Дали минувањето на времето е движење?

Член од
5 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
Како за пример земете некој предмет(кој стои на исто место) од пред некој временски интервал;Дали минувањето на времето го поместил во моментов или не? (не го земајте во предвид ротирањето на Земјата)
Размислете а потоа ке ве замолам да оставите мислење според вас..
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Не може предметот да се помести, освен ако на него не влијаат надворешните влијанија и елементарните непогоди од типот на ветрови, земјотреси... Значи, доколу телото (предметот) не е под било какво влијание неможе да биде поместено, од проста причина што за таа цел е потребна физичка сила.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Уххх интересна темичка мислиш на времето а?
па како што го сметаме времето со секунди минути часови денови и така натаму ,задржи се на секундите и гледај ја сказалката како се движи можеби ке ти се појасни нешто:lud:
 
Член од
18 март 2006
Мислења
404
Поени од реакции
3
Времето е релативно... тоа е нешто што НЕ ПОСТОИ, затоа неможеме да го споредуваме со предмети и такви нешта. Но, докажано е дека ако патуваме со брзината на светлината во вселената една година, и ако дојдеме на земјата ќе бидеме помлади за 12 секунди.
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Јас мислам дека не, дека е на исто место доколку ништо не делувало на него.
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
mala shega

Acid напиша:
Не може предметот да се помести, освен ако на него не влијаат надворешните влијанија и елементарните непогоди од типот на ветрови, земјотреси... Значи, доколу телото (предметот) не е под било какво влијание неможе да биде поместено, од проста причина што за таа цел е потребна физичка сила.
:lud: Jas mislam deka e mozno so magija,:kez: sto ja pobiva teorijata na ACID :lud:
 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
Петар-МКД напиша:
Времето е релативно... тоа е нешто што НЕ ПОСТОИ, затоа неможеме да го споредуваме со предмети и такви нешта. Но, докажано е дека ако патуваме со брзината на светлината во вселената една година, и ако дојдеме на земјата ќе бидеме помлади за 12 секунди.
да изгубам цела година за 12 сек.
i dont think sooo...
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Драг сограѓанину (да хендсом, ти) кажи нешто паметно за промена, и те молам for the love of everything that is sacred, научи англиски ако веќе го користиш.

*ahem*

Времето и/или просторот се 4та димензија. Како што ниегледаме во 3д, ние постоиме во 4д. А времето како материја е ооооооооооогромна ствар создадена од ама баш ништо. Тоа ништо е ствар која ние не можеме да ја детектираме со нашите сетила, барем не сеа за сеа, но сепак, делува врз нас.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Петар-МКД напиша:
Времето е релативно... тоа е нешто што НЕ ПОСТОИ, затоа неможеме да го споредуваме со предмети и такви нешта. Но, докажано е дека ако патуваме со брзината на светлината во вселената една година, и ако дојдеме на земјата ќе бидеме помлади за 12 секунди.
Backo najgolemata GLUPOST sto si ja kazal dosega....:lud:
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Toreador напиша:
Драг сограѓанину (да хендсом, ти) кажи нешто паметно за промена, и те молам for the love of everything that is sacred, научи англиски ако веќе го користиш.

*ahem*

Времето и/или просторот се 4та димензија. Како што ниегледаме во 3д, ние постоиме во 4д. А времето како материја е ооооооооооогромна ствар создадена од ама баш ништо. Тоа ништо е ствар која ние не можеме да ја детектираме со нашите сетила, барем не сеа за сеа, но сепак, делува врз нас.

Au per.....od kaj go izvadi ova....sega si go kazal i nikogas poveke...:ija:
 
С

Сатори

Гостин
Тоа нема никаква врска, предметите не се поместуваат сами од себе посебно не ако времето минува.Таа теорија некако не ми држи.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Vremeto e posebna dimenzija. Malku e cudno da go nareceme dvizenje, ama vo nedostatok na drugi izrazi, da go nareceme taka. Inaku, kolku poveke se doblizuvame do brzinata na svetlinata, tolku posporo tece vremeto, i koga ke ja dostigneme taa brzina, toa prestanuva. Samo ne mi e jasno dali odi nazad ako je prestigneme brzinata na svetlinata. :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
KohlBass напиша:
Vremeto e posebna dimenzija. Malku e cudno da go nareceme dvizenje, ama vo nedostatok na drugi izrazi, da go nareceme taka. Inaku, kolku poveke se doblizuvame do brzinata na svetlinata, tolku posporo tece vremeto, i koga ke ja dostigneme taa brzina, toa prestanuva. Samo ne mi e jasno dali odi nazad ako je prestigneme brzinata na svetlinata. :)
Aбе како давате заклучоци и теории, како навистина да сте летале со брзина на светлината :)

Теоријата која вели дека со движење со брзината на светлината може да се влијае на времето е приказна за мали дечиња. Или уште подобро, добра подлога за филмски сценарија од типот на Back to the Future. Ајде малку да си го вклучиме копчето за логика во нашите мозоци на on.

Значи, накратко, според добропознатата теорија, ако штотијазнам некој одпатува на пример до Марс со брзина на светлината и се врати на Земјата, ќе биде помлад кога ќе се врати, односно нема да биде остарен како тие што останале на Земјата. Со тоа што тој патува со брзина на светлината, може само да го намали потребното време за да го помине одреденото растојание, но не и да го запре или успори времето. Времето во објектот со кој што тој се движи ќе тече исто како и времето на Земјата или на било кое место во Универзумот, нели? Значи, нема да се случи ништо спектакуларно, само ќе помине огромно растојание за миг.
Времето е релативно, но само како поим, инаку е многу прецизен и конкретен поим. Исто како и големината - големо, поголемо, најголемо (релативно), но затоа се измислени мерките - килограми, сантиметри ...кои точно ја детерминираат големината.

Значи, според глупавава теорија, да замислиме дека доколку некој патува со брзина бесконечно поголема од брзината на светлината, тој никогаш нема да остари, туку ќе се подмлади?

V=s/t беше познатата равенка која ја покажува врската помеѓу брзината, растојанието и времето. Баш би сакал некој од тие кои ја поддржуваат теоријата, да ми формулира како забогу со зголемување на брзината на движење, наместо на времето потребно за да се помине одредено растојание, може да се влијае на "хакирање" на брзината на течењето на времето, во објектот со кој се движи со течењето на времето од местото кое го напуштил.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Време-четврта димензија која се „движи” во една насока, условно кажано е поврзана со одвивање на какви и да било процеси во кои доаѓа до размена на енергија, а дали тоа ќе биде долго или кратко време е многу релативна работа. Кога нема да се одвива ниту еден процес на размена или преобразување на енергија во некој систем може да се резе дека времето во тој систем стои, ама досега нема никакво логично објаснување кое моше да каже како времето би се движело нанзад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom