Феноменот гастербајтер/ка

Дали би се омажиле со гастербајтер

  • Да, за пари или за да емигрирам и јас

    Гласови: 21 23,9%
  • Да, од љубов, убајни...

    Гласови: 30 34,1%
  • Не

    Гласови: 30 34,1%
  • Друго, ќе елаборирам во темата

    Гласови: 7 8,0%

  • Вкупно гласачи
    88

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.804
Поени од реакции
20.137
@Gricko_ кога читам вакви мислења искрено ми се сере не дека не си во право, може и си ама до толку ако е дојдена работата ебате државата и народот во неа. Мило ми е што сум надвор и што со се тоа немора да се замарам независно дали или во колкав процент тоа е вистина. Врти сучи пак ќе дојде дека е подобро да си надвор и со мирна глава.

Истите муабети цел живот ќе се вртат таму. Се нема ништо сменето, нема напредок, абе 25 години исто па исто. Како тргнало и за првата брачна ноќ нека ви воведат некој данок ко турците на времето па бар и за време на свадбите да има за што друго да зборите...

Во Македонија сигурен сум дека има добри и поштени луѓе само дали сето ова вреди е друга работа. Во Австралија секој гледа да си земе некој од својата нација ама од она што е веќе во Австралија, поретко идат во МКД по маж/жена мада ете знам неколку што го направиле и сите се сеуште заедно и си имаат оформено фамилии, така да работи. Интересен феномен што го гледам почесто последните години е свадби меѓу македонски дијаспорци од други држави кој углавно се запознале во МКД во Охрид или Битола. Знам 2 пара каде девојката е македонка растена во Шведска а дечкото нашинец од Австралија. 2та пара живеат во австралија и добро им оди...[DOUBLEPOST=1408864275][/DOUBLEPOST]

Тебе најлесно ќе те омажиме ако решиш да дојдеш во австралија и тоа за милјонер ич не му се секирај.

Neka fala aman ne me mazi :D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
@Nostalgia

Самата веридба, со стројници, дарови, со сите адети е настан за паметење, за свадбата да не зборам: барањето венчаница у пет града, па бирањето дарови за кумот, па играњето пет ора пред зградата наместо три, затоа што невестата не е вратена од фризер, додека циганот ти свири на увото со труба, или пак екстазата кога ќе клекнеш меѓу два тапани!! (y)
Бирократската процедура на средување документи пак е авантура како слегување во центарот на Земјата.

Заебанција на страна: те разбирам зошто сакаш да земеш Македонка, особено ако живееш во Австрија (Австријките се многу разуздани, дури и за моите либерални сфаќања). Љубовта не познава бариери. Со мајка и татко до море, со момче преку море! Најважно е да се сакате, ти неа, таа тебе. Тогаш се’ е можно.
Најлесно е да бидеш искрен, без заткулисни игри демек да видиш дали е со тебе заради тебе или заради нешто друго. Ако некоја е зацепана у тебе, се гледа, ебаго.

Три месеци не се малку. Ден што носи, година не носи.
Јас уште на првата средба со домаќинот знаев дека ќе се земеме, ама пошто живеевме у различни држави мораше да се убрза работата, одма си кажавме се’ што има да си кажеме (т.е. сите срања што не’ имаа заедесено у минатото), имавме секс, готвевме заедно и му реков дека најдобро ќе биде да се земеме, оти таква невеста како мене нема да најде. И толку!
И си живееме среќно и весело :)

пс: на свадбата кога ќе одиш по невестата да ги земеш Агушеви.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Не е само дојдеш во Македонија и да ја земеш таа што прва ќе ја запознаеш, па после да ја враќаш назад кај мајка и. :icon_lol:
Жена се зема од љубов, а не од местото кое тебе ти одговара. :D
 

kelesh

sperminator
Член од
20 август 2014
Мислења
72
Поени од реакции
138
@Nostalgia

Самата веридба, со стројници, дарови, со сите адети е настан за паметење, за свадбата да не зборам: барањето венчаница у пет града, па бирањето дарови за кумот, па играњето пет ора пред зградата наместо три, затоа што невестата не е вратена од фризер, додека циганот ти свири на увото со труба, или пак екстазата кога ќе клекнеш меѓу два тапани!! (y)
Бирократската процедура на средување документи пак е авантура како слегување во центарот на Земјата.

Заебанција на страна: те разбирам зошто сакаш да земеш Македонка, особено ако живееш во Австрија (Австријките се многу разуздани, дури и за моите либерални сфаќања). Љубовта не познава бариери. Со мајка и татко до море, со момче преку море! Најважно е да се сакате, ти неа, таа тебе. Тогаш се’ е можно.
Најлесно е да бидеш искрен, без заткулисни игри демек да видиш дали е со тебе заради тебе или заради нешто друго. Ако некоја е зацепана у тебе, се гледа, ебаго.

Три месеци не се малку. Ден што носи, година не носи.
Јас уште на првата средба со домаќинот знаев дека ќе се земеме, ама пошто живеевме у различни држави мораше да се убрза работата, одма си кажавме се’ што има да си кажеме (т.е. сите срања што не’ имаа заедесено у минатото), имавме секс, готвевме заедно и му реков дека најдобро ќе биде да се земеме, оти таква невеста како мене нема да најде. И толку!
И си живееме среќно и весело :)

пс: на свадбата кога ќе одиш по невестата да ги земеш Агушеви.
kako znaese deka ke se zemete? po sto pozna?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
500
Поени од реакции
159
Мене да ми се укаже шанса за сериозна врска со некоја од дијаспора или странкиња, па веднаш во Македонија ќе се сели. Каква Германија, САД, Канада, Австралија.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Љубовта дефинитивно е вистинска доколку и двете личности се подготвени да ја напуштат својата комфорна зона и / или удобен живот, што води до промена на навиките и начинот на живеење.

Али воопшто за да дојде до вистинска љубов, треба да се биде онака вистинска личност ... и со душа/срце, и со критериуми поради кои решава да биде баш со таа една личност од 7те милијарди у свет. Затоа што само личност може да најде сродна личност.

Треба да се запрашате колку луѓе наоколу се стварно личности, потоа од нив колку се реално сродни личности, а после тоа, зошто нема доволно примери на вистинска љубов кога двајцата решаваат да заборават на својата комфорна зона, заради љубов.

Инаку лесно е да се каже како треба да биде или како вие би постапиле.
Проблематиката е на светски рамки, што половина од луѓето ќе го минат животот без сознанието и чувството што е љубов. Оттука, нема никако да се самопожртвуваат за истата.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
@Nostalgia

Самата веридба, со стројници, дарови, со сите адети е настан за паметење, за свадбата да не зборам: барањето венчаница у пет града, па бирањето дарови за кумот, па играњето пет ора пред зградата наместо три, затоа што невестата не е вратена од фризер, додека циганот ти свири на увото со труба, или пак екстазата кога ќе клекнеш меѓу два тапани!! (y)
Бирократската процедура на средување документи пак е авантура како слегување во центарот на Земјата.

Заебанција на страна: те разбирам зошто сакаш да земеш Македонка, особено ако живееш во Австрија (Австријките се многу разуздани, дури и за моите либерални сфаќања). Љубовта не познава бариери. Со мајка и татко до море, со момче преку море! Најважно е да се сакате, ти неа, таа тебе. Тогаш се’ е можно.
Најлесно е да бидеш искрен, без заткулисни игри демек да видиш дали е со тебе заради тебе или заради нешто друго. Ако некоја е зацепана у тебе, се гледа, ебаго.

Три месеци не се малку. Ден што носи, година не носи.
Јас уште на првата средба со домаќинот знаев дека ќе се земеме, ама пошто живеевме у различни држави мораше да се убрза работата, одма си кажавме се’ што има да си кажеме (т.е. сите срања што не’ имаа заедесено у минатото), имавме секс, готвевме заедно и му реков дека најдобро ќе биде да се земеме, оти таква невеста како мене нема да најде. И толку!
И си живееме среќно и весело :)

пс: на свадбата кога ќе одиш по невестата да ги земеш Агушеви.
А како една горда либералка дозволила да зависи од некој друг?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
А како една горда либералка дозволила да зависи од некој друг?
Сите горди либералки сакаат да зависат од некој. Тоа е тоа прекрасно чувство што многу жени на запад не можат да го осетат и исконски го бараат скокајки од к*р на к*р.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Сите горди либералки сакаат да зависат од некој. Тоа е тоа прекрасно чувство што многу жени на запад не можат да го осетат и исконски го бараат скокајки од к*р на к*р.
Да не бидеме со предрасуди :D нека се искаже либералката :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom