Дали машките потешко се навикнуваат на заеднички живот?

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Daj be mazi,javete se iscivilizirajte si go vashiov primerok!!!
Жените служат за секс, за раѓање, за одгледување деца и во меѓу време готвење и чистење по дома.
Не знам што е толку нејасно и зошто толку теми отварате околу ова?
Треба да си ја знаете улогата.
На секое друго поле каде жена се обидела да направи нешто се добиваат смешни резултати.
Али ај поради политичка коректност ќе ви простат.
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Smeshni rezultati se dobivaat samo od zakoraveni umovi,bez smisla za progres i so primitivni nagoni.A koja e tvojata uloga vo ovoj svet?Toa bash me interesira;da go unazaduvash opshtestvoto???
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Smeshni rezultati se dobivaat samo od zakoraveni umovi,bez smisla za progres i so primitivni nagoni.A koja e tvojata uloga vo ovoj svet?Toa bash me interesira;da go unazaduvash opshtestvoto???
Ебати прогресот со уништување на биолошката реалност, поради некоја измислена социолошка придобивка.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Ако ние жените служиме за тие работи,многу ме интересира за што служите вие мажите?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ако ние жените служиме за тие работи,многу ме интересира за што служите вие мажите?
Па се кое гледаш околу тебе, од градежништво, технологија, коли, било што е резултат на креативноста, а креативноста е кај мажите.:)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
ајдеееее, во што се претвори темава....„жените се за да бидат потчинети, мажите се за да господарат со планетава“

Ви се молам. Без вакви генерализации. Колку и да е точно дека генетски сме предодредени подобро за домашни работи и деца, сепак има жени што тоа не ги интересира и треба да им се оддаде почит и вредност и рамноправност.

Назад на темата. Ја више си го дадов мислењето.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
ајдеееее, во што се претвори темава....„жените се за да бидат потчинети, мажите се за да господарат со планетава“

Ви се молам. Без вакви генерализации. Колку и да е точно дека генетски сме предодредени подобро за домашни работи и деца, сепак има жени што тоа не ги интересира и треба да им се оддаде почит и вредност и рамноправност.

Назад на темата. Ја више си го дадов мислењето.
Па да се вратиме. Јас малку си играв со девојките:)
Се надевам дека не го зеле тоа за лошо.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
За да градиш потребна е сила а плановите што се прават ги изработуваат и жени.Во секоја област постојат и мажи и жени.За некои работи не се само мажите заслужни.Обично сум од машка страна и секогаш ја поддржувам,но со тебе не се согласувам затоа што нас жените не правиш заостанати суштевства.Ако немаме памет како мажите како тогаш ни дозволувате да готвиме или да переме.За да уклучиш една машина за перење треба да го знаеш тоа,а ние ако не сме толку паметни како го правиме тоа.И да ти кажам дека жената за секс служи само доколку го работи тоа.Ниедна жена не е должна да има секс ако несака.
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
sunshinebaby,daj da ne troshime energija na tipov,ni treba za mnogu povazni neshta za koi zenite se sposobni odkolku za argumentacija so nekoi kvazi maco tipovi so nekoi"selski" frustracii od triesdruga.Sedi si doma,Nikola,polni si go egoto mislejkji deka si epten mazishte i ne zamaraj zeni vishe zashto imame POPAMETNI raboti.A btw ako nemash zena baraj si ja vo nekoja zaostanata civilizacija, a ako imash ja zalam.
I da, se izvinuvam za malava frustriracka digresija,vratete se na temata!
 

MarinkaUSA

~I like myself the way I am~
Член од
7 февруари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
3
Жените служат за секс, за раѓање, за одгледување деца и во меѓу време готвење и чистење по дома.
Не знам што е толку нејасно и зошто толку теми отварате околу ова?
Треба да си ја знаете улогата.
На секое друго поле каде жена се обидела да направи нешто се добиваат смешни резултати.
Али ај поради политичка коректност ќе ви простат.
Tipicno patrijahalno (da ne recam zatucano) razmisluvanje....navistina e smesno koga ke procitas vakvo nesto....izvini vo koj vek zivees????????
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
:pos::pos:
Никола ги попали девојкиве.

Вратете се на темата.
 
Член од
29 јануари 2008
Мислења
12
Поени од реакции
2
Se e relativno i individualno. Zaednickiot zivot nosi pridobivki i otstapki feministicki e da se kaze deka nie od posilniot pol, mazite vo nesto potesko se naviknuvame

PS: Osven vo mienje sadovi, pravenje rucek, cuvanje deca, cistenje i drugi zenski raboti
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Мислам дека зависи од тоа дали машкото е подготвено за промените кои ќе следат кога ќе започне со заедничкиот живот.Ако не е подготвен тој си продолжува со начинот на живеење од претходно - и тука се јавуваат и проблемите.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ај да ја живееме темата после 12 години :)
Тоа шо е опишано во првиот пост заедничкио живот на другарите со женските, е типично гушење од женска страна. Не се баш сите жени такви, ама голем дел сакаат да бидат како приколица закачени на мажот и несвесно а богами и свесно го влечат надоле. Никој не сака приколица. Секој сака партнер/ка. Таквите жени немајки малце поширок поглед према живото и занимации така постапуваат, али едноставно по закон на пирордата тоа не функционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom