Дали медитирате?

дали медитираш?

  • да

    Гласови: 90 34,2%
  • не и не ме интересира

    Гласови: 34 12,9%
  • не, ама сакам да знам повеќе

    Гласови: 139 52,9%

  • Вкупно гласачи
    263
Член од
17 мај 2008
Мислења
75
Поени од реакции
0
Многу сакам да медитирам ама ништо незнам во врска со медитацијата,е сеа ми помогнаа вашиве искуства колку толку,уште ме интересира колку време е потребно за адаптација за да се постигне вистинското или е тоа индивидуално и дали на почеток ви е досадно а потоа станува занимливо.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Сум имала неколку медитативни тренинзи со жена обучена за тоа, знам дека морав да ги затворам очите, телото да го опуштам, а рбетот да ми биде исправен, ми пушташе индиска музика,и зборуваше за проток на чиста енергија која ти го санира телото, и слушав, слушав...после тоа можеби од автосугестија, се чувствував подобро, но некако ми е многу пасивно. А, би пробала пак, вај нот?
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Едно време медитирав и не знам за здравјето ама психички многу добро влијае..барем мене ми беше подобро ..ама со тек на време затоа што го немав прекинав и сега размислувам повторно да почнам...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Многу сакам да медитирам ама ништо незнам во врска со медитацијата,е сеа ми помогнаа вашиве искуства колку толку,уште ме интересира колку време е потребно за адаптација за да се постигне вистинското или е тоа индивидуално и дали на почеток ви е досадно а потоа станува занимливо.
времето за адаптација си е индивидуално. А од почеток дали е досадно или не...па шо знам, тоа е релативно - што мене ми е досадно тебе може да ти биде интересно и обратно. :toe:
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Имам периоди за медитација, ама никако да зафатам рутина. :tapp:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Искрено не. Незнам како? Всушност, многу ми е тешко да не мислам на ништо. Секогаш се јавува некоја мисла или активност шо ми пречи. Незнам да го сконцентрирам дишењето и да го насочам во една точка.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Ima edna ubava finta za meditacija....
Bidejki znaeme deka mozokot funkcionira na odredena frekvencija.fintata e da se spusti mozokot na Theta State frekvencija koja odgovara na Shumanovata Rezonanca 7.83 Hz..so taa frekvencija vibrira i celata zemjina topka...znaci da se vpustite vo energiite koja samata zemja gi emituva...
Ima trik za brzo spustanje do taa frekvencija....
Site gi znaete boite na vinozitoto?
Za tie sto gi zaboravile:
Crvena, Portokalova, Zolta, Zelena, Sina, Violetova
Znaci legnet vo horizontala, so nozete pravi i racete do teloto. ne stavajte pernica oti ke dobiete vkocanuvanje na vratot ;)
Iscistete go mozokot od nepotrebni misli i pocnete po red....
Prvo crvenata...zamislete si na primer nekoj kabriolet ili jabolko vo crvena boja i potonete vo mentalnata slika....videte go odsjajot, vpiete gi site detali i zadrzete ja slikata edno 30-tina sekundi...posle toa trgnete ja od glava...
Prodolzete so portokalova...zamislete si bilo koj predmet so portokalova boja i pravete go istoto so site boi....
Koga ke zavrsite so poslednata..pak iscistete go mozokot i zamislete si pred vas skali koi odat nadolu vo temninata...mora da bidat tocno 21 skala...stapnete na prvata i oseteto go filingot kako potonuvate se podlaboko...i podlaboko....posle poslednata skala...pred vas zamislete si vrata i site detalji koi gi ima....razgledajte ja ubavo i posle otvorete ja....ke se najdete vo edno specijalno mesto vo vas...tamu mozete da pravite sto sakate..da mislite sto sakate...da si pravite muabet so koj sakate...anything...ova e vaseto specijalno mesto....dlaboko vo sekoj od vas......

Za mene uspeva....probajte!

poz
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
еј, боите на чакрите....многу убаво :smir:
 
Член од
15 април 2008
Мислења
31
Поени од реакции
1
Медитацијата е одлична работа, освен тоа со малку вежбање може да се практикува во секоја природа. И помага во многу нешта.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
За почетниците сакам да дадам еден совет ако ми дозволите. Најважно е да си ги пратите мислите , зошто да ги исклучите тоа е фактички невозможно во оваа фаза ,да ја упражнувате секогаш во исто време и да не се задржувате на некоја мисла да не почнете да ја анализирате или слич. најпрво да се сконцентрирате на дишењето, вдишувам,издисувам ,во исто време ако ви дојде мисла веднаш да ја уловите и пратете да си го продолжи патот ,значи трба да бидете набљудувач на се што ке ви се случува ако бидете редовни и постојани во ова ( не смеете силно да се сконцентрирувате само вракајте се на дишењето ако ви избега нешто од контрола ) ке се изненадите дека ке почнат да излегуваат на површина некој работи кои сте ги потиснале или заборавиле но кои мора да се извадат со самото тоа ако станете свесни веке е голем напредок .Ова е почеток ви пожелувам успех.
 
Член од
17 јуни 2008
Мислења
30
Поени од реакции
2
одам на јога и се надевам дека ке успеам да медитирам ,мислам дека еднаш имам успеано ама онака случајно
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Јас мислам дека не ви кажав т.е. да си се пофалам дека пробав да медитирам неколку пати следејќи ги вашите совети и мислам дека успеав :back:
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
MIlo ni e sto ti pomognavme....
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Не,бе.
Обично заспивам.

Ама се мислам да одам на јога,така да можда ќе успеам, сам деј-сам хау.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
znam da meditiram nekad...onaka ke prekrstam noze na terasa u pozadina od sobata mi ide Kafe del Mare...i sum na sedmo neboo..pa pogotovo koa ke zaduvka ubao veterce mf mf mf...
Za dobar shmek potrebna e dobra meditacija!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom