Дали мислите дека во денешно време постои вистинска љубов?

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Vistinska ljubov ??
Abe kako pomladi deca vo osnovno ili vo sredno, da, se slucuva epten nekoja zenska da se zatreska silno vo nekoe momce ili nekoe momce da se zatreska silno vo nekoe devojce ..... no takvite vrski se povekje kako simpatii i pocnuvaat, a i zavrsuvaat povekje na prijatelska, a ne na ljubovna baza !!!
Megjutoa covek otkako kje go prebrodi tinejdzerskiot period, stanuva pozrel i poinaku razmisluva, za razlika od razmisluvanjata koi gi imal na 13, 15 ili 18 god. !!!
Ne znaci deka sekoja druzba pomegju eden maz i edna zena, zboram za vozrasni licnosti, a ne za pubertetliski tinejdzeri, ne znaci deka takvata druzba e ljubovna i seksuoloska. Moze da bide i cisto prijatelska ili kolegijalna(delovna) !!!
No ipak kraj kraeva mazite kako mazi vo zenite gledaat pred se seksualen objekt, a potoa intelektualno zivo sustestvo, koe se obrazuva, raboti, zarabotuva, ragja i cuva deca i.t.n.
Mazite vo zenite gledaat pred se seksualen objekt vo koj "popravilo" neli treba i moze da se ispraznat(vo seksualoska smisla), a zenite na mazite im gledaat prvo vo dzebot, a potoa gi gledaat nivnite karakteri, izgled i sl.
Taka da jas licno ne veruvam deka deneska postoi vistinska i vecna ljubov, mozebi postoela nekogas porano koga baba mi i dedo mi bile mladi, pa bile zatreskani eden vo drug, se zele, oformile dom/semejstvo i seuste se vo brak(preku 60 god. vo brak), a imaat po skoro 90 godini, ova kako primer go posociv za vistinska i vecna ljubov, no deneska vo denesninava se e izprevrteno pa taka i vistinskata ljubov nekade odletala daleku vo nebesata !!!
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
105
Поени од реакции
37
Само една љубов е вистинска... Сето друго е утеха споед мене...
Не се согласувам со тебе, ако е вистинска таа љубов зошто на крајот нема да бидеш со таа личност?! Вистинска љубов подразбира да се сакате и двајца, да се почитувате, да знаете како да комуницирате и да ги делите вашите работи .. и на крајот да останете заедно после се.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
neka sum bogat i neka bidam nesakan vo bmw 7 ;), samoto toa sto si bogat sto imas pari ednostavno site vrati ti se otvoreni normalno e deka nesto dobivas nesto gubis ama zamisli da si siromav poln so lubov ama sekojdnevno da se boris za egzistencija
--- надополнето: Jul 21, 2011 5:38 PM ---
tocno e imase eden bogatas bas na ovaa tema progovori na 45 godini mislam bese so eden kup zeni znaese deka site so nego se samo zaradi pari ali vika parite ne mi ja kupuvaat srejkata ali me pravat pomalku nesrejken
Vidi batka, vo pravo si za ova sto si go napisal i jas poznavam mnogu takvi lugje, koi istoto go velat:
Parite ne mi ja kupuvaat srekjata, no sepak me pravat pomalku nesrekjen !!!
No so pari mozes da kupi bilo sto, no ne i covecko sustestvo, kad-tad toa sustestvo kje saka da se oslobodi od tebe t.e. kje te napusti, a prethodno dobro kje te izriba finansiski !!!
Ako nekoja zena te saka vistinski kako maz, togas kje legne so tebe i bez pari, no ako nekoja ne te saka, no poradi toa sto imas pari t.e. si ja kupil, pak kje legne so tebe, no koj od kogo pravi budala tuka ?? Dali mazot e budala ili zenata sto legnuva so nekoj sto ne go saka, samo zaradi parite ?!
Plus aj da receme kje si kupis devojka, no kolku vreme kje mozes da ja poseduvas, edna vecer, tri veceri, mesec dena ?!
Vecno nemozes, bidejkji koga dzepot kje ti se isprazni kje dobies samar t.e. korpa, NEMA VISE !!! CIAO
Osven ako nekoj ima sopstven naften izvor, e toa e vekje druga rabota, ama za zal ovdeka kaj nas nema nafta !!!
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Vidi batka, vo pravo si za ova sto si go napisal i jas poznavam mnogu takvi lugje, koi istoto go velat:
Parite ne mi ja kupuvaat srekjata, no sepak me pravat pomalku nesrekjen !!!
No so pari mozes da kupi bilo sto, no ne i covecko sustestvo, kad-tad toa sustestvo kje saka da se oslobodi od tebe t.e. kje te napusti, a prethodno dobro kje te izriba finansiski !!!
Ako nekoja zena te saka vistinski kako maz, togas kje legne so tebe i bez pari, no ako nekoja ne te saka, no poradi toa sto imas pari t.e. si ja kupil, pak kje legne so tebe, no koj od kogo pravi budala tuka ?? Dali mazot e budala ili zenata sto legnuva so nekoj sto ne go saka, samo zaradi parite ?!
Plus aj da receme kje si kupis devojka, no kolku vreme kje mozes da ja poseduvas, edna vecer, tri veceri, mesec dena ?!
Vecno nemozes, bidejkji koga dzepot kje ti se isprazni kje dobies samar t.e. korpa, NEMA VISE !!! CIAO
Osven ako nekoj ima sopstven naften izvor, e toa e vekje druga rabota, ama za zal ovdeka kaj nas nema nafta !!! :D:D
a tebe dete so ti e celta :), koga ce imas pari ti se vrtat zeni okolu tebe kolku da sakas, zenite sakat edna rabota sigurnos kes i bmw kolice ako saks da ebes prva klasa :), od druga strana ti sakas da i go piknis :), ti kej taja pari cista matematika zavisi so sakas ako sakas prolzano ce najdes takvo ako baras za stalno i takvo ce najdes rabotata e sto sakas.
Vo sekoj slucaj poubo e da si bogata kade kade.
jas do sega site zenski so sum gi fatil sum gi fatil so 101 :), i so edno kafe e sega ako si dobar ebac ce sedat so tebe ako ne jebiga to e zivot.
Sega poveketo devojki gledaat na tvojata imotna sostojba otkolku kako si po tabiet. Bar za Skopje a i vo ohrid e gore dolu isto.
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 21:56 ---
Човек може да се заљуби само еднаш?
Why do you think so?
ednas da ama i vtor pat sigurno (y)
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
a tebe dete so ti e celta :), koga ce imas pari ti se vrtat zeni okolu tebe kolku da sakas, zenite sakat edna rabota sigurnos kes i bmw kolice ako saks da ebes prva klasa :), od druga strana ti sakas da i go piknis :), ti kej taja pari cista matematika zavisi so sakas ako sakas prolzano ce najdes takvo ako baras za stalno i takvo ce najdes rabotata e sto sakas.
Vo sekoj slucaj poubo e da si bogata kade kade.
jas do sega site zenski so sum gi fatil sum gi fatil so 101 :), i so edno kafe e sega ako si dobar ebac ce sedat so tebe ako ne jebiga to e zivot.
Sega poveketo devojki gledaat na tvojata imotna sostojba otkolku kako si po tabiet. Bar za Skopje a i vo ohrid e gore dolu isto.
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 21:56 ---


ednas da ama i vtor pat sigurno (y)
Vidi batka, tocno e toa deka ima devojki(ne site) koi se prodavaat(taka da se izrazam) za para !!!
No parite denes gi imas, utre mozebi kje gi nemas, sto potoa ?!
A site znaeme deka sekoe masko nemoze da bide jak fraer(vo prav smisol na zbor), ne moze sekoe masko da bide jak ebac, da bide lepotan i.t.n. ne e za sekogo podednakvo darezli prirodata !!! Capito
Ne ima sekakvi maski, nekoi se povekje nadareni fizicki, nekoi psihicki, nekoi pak finansiski ....... sekoj poseduva nekakov kvalitet, no nevozmozno e sekoe masko da gi poseduva site tie kvaliteti: izgled+pamet+para ............. no way
A zamisli masko koe e em grdo, em ne mnogu pametno, em siromasno ili sredina da receme, kako toa masko kje fati zenska i dali voopsto nekad kje fati ????
Seksot e osnovna potreba na sekoj maz, a dali kje stigne do toj seks na ovoj ili onoj nacin e toa e pod znak (?) ama priznavam bez para e mnogu tesko nekoja da legnes, makar i najobicna zenska !!! Ama sekako i parata ne e vecna, utre kje ja nemas, pa kje si ostanes so stapot vo race, JBG se se slucuva !!!
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
тешко е се додека луѓето на сексот гледаат како апетит кога јадеш хамбургер во седмица нема ништо да има......
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.263
Љубовта дефинитивно е вистинска доколку и двете личности се подготвени да ја напуштат својата комфорна зона и / или удобен живот, што води до промена на навиките и начинот на живеење.

Али воопшто за да дојде до вистинска љубов, треба да се биде онака вистинска личност ... и со душа/срце, и со критериуми поради кои решава да биде баш со таа една личност од 7те милијарди у свет. Затоа што само личност може да најде сродна личност.

Треба да се запрашате колку луѓе наоколу се стварно личности, потоа од нив колку се реално сродни личности, а после тоа, зошто нема доволно примери на вистинска љубов кога двајцата решаваат да заборават на својата комфорна зона, заради љубов.

Инаку лесно е да се каже како треба да биде или како вие би постапиле.
Проблематиката е на светски рамки, што половина од луѓето ќе го минат животот без сознанието и чувството што е љубов. Оттука, нема никако да се самопожртвуваат за истата.
За да се дознае „вистинската“ треба да се изгори човек повеќе пати, не?
Како иначе неговиот вкус ќе се изгради, на кои цврсти темели? Цврстината не е во убавината, убавината само и` дава убав изглед.
Да знаеш нешто што сакаш, посебно ако е емотивно, треба истото да го пробаш, иначе како ќе знаеш... Како ќе сакаш некој со кој немаш сврзано 2 реда муабет... тоа е само поставување на маска на нештата како тебе ти одговараат, not seeing the cracks and imperfections.
Исто тука го ставам и градењето на карактер. Ти можеш да сакаш нешто онака платонски, невино, детски.. но веднаш при првото сопнување на некои мали несовршености, сликата се искривува, или се лажеш себеси или него/неа. Како го градиш карактерот, се трудиш на не се сопнуваш од тие мали несовршености. Пошто веќе кога си се сопнал, нема назад. Изградувањето на карактер не те тера да го согледуваш и да замижуваш пред несовршенството, туку да го согледаш и прифатиш истото и да не ти биде главна карактеристика за уништување на сликата на идниот партнер. Секој може да замижи пред искривените слики, ретко кој ги прифаќа. Донекаде тоа е од искривениот холивудизам и филмското платно кое ни налага да живееме по терк на истото сценарио, но најмногу е поради стравот од кој се плашиме дека утре можеби тие несовршенства ќе не запоседнат и целосно ќе ја уништат совршената слика која ја имаме изградено за партнерот. Тука игра огромна улога карактерот. Ако сечиј живот би се базирал повеќе на искуство отколку на бркање на незнам какви нереални соништа (анегдотата- кој бира, мастурбира) тогаш голема е шансата тој човек никогаш да не остане задоволен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: JOE

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
За да се дознае „вистинската“ треба да се изгори човек повеќе пати, не?
Како иначе неговиот вкус ќе се изгради, на кои цврсти темели? Цврстината не е во убавината, убавината само и` дава убав изглед.
Да знаеш нешто што сакаш, посебно ако е емотивно, треба истото да го пробаш, иначе како ќе знаеш... Како ќе сакаш некој со кој немаш сврзано 2 реда муабет... тоа е само поставување на маска на нештата како тебе ти одговараат, not seeing the cracks and imperfections.
Исто тука го ставам и градењето на карактер. Ти можеш да сакаш нешто онака платонски, невино, детски.. но веднаш при првото сопнување на некои мали несовршености, сликата се искривува, или се лажеш себеси или него/неа. Како го градиш карактерот, се трудиш на не се сопнуваш од тие мали несовршености. Пошто веќе кога си се сопнал, нема назад. Изградувањето на карактер не те тера да го согледуваш и да замижуваш пред несовршенството, туку да го согледаш и прифатиш истото и да не ти биде главна карактеристика за уништување на сликата на идниот партнер. Секој може да замижи пред искривените слики, ретко кој ги прифаќа. Донекаде тоа е од искривениот холивудизам и филмското платно кое ни налага да живееме по терк на истото сценарио, но најмногу е поради стравот од кој се плашиме дека утре можеби тие несовршенства ќе не запоседнат и целосно ќе ја уништат совршената слика која ја имаме изградено за партнерот. Тука игра огромна улога карактерот. Ако сечиј живот би се базирал повеќе на искуство отколку на бркање на незнам какви нереални соништа (анегдотата- кој бира, мастурбира) тогаш голема е шансата тој човек никогаш да не остане задоволен.
Се согласувам. Вистинската љубов иде над несовршените ситници, а главните работи мораат да бидат близу-совршени. Секако, секој си има свои критериуми за тоа кои работи му се " главни работи " у една врска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom