никој не ти вика дека немаат наталитет..имаат. Ама не им е толку екслозивен као што ти а и они сакаат да го прикажат. Ај не веруј на нас,ама веруј на официјални извори и ствари. Со години трубат дека на Косово ги има 2 милиона а во Албанија 3 и пол милиона .. ама кога ги пришрафија за јајца од ЕУ искочија други некои бројки,а не нивните бајки..па така на Косово искочија 1.6 милиони,а во албанија нешто малце под 3 милиони. И во Македонија им е исто,па не за џабе го растурија пописот,зар ги сметаш за глупи ? него знаат дека од 2002 пописот надуваа нереални бројки искочија 25% и сега на овој сигурно ќе беа под тој процент...така само ќе им отидеше нивната политика низ вода.
Чекај бе, ти сакаш да ми поделиш совет да верувам на Сител и Телма повеќе од што им верувам на своите очи? Fuck logic..
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Моето опкружување не е такво , а ти кажи каде живееш па да процениме.
Ал е во право прошетај по Албанските села и ите-како сеуште ги има Албански семејства со повеќе од 2 деца односно со по 3-4-5... е сега модерните градски Албанци секако дека не чуваат по толку деца, збориме за рурални краишта !
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ал е во право прошетај по Албанските села и ите-како сеуште ги има Албански семејства со повеќе од 2 деца односно со по 3-4-5... е сега модерните градски Албанци секако дека не чуваат по толку деца, збориме за рурални краишта !
Јас тврдам дека тие во руралните средини масовно се иселуваат. Прошетајте по нивните села и ќе видите убави куќи(да не речам палати) со спуштени ролетни цела година.
--- надополнето: 5 јануари 2013 во 13:44 ---
За Албанија што правиме? Таму има пад .
--- надополнето: 5 јануари 2013 во 13:45 ---
Based on the preliminary results, the total population of Albania is 2,831,741. According to the 2001 Population and Housing Census, the population of Albania was in 2001 equal to 3,069,275. The comparison of the figures shows that the population of Albania has decreased by 7.7% in about ten years. Large scale emigration and fertility decline are supposed to be the main causes of the observed population decrease.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Зависи што подразбираш под "масовно". 3 деца во странство, уште 5 во колевка. Не треба да си нобеловец за да го пресметаш резултатот.
Сакаш да кажеш дека секоја Албанка раѓа по 8 деца во Македонија?!
Таков наталитет нема никаде, ниту во афричките земји, зошто би имале наталитет од 40 промили, што никаде ВО СВЕТОТ го нема.

Според статистика, наталитетот на албанците од 2004 г. наваму е 14-15 промили, што одговара на нешто помалку од 3 деца во просек да роди една жена.

Ако одиме со училишната статистика, од тие што ги пријавуваат како новороденчиња, се запишуваат 25-30% помалку секоја година во училиште, со изговор дека се иселуваат во странство.


....“Иселувањето во странство е причина за намалениот број првачиња и во струшките основни училишта. Неодамна, Џеми Хајредини, раководител на Секторот за образование во општина Струга изјави дека стружани се селат во западноевропските земји и во Америка.
- Родителите ги отпишуваат децата од нашите училишта зашто заминуваат во странство. Само во последниве три години бројот на ученици се намалил дури за 30 отсто - и кај македонската и кај албанската етничка заедница - вели Хајредини...(http://www.dnevnik.com.mk/print.asp?ItemID=9C9149C1491F2D41868EA2EDB32F4887 ).

Ама прашањето е дали ако од секоја нова генерација се иселуваат 30% секоја година во странство, има 20% Албанции во Македонија?!

На еден хрватски форум луѓето се прашуваа дали можеби Албанците ги запишувале и децата родени во странство како новородени во Македонија.

Многу прашања без одговор....
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Ти можеш да тврдиш дека си дошол од иднината, тоа е твое право но тоа не мора да значи дека е вистина. Ете бидејќи мене Редбул ми е платежно средство, купи едно картонче и донеси кај мене дома, а за возврат ќе прошетаме во мојата населба. Пази клучен збор, населба и тоа на периферијата на скопје. Не е ни рурална средина дури. Ќе тргнеме од мојата куќа и ќе пешачиме 10 минути во која сакаш насока, а јас ќе ти најдам барем 3 куќи со повеќе од 5 деца. Ете ова е јавна понуда, колку да те просветлам.

Моменталниот рекорд го држат 2 семејства со по 11 деца. А да не го палам моторчето па да те возам по селава од планина, каде што се чуваат овци во трла сеуште. Сум шетал летово, се нагледав доволно за цел живот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom